این چه کلیپی بود؟ چرا مردم را روانی می‌کنید؟

برترین‌ها: یک ویدئوی عجیب در خصوص هواپیمای اوکراینی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که با واکنش انتقادی کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه بود. در این ویدئو از چند جوان و نوجوان درباره شلیک پدافند پرسیده می شود که اگر شما اپراتور پدافند بودید و بین هواپیما و موشک شک می کردید، دست به چه کاری می زدید؟! این که چه سازمان و یا ارگانی این کلیپ را ساخته هنوز مشخص نیست. این ویدئو تلاش می کند به نوعی شلیک به هواپیمای اوکراینی را یک تصمیم عامدانه نشان دهد. 
 
روزنامه همدلی در این باره نوشت: در ابتدای این کلیپ نوشته شده: «دیدن این کلیپ صرفا برای انتقال نظر مردم درباره یک حادثه است لذا هرگونه سوء استفاده از آن پیگرد قانونی دارد.» احتمالا تلاش دارد که بگوید از این کلیپ نمی توان نتیجه گرفت که شلیک به هواپیمای اوکراینی عمدی بوده است اما بهرحال اطلاعات به کار رفته در این کلیپ دقیقا با ماجرای هواپیمای اوکراینی شباهت دارد. در این ویدئو از چند جوان دختر و پسر پرسیده می شود که نظرشان را درباره یک حادثه بد و بدتر بگویند.
 
حادثه از این قرار است که آیا باید اجازه داد که یک موشک به تهران اصابت کند یا این که به یک هواپیمای مسافربری شلیک شود؟ در انتها این ویدئو با استناد به سخنان جوانان شرکت کننده نتیجه می گیرد که سرنگون کردن یک هواپیمای مسافربری در شرایطی که ممکن است یک موشک باعث کشته شدن هزاران نفر شود تصمیم عاقلانه تری به نظر می رسد.
 
 انتشار این کلیپ در شبکه های اجتماعی با واکنش های منفی زیادی همراه شد. بسیاری نوشتند که این ویدئو در این شرایط می تواند به عصبانیت مردم منجر شود. از طرف دیگر برخی با کنار هم گذاشتن شواهد از جمله انتشار مصاحبه یکی از خانواده های کشته شدگان نتیجه گیری کردند که احتمالا یک سازمانی تلاش می کند تا کم کم ماجرای عمدی بودن شلیک به هواپیما را علنی کند. هرچند که هنوز مشخص نیست چه سازمانی این کلیپ را پخش کرده است. هرچند که تا کنون کلیپ هایی با این سبک در موضوعات مختلف ساخته شده که معمولا محور همه آنان در جهت تبلیغات سیاسی یک گروه خاص در کشور بوده است.
 
با این حال برخی از فعالان سیاسی هم دیروز با محکوم کردن این ویدئو کلیپ خواستار برخورد با عوامل سازنده آن شدند.از جمله عبدالرصا داوری از فعالان رسانه ای اصولگرا در این باره نوشت:« ‏‎سازندگان این کلیپ، موذیانه القا میکنند که اپراتور پدافند میدانسته که احتمالا هواپیما با ۲۰۰ سرنشین را میزند که مرتب این عدد را با عدد ۵۰۰۰ تلفات مقایسه میکنند؛ نهادهای امنیتی باید ردپای نفوذ را در تولید این کلیپ جستجو کنند.»
 
المیرا شریفی‌مقدم مجری شبکه خبر انتشار این ویدئو توسط شبکه خبر را تکذیب کرد و در توئیترش نوشت: «این ویدئو مربوط به شبکه خبر نیست و یک اکانت اینستاگرامی به نام «گفت پلاس» آن را تهیه کرده.» کاربری نوشت: «کاش با ساختن این ویدئوها داغ مادرای داغ دیده این حادثه رو بیشتر نکنیم و حداقل نمک نپاشیم.» کاربر دیگری نوشت: «این نگاه های صفر و صدی همیشه اشتباه بوده و در آن ماجرا عوامل زیادی دخیل بود .لذا نمی شه همه چیز را در بله خیر خلاصه کرد.»
 
