کیهان: تحریم ایران، خودِ آمریکا را دچار خسارت کرده است!

روزنامه کیهان نوشت: شواهد موجود حکایت از آن دارند که داستان آمریکا و تحریم‌های ضد ایرانی و تهدید‌های هرازچندگاه آمریکا، به ماجرای طبل توخالی شبیه شده که ترجمان «لاف گزاف» و سخن خلاف، است.
 
افزایش صادرات روزانه نفت و میعانات گازی، دسترسی به بخشی از منابع ارزی در کشور‌های خارجی، عضویت ایران در پیمان اقتصادی شانگهای، واردات حدود ۱۵۰ میلیون دُز واکسن کرونا به کشور، امضا و اجرای قرارداد سوآپ گازی میان‌ترکمنستان، ایران و آذربایجان، افزایش ارتباطات اقتصادی با همسایگان، عملیاتی‌سازی پروژه خط آهن شلمچه- بصره و پروژه خط آهن اسلام‌آباد- تهران- استانبول و... تنها بخشی از اقدامات ایران در ماه‌های اخیر است. این در حالی است که در این مدت، هیچ تغییری در راستای کاهش تحریم‌ها ایجاد نشده بود.
 
واقعیت این است که تحریم‌های ضدایرانی مثل بومرنگ عمل کرده و آمریکا را دچار خسران و خسارت کرده است. به همین خاطر «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران - مرداد ۱۴۰۰ - در گفتگو با شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی اعتراف کرد: «کارزار فشار حداکثری علیه ایران به طرز بدی شکست خورد و به منافع آمریکا هم آسیب زد».
 
پیش از آن نیز رهبران ایالتی حزب دموکرات در نامه‌ای به «جو بایدن» تأکید کردند: «برداشتن تحریم‌هایی که مستقیماً علیه ایران وضع شده، باید به‌عنوان تلاشی برای احیای اعتبار آمریکا در نظر گرفته شود».
 
اما اینجا یک سؤال در ذهن ایجاد می‌شود و آن اینکه، وقتی می‌گوییم تحریم‌ها فرسوده و منسوخ شده، آیا منظورمان این است که تحریم‌های آمریکا علیه ملت ایران هیچ تأثیری در امور کشور ندارد؟ پاسخ منفی است؛ اقدام آمریکا در تحریم مردم ایران، اقدامی جنایتکارانه و غیرقانونی و غیرانسانی است و این اقدام بر کشور تأثیر دارد، اما به گفته کارشناسان و صاحب‌نظران، تحریم‌ها در بیشترین حالت حداکثر ۲۰ الی ۳۰ درصد تأثیرگذار است.
 
حالا یک سؤال دیگر ذهن را درگیر می‌کند و آن اینکه؛ اگر حکایت آمریکا و تحریم‌های ضدایرانی، همان حکایت مرد لاف‌زن است، پس مذاکرات وین حول تحریم‌ها چرا انجام می‌شود؟ و چرا ما در پی لغو کامل تحریم‌ها هستیم؟ در پاسخ باید گفت که آمریکا از تحریم به‌عنوان ابزاری نامشروع در جهت سلطه‌گری، غارت و زورگویی علیه دیگر دولت‌ها و ملت‌ها استفاده می‌کند. هر چند که ابزار تحریم، فرسوده و مستهلک شده است، اما ما به‌دلیل آنکه اصل و اساس این اقدام را غیرمشروع و غیرانسانی و غیرقانونی می‌دانیم، از «مذاکره» به‌عنوان یک روش برای کنار رفتن آن بهره می‌بریم.
 
اما قطعا مذاکره فقط یکی از راه‌حل‌هاست و در حد خود می‌تواند نتایجی داشته باشد و نباید همه تخم‌مرغ‌ها در سبد مذاکره گذاشته شود. چرا که آمریکا به سبب آلودگی و اعتیاد به ابزار تحریم، حاضر نیست این ابزار غیرقانونی و غیرانسانی را کنار بگذارد.
 
به همین خاطر است که مقامات ارشد دولت سیزدهم در رویکردی هوشمندانه و دقیق به دفعات تأکید کرده‌اند که معیشت و سفره مردم را به مذاکره گره نمی‌زنیم. در همین رابطه چندی پیش آقای امیرعبداللهیان، وزیر محترم امور خارجه گفت «توسعه پایدار اقتصادی را بدون نگاه به مذاکرات وین دنبال می‌کنیم». در حقیقت مذاکره صرفا یکی از روش‌ها برای کنار رفتن تحریم است و برای تکمیل آن باید راه‌حل‌هایی داشته باشیم که اهرم تحریم را برای همیشه از دست دشمن خارج کنیم و آن چیزی نیست جز رویکرد «خنثی‌سازی تحریم».
 
برای نمونه، وقتی کشور قرار بود با تحریم بنزین مواجه شود، ما می‌توانستیم چندین راه را طی کنیم؛ هم می‌توانستیم مذاکره کنیم تا این تحریم اعمال نشود و هم می‌توانستیم از مسیر‌های مختلف با دور زدن تحریم بنزین، مایحتاج کشور را تهیه کنیم. اما راه پایدار و قابل اتکایی که پیگیری شد، تکیه بر توان داخلی بود؛ در نهایت با توکل به خدا و مجاهدت شبانه‌روزی و اعتماد به جوانان نخبه و انقلابی، توانستیم با تولید بنزین نه تنها تحریم بنزین را بی‌اثر کرده و اهرم را از دست دشمن بگیریم، بلکه امروز به صادرکننده آن نیز تبدیل شده‌ایم.
 
