آیا سرویس‌های امنیتی روسیه در جریان ترور قاسم سلیمانی نبودند؟

اعتمادآنلاین: ترور سردار سلیمانی موضوعی نیست که در آینده ایرانی‌ها به راحتی بتوانند از آن چشم پوشی کنند/ سردار سلیمانی به عنوان یک بازیگر موثر د رمنطقه، نارضایتی‌هایی را ایجاد می‌کرد که به نفع منافع روسیه نبوده است/ روسیه باید مورد پرسش دقیق ایران و خبرنگاران قرار بگیرد/ در جریان ترور سردار سلیمانی دستگاه اطلاعاتی آمریکا حتما روسیه را مطلع کرده است/ ایران نباید تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد روسیه یا هر کشور دیگری بگذارد/ سرویس‌های کشورهای پرقدرت دارای پروتکل های امینتی خاصی هستند/ فرض من این است که دولت روسیه نسبت به حضور سردار سلیمانی در سوریه دچار مشکل شده بود
 
***
ماجرای ترور سردار سلیمانی بعد از گذشت دو سال یکی از گره‌های باز نشده است. اگرچه با اعلام رسمی دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، عامل این ترور مشخص شد، اما چگونگی و مسائل پشت پرده در وقوع آن، حداقل برای مردم همچنان نامشخص است.

فیاض زاهد، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بخشی از یادداشتی که روز شنبه در روزنامه اعتماد منتشر کرد، بی‌اطلاعی سرویس‌های امنیتی در منطقه از ماجرای ترور سردار سلیمانی به خصوص سرویس امنیتی روسیه به عنوان یک قدرت جهانی و در تقابل با آمریکا را، بعید دانسته است. بر همین اساس در برنامه «تیتر امروز» به سراغ او رفته‌ایم تا توضیحات بیشتر او در این خصوص را جویا شویم. در ادامه ویدئوی این گفت‌وگو را می‌بینید و می‌خوانید:
 
در سرمقاله روز شنبه روزنامه اعتماد توصیه‌ای به رییس‌جمهور کردم که بهتر است حالا در مذاکرات مستقیم با آمریکایی‌ها گفت وگو کنند. به این دلیل که اگر تا حالا اگر ایران ملاحظات پرستیژی یا سیاسی داشته الان شرایط پس از ۱۰ دور مذاکره تغییر کرده است.
 
در آن­جا توضیح دادم که ایران نباید تمام تخم‌مرغ‌های خود را در سبد روسیه یا هر کشور دیگری بگذارد. در این موضع‌گیری مشخصا اشاره به روسیه داشتم چرا که این کشور در 200 سال گذشته استراتژی ثابتی را در قبال ایران در پیش گرفته است.
 
در آنجا به نکته‌ای اشاره کردم که همیشه محل تردید من بوده است، به دلیل این که در جوانی انسان ماجراجویی بودم و تجربه جنگ را با پوست، گوشت و استخوان از نزدیک لمس کردم.مقداری هم مطالعات بین‌الملی به من می‌گوید سرویس‌های کشورهای پرقدرت دارای پروتکل‌های امینتی خاصی هستند و همیشه با هم ارتباطات نوشته و نانوشته دارند.
 
سرویس‌های بلوک غرب که معمولا مهم‌ترین آنها در سرویس‌های فرانسه، آمریکا، انگلستان و آلمان و اقمار آنها تعریف می‌شوند و سرویس کشورهای بلوک شرق که با وجود فروپاشی پیمان ورشو در دهه نود میلادی همچنان در ارتباطاتی نانوشته با هم قرار دارند. نمونه آن در ماجرای قزاقستان قابل مشاهده است، نیروهایی که از سوی روسیه حضور دارند هر چند صداوسیمای ما نام آنها را صلح‌بانان می‌گذارد اما در عمل نیروهای سرکوبگر روسیه برای سرکوب تظاهرات مردم قزاقستان وارد شدند و تا به حال صداها نفر کشته شده اند.
 