+110
رأی دهید
-10

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۵
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  کمال بیشرمی مسئولان صدا و سیما که با طرح سوال اشتباه جواب دلخواه خودشون را می‌خواهند از مردم بگیرند. بیشرمها در اخبار لجن پراکنی خودشون هم تعداد کشتار کرونایی را هم با چند فروند سقوط هواپیما میگفتند.
  6
  107
  ‌سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۳
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  دیگه چشم و گوش ملت بعد از چهل و سه سال باید به این نوع تبلیغات سرتاسر ننگین و بی شرمانه رژیم عادت کرده باشه ! این نوع بی حیاگری و رذالت تنها برای ساندیسخورای پاچه خوار ممکنه جذابیت داشته باشه و قابل قبول!!
  7
  81
  ‌سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۵
  ۳۹
  Aydin2009 - استانبول، ترکیه

  ابله بر فرض هواپیمای غول پیکر مسافربر رو تو رادار از موشک که ۱/۱۰۰ اون سایز هم نیست تشخیص نده،موشک از سمت فرودگاه تهران شلیک میشه به خارج؟؟. بعدش هم یک موشک فوقش بخوره چند نفر کشته میشن؟ تو بدترین حالت شاید ۲۰ نفر.تلفاتش هرگز از ۱۸۰ نفر مسافر هواپیما بیشتر نمیشه! از هر زویه این توجیه مسخره هست!
  6
  84
  ‌سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
  ۶۹
  پیکان۵۸ - مالمو، سوئد

  این یک واقعیته نه اینکه عصبی هستم نه بلکه این‌ها دخترانی هستند که پلیس اینهارو در پارک‌ها پرسه میزنند که تن می‌‌ فروشی کنند یا مواد فروشی کنند اینها را دسگیر و از اینها استفاده‌های مختلف میکنند یک راننده آژانس تریف میکرد که من چهار تا دختر از کلانتری نارمک سوار کردم و برای آخوندی در یوسف ابعاد بردم یکی را انتخاب کرد و بقیه را بردم کلانتری،بدانید از این دختر‌ها همیشه همه پارک‌ها هست که آخوند استفاده کنه.
  3
  37
  ‌سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران

  بابا اگر این ملاها و نوچه هاش از انسانیت و احساس چیزی سرشان می‌شد که یک تیر حرام یک هواپیما پر آدم نمی کردند. یعنی بعد از چهل و چند سال کشتارو غارت بیرحمانه هنوز انتظار احساس از این وحشیان دارید؟؟؟
  16
  37
  ‌سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۰
  ۵۱
  آزاذه - تهران، ایران
  کمال نفهمی خودمان است که بجای براندازی بازیچه تبلیغات این رژیم خونخوار میشویم و تحلیل می کنیم و پست زیر این بازی های رژیم میگذاریم. هدف رژیم هم سردرگمی مردم است
  24
  34
  ‌سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
  ۳۸
  رژیم عشقوحالگر - لندن، انگلستان
  آیدین20009 استانبول ترکیه اسم برادرت آرتا نیست احیانن ؟من یه آیدین تواستانبول میشناختم سال 2014
  4
  7
  ‌سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
  ۳۹
  Aydin2009 - استانبول، ترکیه
  [::رژیم عشقوحالگر - لندن، انگلستان::]. نه متاسفانه!
  1
  3
  ‌سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
  ۶۵
  خوش باور - تهران، ایران
  احمق های چهار پا .با این نمایش مضحک و گثافت از سوی شما. باز هم بمردم ایران زمین و کشورهای سانحه دیده در این فاجعه می گوید اشتباه زده شد . مثل روز اول که همانند خوک زوزه میکشیدید که هواپیما یا نقص فنی داشته .یا اسراییل زده و غیره . نفرت مردم از شما هرروز بیشتر و بیشتر میشود .منتظر زمانش باشید که گثافتکاری های شما یکباره همانند سیلی شما را به چا ههای پر از مدفوع سرازیر خواهد کرد .لعنت ابدی بر خودفروشهای گثافت رژیم ضحاک .
  4
  8
  ‌سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.