شناسایی سویه جدید ویروس کرونا در فرانسه

دویچه وله :ویروس کرونا بار دیگر نشان داد که قابلیت تغییر و تطبیق خود با شرایط را دارد. در فرانسه سویه جدیدی از این ویروس شناسایی شده که احتمالا هم در برابر واکسن مقاوم است و هم قابلیت سرایت بیش‌تری نسبت به ویروس اولیه دارد.

سویه اومیکرون بی‌شک آخرین گونه جهش‌یافته ویروس کرونا نیست. پژوهشگران فرانسوی سویه جدیدی را تشخیص داده‌اند که می‌تواند عامل نگرانی‌های بیشتر باشد.

کارشناسان انستیتو IHU) Méditerranée Infection) در مارسی این سویه را B.1.640.2. یا IHU نام‌گذاری کرده‌اند.

اولین مورد ابتلا به این سویه در جنوب فرانسه در مردی تشخیص داده شده است که از کشور آفریقایی کامرون بازگشته بود. این سویه جدید تا کنون ۱۲ نفر را در اطراف شهر مارسی مبتلا کرده است.

در آزمایش‌ها "ترکیبی از جهش‌های غیرمعمول" مشاهده شده است. هنوز مشخص نیست که این سویه تا چه اندازه خطرناک است.

در گزارش‌های کارشناسی اولیه که هنوز کامل نیست و منتشر نشده، پژوهشگران نشان می‌دهند که این سویه جهش‌یافته از ۴۶ جهش تشکیل شده است.

طبق مقاله‌ای که در پایگاه «medRxiv» منتشر شده است، این سویه حامل جهش E484K است که می‌تواند آن را در برابر واکسن‌ها مقاوم کند. همچنین گفته شده که این ویروس دارای جهش دیگری به نام N501Y است که می‌تواند بر قابلیت سرایت آن بیفزاید. به همین دلیل احتمال داده می‌شود که این سویه هم در برابر واکسن مقاوم است و هم قدرت سرایت بیشتری در مقایسه با ویروس اولیه دارد.

این گونه جهش‌‌یافته ویروس کرونا در ۱۰ دسامبر ۲۰۲۱ کشف شد اما تاکنون سرایت سریعی نیافته است. این سویه برای این‌که از سوی سازمان جهانی بهداشت مهم تشخیص داده شود، باید در دیگر کشورها نیز مشاهده شود.
+4
رأی دهید
-7

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.