پژوهشگران دانمارکی: «امیکرون» آسان‌تر از «دلتا» سیستم ایمنی را دور می‌زند

صدای آمریکا :بنا بر یک مطالعه جدید در دانمارک که نتایج آن هفته پیش منتشر شد، گونه امیکرون ویروس کرونا در دور زدن سیستم ایمنی افراد واکسینه شده بهتر از گونه دلتا عمل می‌کند. این موضوع به درک علت شیوع سریع و گسترده آن کمک می‌کند.

به گزارش رویترز، از زمان شناسایی «امیکرون»، سویه به شدت جهش یافته ویروس کرونا، در ماه نوامبر دانشمندان در پی آن بوده‌اند که علت مسری‌تر بودن آن را در مقایسه با گونه دلتا و این که بیماری ناشی از آن می تواند خفیف‌تر و کمتر از گونه‌های دیگر جدی باشد، دریابند.

یک ویروس می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله مدت زمانی که در هوا معلق می ماند، توانایی چسبیدن به سلول‌ها، یا فرار از دستگاه ایمنی بدن، مسری‌تر و قابل انتقال‌تر باشد.

با بررسی نزدیک به ۱۲ هزار خانوار دانمارکی، دانشمندان دریافتند که گونه امیکرون بین ۲.۷ تا ۳.۷ برابر مسری‌تر از گونه دلتا در بین واکسینه شده‌ها است.

این مطالعه که توسط پژوهشگران در دانمارک انجام شده نشان می‌دهد که علت شیوع با سرعت گونه امیکرون بیشتر به خاطر آن است که بهتر می تواند از مصونیت به دست آمده از واکسن‌های کرونا فرار کرده یا به اصطلاح سیستم ایمنی بدن را دور بزند.

این مطالعه همچنین نشان داده که احتمال انتقال ویروس، صرف نظر از گونه آن، در افرادی که دز یادآور واکسن کرونا را زده اند، نسبت به افرادی که واکسینه نشده‌اند، کمتر است.

تایرا گرو کرائوس، مدیر فنی انستیتیوی «استتن سرم» دانمارک، روز دوشنبه ۱۳ دی به رسانه‌های محلی گفت اگر چه گونه امیکرون مسری‌تر است، اما به نظر می‌رسد که بیماری کووید-۱۹ ناشی از آن کمتر جدی باشد.

وی ضمن اشاره به این که خطر بستری شدن از ابتلا به گونه امیکرون کمتر از دلتا است، گفت: «در حالی که امیکرون هنوز می‌تواند بر سیستم درمانی ما فشار بیاورد، تمام شواهد نشان داده که خفیف‌تر از گونه دلتا است.»
+1
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  محمدعلی هشترودی - مادرید، اسپانیا
  دانمارک از کی تاحالا آدم شده در پزشکی نظر میده؟ برید جمع کنید بابا من دانمارک زندگی کردم پزشکاشون شوتن اصلا! دانمارک فقط برای دامداری و کشاورزی خوب است و در مورد دامپزشکی شاید حرفی داشته بزنه ولی در پزشکی بسیار ضعیف هستند. کلا در اسکاندیناوی جز کشورهای نه چندان پیشرفته است‌.
  8
  6
  ‌پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.