بیماری‌هایی که در زبان شما نهفته‌اند

دویچه وله :زبان شما کلید جویدن، بلعیدن و صحبت‌ کردن است، اما برخی از علائم روی زبان وجود دارد که هرگز نباید نادیده بگیرید.

به گزارش نشریه بریتانیایی سان؛ زخم‌های ایجاد شده روی زبان معمولا ظرف چند روز از بین می‌روند و جای هیچگونه نگرانی ندارند اما مشکلات دیگری در مورد این عضو بدن وجود دارد که حتما باید با پزشکتان در میان بگذارید:

سرطان دهان: قطعا توده‌ها و برجستگی‌های روی زبان چیزی است که باید به آن توجه کرد. توده‌ها و برجستگی‌های غیرمعمول در هر جای دهان که برای ماه‌ها بهبود نمی‌یابند، باید توسط دندانپزشک یا پزشک عمومی بررسی شوند؛ توده‌ای که در عرض دو هفته از بین نمی‌رود، می‌تواند نشانه‌ای از سرطان دهان باشد. بسیاری از سرطان‌های دهان در مراحل اولیه به شما آسیب نمی‌رسانند، بنابراین نباید فکر کنید اگر درد ندارید، نیازی به بررسی پزشکی نیست.

سندرم سوزش زبان: این عارضه، معمولاً به دلیل نوشیدن یا خوردن چیزی داغ، یا تحریک ناشی از دهان‌شویه یا خمیر دندان است. در غیر این‌صورت، ممکن است به یک بیماری نادر به نام سندروم سوزش زبان و دهان دچار شده باشید. علاوه بر درمان‌های پزشکی، با اجتناب از دخانیات، غذاهای اسیدی، غذاهای پرادویه و نوشیدنی‌های گازدار و استرس بیش ازحد، ممکن است بتوانید ناراحتی ناشی از سوزش سندرم دهان را کاهش داده یا از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

برفک دهان: خارش زبان، می‌تواند ناشی از برفک دهان باشد و باید درمان شود. این عارضه اغلب ناشی از استرس، مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و یا استفاده از دهان‌شویه‌های ضدباکتری، دیابت و استفاده از دندان مصنوعی است.

لیکن پلان: بنا به اعلام متخصصان سرویس سلامت همگانی بریتانیا (NHS)، لیکنپلان می‌تواند یکی از دلایل سفیدی زبان شما باشد. این عارضه شامل بثوراتی است که قسمت‌های مختلف بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر لیکن‌پلان شدید دارید، شاید به استروئیدها یا نوع خاصی از نور درمانی نیاز داشته باشید.

لوکوپلاکیا: لکه‌های سفید روی زبان، کنار دهان یا سقف یا کف دهان ممکن است نشانه ابتلا به لوکوپلاکیا نیز باشد. این عارضه خطرناک است، زیرا در طول زمان می‌تواند به سرطان دهان تبدیل شود. درمان لوکوپلاکیا همیشه ضروری نیست، اما باید چکآپ‌های منظم داشته باشید تا مطمئن شوید که این عارضه وخیم‌تر نمی‌شود. می‌توانید با ترک سیگار و کاهش مصرف میزان مشروبات الکلی، علائم این عارضه را کاهش دهید.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.