در آن نوشته می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که اساسا اینها در کشورهای رقیب هم برای این که برای خود مشکل ایجاد نکنند، پروتکل دارند. مثلا در ماجرای بحران موشکی در خلیج خوک‌ها در کوبا آن ها پذیرفتند که براساس معاهدات با آمریکا مسئله موشک‌­های هسته ­ای همگام و در تعادل و بالانس با یکدیگر قرار دهند و آن را «صلح مسلح» نامیدند، یعنی با مسلح شدن جلوی وقع جنگ را می‌گرفتند.
 
سرویس‌ها هم برای اینکه تداخل ایجاد نشود و به هم آسیب نزنند یا در نقاط مورد تخاصم به هم کمک کنند، علی‌رغم اینکه می‌توانند رقیب هم باشند در جاهایی هم می‌توانند با هم کار کنند بر این اساس نمی‌توانم بپذیرم که در کشوری که مسئولان رسمی آن کشور (چه در عراق و چه در سوریه) یک ژنرال عالی‌رتبه کشور دیگری را دعوت کنند و سی‌آی‌ای در عملیات برون مرزی به دستور ترامپ اجرا کند، آن هم عملیات حذف سردار قاسم سلیمانی را و سرویس اطلاعاتی روسیه مطلع نباشد.
 
پذیرش این در عرف حوزه امنیتی خیلی بعید به نظر می‌رسد. بدون تردید حتما موساد در جریان عملیات بوده و براساس گزارشی که یکی از خبرنگاران آمریکایی آن را منتشر کرد، جدا از موساد حتی در اربیل هم برخی از نیروهای دولت کردستان هم در جریان عملیات قرار داشتند. به طور مشخص تک‌تیراندازهایی که در بیرون فرودگاه با دوربین‌هایی که روی تفنگ‌های قناصه بود مستقیما به کاخ سفید راپورت می‌دادند.
 
لذا فرض من این است که دولت روسیه نسبت به حضور سردار سلیمانی در سوریه دچار مشکل شده بود. بنا به آنچه که بعدا حسین مرعشی به زبان آورد و من تلویحا در سرمقاله به آن اشاره می‌کنم، در ملاقاتی که با سردار سلیمانی داشت تعبیری به کار برد که آقای ناطق‌نوری هم از آن در جای دیگری استفاده کرده است و آن زمانی است که وقتی بحران در سوریه کنترل شد، روسیه به هیچ وجه یک متحد با معرفت و با پرنسیپ نبود. بخش‌های زیادی از پایگاه ایران توسط اسرائیل بمباران شد در حالی‌که آنجا موشک‌های اس‌300 و اس‌400 بود و اگر قرار به مقابله بود، این امکان وجود داشت.
 
معتقدم وقتی سردار سلیمانی براساس یک ماموریت رسمی از دمشق پرواز می‌کند و به عراق می‌آید قطعا سرویس امنیتی امریکا [در جریان ترور او] (اینکه کدام بخش این عملیات را اجرا می کردند، پنتاگون یا سی‌آی‌ای این را نمی‌دانم) به سرویس‌های امنیتی روسیه اطلاع داده، کاخ سفید حتما کرملین را در جریان این عملیات قرار داده است.
 
فکر می‌کنم حذف سلیمانی به عنوان یک بازیگر بسیار موثر هم در ماجرای سوریه هم در منطقه خاورمیانه و هم تصویری که قاسم سلیمانی از روسیه و مقامات داخلی ایران ارائه می‌داد، نارضایتی‌هایی را ایجاد می‌کرد که به صورت استراتژیک به نفع منافع روسیه نبوده است.
 
