روزنامه کیهان در دفاع از روابط نزدیک‌تر با روسیه: نمی‌توان دور کشور را حصار کشید

رادیو فردا :روزنامه کیهان چاپ تهران با دفاع از گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه نوشته است: «نمی‌توان دور کشور حصار کشید» و سفر پیش روی ابراهیم رئیسی به روسیه می‌تواند به «از کار افتادن تحریم‌ها» منجر شود.

در این یادداشت که روز سه‌شنبه، ۲۱ دی‌ماه منتشر شده، نویسنده مدعی شده است که آمریکا «تنها کشوری در دنیاست که صد‌در‌صد غیرقابل اعتماد است» و افرادی که از رابطه با آمریکا دفاع می‌کنند، «پادوی دشمن» هستند یا «از سرمایه‌های اسرائیل».

روزنامه کیهان همچنین منتقدان اصلاح‌طلب دولت رئیسی را «جریانی بدسابقه، بی‌کارنامه، تندرو، بی‌سواد و پُرمدعا» خوانده و نوشته است این جریان سیاسی با انتشار نقدها و مصاحبه‌های متعدد «در حال تلاش و برنامه‌ریزی» برای لغو سفر ابراهیم رئیسی به روسیه هستند.

بر اساس اعلام قبلی، قرار است در روزهای آینده ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، به روسیه سفر کند و در این سفر «سند همکاری ۲۰ ساله» میان دو کشور امضا خواهد شد.

به گفته سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، این سند نیز شبیه «سند ۲۵ ساله همکاری ایران و چین» خواهد بود که ۷ فروردین امسال میان دو کشور امضا شد.

روزنامه کیهان که مدیر آن از سوی رهبر جمهوری اسلامی انتخاب شده، در حالی می‌نویسد «نمی‌توان دور کشور حصار کشید» که جمهوری اسلامی از آغاز کار با اعلام شعار «نه شرقی، نه غربی» با شمار بسیاری از کشورهای جهان روابط پرتنش و بعضاً خصمانه‌ای را در پیش گرفته است که این روند شهروندان ایران را در حصار تحریم‌های شدیدی از سوی جهانیان قرار داده است.

در بخش دیگری از یادداشت روزنامه کیهان نیز به سفر حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، به چین اشاره شده و نوشته است این «تبعات مثبت اقتصادی» دارد و می‌تواند «خطری برای بی‌اثر شدن تحریم‌های غرب» باشد.

وزیر خارجه ایران قرار است در هفته جاری برای پیگیری برخی مسائل بین دو کشور از جمله «سند راهبردی همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین» به این کشور سفر کند. امضای این سند در دولت روحانی با واکنش‌های منفی گسترده‌ای مواجه شد و مخالفان حکومت ایران با انتقاد از عدم انتشار جزئیات آن از این سند به عنوان «سند فروش ایران به چین» نام برده‌اند.

امضای سند همکاری با چین و تلاش برای امضای سند همکاری با روسیه در چارچوب سیاست «نگاه به شرق» دنبال می‌شود که در سال‌های اخیر از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به عنوان محور سیاست خارجی جمهوری اسلامی تعیین و اعلام شده است.
+1
رأی دهید
-57

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا
  بیشرفهای دزد داعشی پس شعار نه شرقی نه غربی را عمه من سر میداد یا توله های شما شامل این شعار نبودند که حتی در ایران بدنیا نیامده اند؟ نامعصوم ابتکار داعشی چرا توله اش ایران نیست؟ حصار کشیدید دور مردم ایران و در بزرگترین زندان دنیا مردم را حبس کردید ..... و جانورزاده های شما در اروپا و کانادا و آمریکا آاااااااازاد زندگی می کنند!
  0
  17
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۱:۳۲
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن
  دور کشور رو نمیشه حصار کشید ولی کشور و منابع مملکت رو به روس و چین مفت فروختن و کشور رو عملاً مستعمره اینها کردن حرف دیگه ایست !!
  0
  16
  ‌چهارشنبه ۲۲ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.