تمام شدن رادیودارو‌های ایران که در درمان بیماری سرطان کاربرد دارد و ممانعت غربی‌ها از دادن سوخت ۲۰ درصد برای تولید رادیو دارو به ایران، یکی دیگر از نمونه‌ها، و البته مثالی عبرت‌آموز است. ماجرایی که در نهایت با مجاهدت علمی دکتر مجید شهریاری و همکاران وی منجر به خودکفایی کشور در این زمینه شد و دشمن را چنان عصبانی و خشمگین کرد که پاسخ این دانشمند بزرگ و مخلص را با ترور دادند.
 
وقتی مواردی همچون فرسوده شدن ابزار تحریم را در کنار رویکرد خنثی‌سازی تحریم و نتایج آن می‌گذاریم و سهم مذاکره را نیز مدنظر قرار می‌دهیم، راز و رمز بیانات حکیمانه رهبر معظم انقلاب در سخنرانی نوروزی ۱۴۰۰ آشکار می‌شود؛ آنجا که فرمودند: «توصیه مؤکد ما به مسئولان عزیز کشورمان - چه مسئولانی که الان سر کار هستند، چه آن‌هایی که بعداً خواهند آمد- این است که مسئله اقتصاد کشور را به رفع تحریم گره نزنند... اقتصاد کشور را معطل و پا در هوا در انتظار تصمیم‌گیری دیگران قرار ندهند که [اگر]تحریم برداشته بشود ما این کار را می‌کنیم، آن کار را می‌کنیم. فرض کنید تحریم باقی خواهد ماند؛ اقتصاد کشور را براساس ماندن تحریم برنامه‌ریزی کنید؛ و می‌شود برنامه‌ریزی کرد».
 
ایشان همچنین - ۶ شهریور ۱۴۰۰- در نخستین دیدار رئیس‌جمهور و هیئت دولت سیزدهم فرمودند: «حل مشکلات اقتصادی را موکول به رفع تحریم‌ها نکنید؛ رفع تحریم‌ها در اختیار ما و شما نیست، در اختیار دیگران است. برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات را با فرض وجود تحریم انجام بدهید و برنامه‌ریزی کنید که ان‌شاءالله بتوان این کار را پیش برد. این‌ها با همت و تدبیر خود شما و با کار جهادی خود شما بایستی ان‌شاءالله حل بشود، و حل هم خواهد شد».
 
در حال حاضر دستان مقامات آمریکایی و اروپایی بیشتر از هر زمان دیگری در قبال ایران و مقاومتش در برابر کارزار شکست خورده تحریم، خالی است. از این رو به بهره‌گیری از تاکتیک‌هایی همچون تهدید به بی‌اثر شدن برجام برای فشار بر ایران در میز مذاکره و نیز ائتلاف‌سازی به منظور امتیازگیری بیشتر و انداختن توپ در زمین ایران روی آورده‌اند. اما خوشبختانه تیم مذاکره‌کننده دولت سیزدهم در این بزنگاه هوشمندانه عمل کرده است.
 
لاف‌زنی‌های مقامات «ایالات غیرمتحده آمریکا» قطعا ادامه خواهد داشت. اما آنچه آشکار و عیان است اینکه روزبه‌روز «صدای طبل توخالی آمریکای لاف‌زن» بیش از پیش به گوش خواهد رسید.
+9
رأی دهید
-81

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  کیهان چه از واژه ی »بزنگاه« خوشش می آید!
  3
  20
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  این گفته لجن پراکن کیهان ، دقیقاً داستان اون بچه پُرروئیست که دعوا کرد و حسابی کتک خورد و خونین و مالی شد و بعد از جا بلند شد و به طرف گفت دیدی دهن پَهَنتو سرویس کردم!! برو روتو کم کن !!
  4
  39
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  در تصور هالوها هپروت جای قشنگیست.
  3
  32
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۷
  ۴۸
  دو کلمه حرف حساب - حصار، ایران

  به قول اون تون بتون شده"خیلی خری"
  6
  26
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۸
  ۴۶
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان
  آره واقعا دیگه از ما سنگ پا وارد نمیکنن!!...
  1
  15
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۶
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  راست میگه، از وقتی آخوند ها تحریم شدند ما خیلی به زحمت افتادیم. امام جمعه پیدا نمیکنیم پشتش نماز بخونیم. مجبوریم از امام شنبه استفاده کنیم!
  1
  13
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  بیشرف در امریکا که مردمش مسیحی مشرک هستندکلیساها بدوا بدون هیچ اجحا فی به
  2
  2
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲
  ۵۶
  ادوینو - گوالف، کانادا
  برای همینه ایرانیان که بزرگترین ثروت را دارند زباله گردی میکنن چون امریکا مشکل داره نه شما .
  1
  7
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۰
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران
  اگر بیست سی درصد فقط تاثیر داشته پس تورم ۶۰ درصدی برای چی هست؟ دو‌میلیون بشکه نفت صادراتی شده چقدر؟ تازه اونم با کلی هزینه های سنگین دور زدن و دلالهای جانبی که تقریبا نفت ایران رو‌ارزانترین نفت کرده تازه آخرش پولشم که نمیدن بجاش آت و‌آشغال بهتون میدن. به برکت تهدیدات شما آمریکا صادر کننده نفت شد و کنترل قیمت نفت الان دست آمریکا و یه جورایی روسیه است و اپک هم تقریبا نابود شده است. حالا باید دید لاف زن و‌گزافه گو کیه خخخخ
  2
  4
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۲
  ۴۷
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  حرف های قدیمی مموتی در مورد تحریم ها و کاغذ پاره ها را دارند تکرار می‌کنند
  1
  11
  شنبه ۱۸ دی ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.