حداقل اینکه روسیه در این ماجرا باید مورد پرسش قرار گیرد حالا یا توسط روزنامه‌نگار مستقل یا توسط سرویس امنیتی ایران، اگر امروز اولویت روابط با روسیه مهم هست، حداقل ایرانی‌ها می‌توانند روی این متمرکز شود و پرسش‌های دقیقی مطرح کنند. این موضوعی نیست که در آینده ایرانی‌ها به راحتی بتوانند نسبت به آن چشم پوشی کنند.
 
ماهیت آن نوشته و نگرش من این است که ما نباید همه تخم مرغ‌های خود را در سبد یک کشور خاص بگذاریم. اینجا من روسیه را نشانه گرفتم اما هیچ فرقی بین روسیه، چین، آمریکا، فرانسه و دیگر کشورها نیست.
 
شما در ماجرای قفقاز هم دیدید که حتی یک کشور کوچک مثل آذربایجان هم اگر احساس کند از ثبات لازم برخوردار نیستید، می‌تواند برای شما براساس منافعی که خود تعریف می‌کند، بازی جدیدی را تعریف کند.
+64
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  از این روسها هر چی بگین برمیاد! رژیم و گروهای نیابتیشو ، انداختن جلو و گوشت قربونی کردن ‌بعد هم که به اهدافشون ، یعنی استقرار کامل در سوریه و کنترل اسد رسیدند ، اولین مانع سردار کتلت نشان بود ، بعد هم که بدستور اسد اون یکی قصاب سپاهی که اسم کثیفش خاطرم نیست رو از ادلب - سوریه دَک کردند و کم کم مابقی نیروهای وابسته به سپاه قدس هم از سوریه خارج و پوتین علی میمونه و حوضش و بعد هم قلاده رژیم رو از گردن اسد باز و قلاده جدید رو به گردنش میندازه.
  3
  46
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  megaman - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  کلا یک حقیقتی در مورد قاسم سلیمانی ترامپ هواپیمات 752 هست . ساخت باخت جمهوری اسلامی با ترامپ باعث حذف ترامپ و در اینده نزدیک اخوندها شد. همه چی منفعت نیست در این دنیا اگر رده های بسیار بالای سیاسی حکومتی دنیا منفعت بود مطمعن سنگ رو سنگ بند نمیشد از شرق تا غرب و شمال تا جنوب
  1
  14
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا
  فکر کنم شماها هم دست کمی از دولت ایران نداریدکه مدام در حال تبلیغات این شخص هستید. دو سال یکی ترور کرد و رفت و تمام شد و شماها هم مثل خبرگزاریهای داخلی ایران مرگش را پیراهن عثمان کردید. یک روز از دخترش ، یک روز انتظارش در پشت درب اتاق عمل و حال میگویید که در آینده ایرانی‌ها به راحتی بتوانند از آن چشم پوشی کنند؟ یا روسیه اطلاع داشت ؟ اول اینکه ایرانیان ۸۰ میلیونی هستند و اکثرا خوشحال و لقب قاسم کتلت را رویش گذاشتن. اینها چشم پوشی خواهند و اگر منظورتان رژیم ایران است ، لطفا اینها را از ایرانیان فردا قاطی نکنید.در ضمن امریکا مگر مغز خر خرده بود که به روسیه اطلاع دهد ؟ با تجهیزات و برنامه ریزی درست شروع کردند و بعد با دست خودشان هدف را فراری بدهند؟
  4
  12
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  نه باو روحشون هم خبر نداشت!!!!!!
  2
  10
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  حالا نه اینکه خود شما اطلاعات درستی در خصوص هواپیمای اوکراینی به اوکراین یا بقیه کشورها میدین!
  1
  17
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  رژیم عشقوحالگر - لندن، انگلستان
  اسراییل یک رژیم اشغالگر است.تکبیر.
  16
  5
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  چالش1986 - هامبورگ، آلمان
  من از مرگ هیچ کس خوشحال نمیشدم ..ولی از مرگ این موجود پلید خیلی خوشحالم
  5
  20
  دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.