تایید اولین داروی تزریقی برای پیشگیری از اچ‌آی‌وی/ایدز

دویچه وله :اولین داروی تزریقی برای جلوگیری از عفونت اچ‌آی‌وی روز دوشنبه توسط سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) تایید شد.

به‌ گزارش Medicine Net؛ داروی Apretude، ساخته‌شده توسط کمپانی دارویی ViiV Healthcare در آمریکا، برای استفاده در بزرگسالان و نوجوانان در معرض خطر اچ‌آی‌وی و با وزن حداقل ۳۵ کیلوگرم تایید شد.

به‌ گفته سازندگان این دارو، با Apretude افراد می‌توانند خطر ابتلا به اچ‌آی‌وی را با ۶ تزریق در سال کاهش دهند.

سازمان غذا و داروی آمریکا خاطرنشان کرده که تا‌به‌حال، دو نوع قرص روزانه (تراوادا و دسکووی) به‌عنوان روش پیشگیری قبل از مواجهه (PrEP)، تنها گزینه‌های درمانی بودند. اما مصرف آنها به این علت مشکل است که تنها ۲۵ درصد از کسانی که برای پیشگیری از اچ‌آی‌وی، دارو مصرف می‌کنند،  نوع خوراکی داروها بصورت روزانه را انتخاب می‌کنند. بر همین اساس، هنوز افزایش موارد ابتلا به اچ‌آی‌وی در گروه ۲۵ تا ۳۹ سال مشاهده می‌شود.

طبق گفته FDA و بر اساس کارآزمایی‌ها، نرخ ابتلا به اچ‌آی‌‌وی هم در مردان سیس‌جندر اچ‌آی‌وی منفی و هم در زنان تراجنسیتی که با مردان رابطه جنسی دارند و البته Apretude مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که ترووادا مصرف می‌کنند، ۶۹درصد کمتر است. (سیس‌جندر یا سیس به فردی گفته می‌‌شود که جنسیتش با جنسیت زمان تولدش هم‌سو است.)

قریب به ۳۴ هزار و ۸۰۰ مورد جدید مبتلا به اچ‌آی‌وی در سال ۲۰۱۹ تشخیص داده شده است. این میزان نسبت به تعداد ۳۷ هزار ۸۰۰ نفر در سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است. داده‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰، درمان PrEP برای حدود ۱.۲ میلیون نفر در آمریکا توصیه شده بود، اما به دلیل عدم استقبال، تنها یک‌چهارم از این تعداد، نسخه دارویی خود را دریافت کردند.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.