تمام واقعیت‌ها در مورد یکی از شایع‌ترین سرطان‌های زنان

ویروس پاپیلوما در رحمدویچه وله :ژانویه ماه آگاهی از سرطان دهانه رحم است؛ سرطانی که چهارمین سرطان شایع در زنان محسوب می‌شود. در سال ۲۰۲۰، بیش از ۶۰۰ هزار زن در سراسر جهان به این سرطان مبتلا شدند.

به‌گزارش مدیکال‌نیوز تودی، سرطان دهانه رحم زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های دهانه رحم زنان که رحم و واژن را به هم متصل می‌کنند، دچار تغییر می‌شود. این سرطان می‌تواند بافت‌های عمیق‌تر دهانه رحم را تحت تأثیر قرار دهد و به سایر قسمت‌های بدن از جمله ریه‌ها، کبد، مثانه، واژن و رکتوم گسترش یابد.

زنان ۳۵ تا ۴۴ ساله بیشتر به این سرطان مبتلا می‌شوند. با این حال، بیش از ۱۵ درصد موارد ابتلا در زنان بالای ۶۵ سال است، به‌ویژه در زنانی که به‌ طور‌منظم غربالگری را انجام نداده‌اند.

بیشتر موارد سرطان دهانه رحم ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است.

سرطان دهانه رحم به کندی رشد می‌کند، بنابراین معمولاً قبل از ایجاد مشکلات جدی، زمان کافی برای تشخیص و درمان آن وجود دارد. به لطف غربالگری از طریق آزمایش پاپ اسمیر، هر ساله زنان کمتری در اثر سرطان دهانه رحم به کام مرگ کشیده می‌شوند.
علائم و نشانه‌های اولیه
در مراحل اولیه سرطان دهانه رحم، فرد ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد. در نتیجه، زنان باید به‌طور‌منظم آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند. تست پاپ پیشگیرانه است. هدف آن تشخیص سرطان نیست، بلکه نشان‌دادن هرگونه تغییر سلولی است که از احتمال بروز سرطان حکایت می‌کند. شایع‌ترین علائم سرطان دهانه رحم عبارتند از: خونریزی بین قاعدگی، خونریزی بعد از رابطه جنسی، خونریزی در زنان یائسه، ناراحتی در هنگام مقاربت جنسی، ترشحات واژن با بوی قوی، ترشحات واژینال مملو از خون، درد لگن.

برخی از این عوامل خطر ممکن است خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش دهند: ویروس HPV، داشتن شرکای جنسی زیاد یا شروع فعالیت جنسی در سنین پایین، سیگار، سیستم ایمنی ضعیف، قرص‌های ضدبارداری، سایر بیماری‌های مقاربتی (STD) از جملهکلامیدیا، سوزاک و سیفلیس.
آیا می‌توان از سرطان دهانه رحم جلوگیری کرد؟
کلید جلوگیری از سرطان دهانه رحم، تشخیص زودهنگام تغییرات سلولی است، قبل از اینکه سرطانی شوند. آزمایش‌های منظم لگن و تست‌های پاپ اسمیر بهترین راه برای انجام این کار است: هر ۳ سال پس از ۲۱ سالگی، یک آزمایش پاپ اسمیر انجام دهید. البته اگر رحم خود را برداشته‌اید، نیاز به انجام این آزمایش ندارید.

اگر رابطه جنسی دارید، از کاندوم استفاده کنید.

واکسن HPV  دریافت کنید. سازمان غذا و داروی آمریکا واکسن گارداسیل را برای مردان و زنان ۹ تا ۲۶ ساله تایید کرده است. این واکسن در مقابل دو سویه HPV محافظت ایجاد می‌کند که مقصر ۷۰ درصد سرطان‌های گردن رحم و بیش از ۵۰ درصد ضایعات پیش‌سرطانی گردن رحم و واژن هستند.

هرگز سراغ سیگار نروید.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.