قتل وحشیانه مرد سریلانکایی در پاکستان به اتهام توهین به پیامبر اسلام

قتل وحشیانه پریانتھا دیاوادنا موجب بروز اعتراضات در پاکستان و سری‌لانکا شده استبی بی سی :قتل وحشیانه یک مرد سریلانکایی ساکن پاکستان که متهم به توهین به مقدسات بود، باعث بروز اعتراضات در هر دو کشور شد و مقامات عالی‌رتبه پاکستان این حادثه را محکوم کرده است.

پریانتھا دیاوادنا یک مدیر کارخانه در منطقه سیالکوت در ایالت پنجاب پاکستان، روز جمعه تا حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفت و جسد او به آتش کشیده شد.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان گفته است که تاکنون بیش از ۱۰۰ نفر در خصوص این قتل وحشیانه دستگیر شده‌اند.

او این حادثه را "روز شرم" برای کشورش توصیف کرده است.

خانواده قربانی در سریلانکا به بی بی سی گفته‌اند که خواهان اجرای عدالت هستند.

نیروشی داسانایاکه، همسر او از دولت‌های پاکستان و سریلانکا خواست تا تحقیقات کاملی را جهت "اجرای عدالت برای شوهرم" انجام دهند.

او گفت: "من در فضای مجازی دیدم که او چگونه مورد حمله قرار گرفت ... و این بسیار غیرانسانی بود."

تصاویر زجر کشیدن آقای دیاوادنا در روزهای پایانی هفته در شبکه‌های اجتماعی پخش شد و صحنه‌هایی از جمعیت خشمگین قابل مشاهده است که او را گرفته و تا حد مرگ کتک می‌زنند.

سپس جسد او را سوزانده و چند نفر در میان جمعیت دیده می‌شوند که با جسد او سلفی می‌گیرند.
روشن کردن شمع یادبود برای پریانتھا دیاوادناچه چیزی منجر به چنین خشونتی شد؟
فرماندهان پلیس محلی گفته‌اند که این واقعه پس از انتشار شایعاتی مبنی بر اینکه آقای دیاوادنا ظاهرا مرتکب یک اقدام توهین آمیز شده و پوسترهای پیامبر اسلام را پاره کرده، آغاز شده است.

اما یکی از همکارانش که برای نجات او به محل حادثه شتافته بود، به خبرگزارش اسوشیتدپرس پاکستان گفت که آقای دیاوادنا فقط پوسترها را برداشته، زیرا ساختمان در شرف تمیز کردن بود.

همسر وی نیز ادعای توهین به مقدسات را رد کرده است.

خانم داسانایاکه به بی بی سی گفت: "من گزارش‌هایی را که می گویند شوهرم پوسترهای کارخانه را پاره کرده، کاملا رد می کنم. او مرد بی گناهی بود."
او از شرایط زندگی در پاکستان بسیار آگاه بود. این کشور، یک کشور مسلمان است. او می‌دانست که در آنجا چه کارهایی را نباید انجام دهد و به این ترتیب توانست یازده سال در آنجا کار کند.

توهین به مقدسات در پاکستان یکی از بالاترین جرایمی است که یک فرد می‌تواند به آن متهم شود، جایی که حتی اتهامات بی‌اساس نیز می‌تواند اعتراضات و خشونت‌های اوباش گونه را علیه متهم تحریک کند.

منتقدان حقوق بشر مدتهاست که می‌گویند اقلیت‌ها در پاکستان اغلب هدف اتهامات قرار می‌گیرند.

تعداد زیاد افراد حاضر در این قتل وحشیانه در روز جمعه که شامل صدها نفر می‌شد، ملت را شوکه کرده و جرقه‌ای برای مقابله با قبیل رفتارها شده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان "حمله هولناک مدعیان برقراری عدالت" را محکوم کرده و قول داده که "همه کسانی که مسئول این حمله هستند را در بالاترین حد قانون، مجازات خواهند شد".

او گفت که با گوتابایا راجاپاکسا، رئیس جمهور سریلانکا نیز صحبت کرده تا "خشم و شرم کشور ما را به مردم سریلانکا منتقل کند."

مقامات سریلانکا هنوز به طور کامل در مورد این پرونده اظهار نظر نکرده‌اند، زیرا از ناآرامی های احتمالی و انتقام علیه جوامع مسلمان در سریلانکا می ترسند.

جسد آقای دیاوادنا قرار است روز دوشنبه به سریلانکا بازگردانده شود و برخی انتظار دارند که تظاهراتی در کلمبو پایتخت این کشور برگزار شود.
+87
رأی دهید
-16

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  دینی که اینچنین پیروانی وحشی و آدمکشی تربیت می کند نمی تواند یک دین آسمانی و درستی باشد. ما ایرانی ها تجربیات بسیار تلخ و ناگواری از دین اسلام داریم. به امید آنکه این دین اهریمنی در کشورمان نیست و نابود شود.
  8
  330
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۴
  ۴۸
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  برای همین است میگن دین اسلام خشن است دارید با چشم خود می‌بینید
  5
  262
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۳
  ۱۰۱
  تنها در اینجا - کپنهاگ، دانمارک

  یک مشت آدم کثیف در کشوری کثیف تر زندگی‌ میکنند اسمشم گذاشتند پاکستان
  5
  293
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۹
  ۴۰
  mehran_pahlavichi - لندن، انگلستان

  این فقط قتل یک انسان مسلمان هست که در دوربین ها ثبت شده. حالا شما تصور کن کشتارهایی که در صدر اسلام اتفاق افتاد و هیچ دوربینی نبود که ثبتشون کنه و فقط چند صفحه در موردشون نوشته شده. انوقت میگن اسلام دین محبت است. 😳😳
  7
  268
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۴
  ۴۶
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند

  تا این وحشی ها هستند، کره زمین روی آرامش به خود نمیگیرد، لعنت به شما، چه کشورهای متحجر و اشغالی در اطرافمان هست، برای تمامیت ارضی ایران بسیار خطرناکند، و در ضمن متحجران داخلی هم دست کمی از این آشغالها ندارند، از دو طرف داریم میخوریم، لعنت بر شما ملاهای بی خاصیت و مزدور
  2
  229
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
  ۴۲
  Momiji - توکیو، ژاپن

  پاکستان نگو ......بگو ! عمران خان نخست وزیر و دیگر مقامات این وحشیگری ، یادگار و بجا مانده از صدر اسلام رو محکوم کردند ولی برای بروی کار اومدن طالبان ( که نیمی از اعضای طالبان در اصل پاکستانی و از قماش همین وحشیهای هستند که مرتکب این جنایت شدند ) از هیچ کوشش و ساپورتی فرو گذار نکردند ! دستگیر شده ها هم یکهفته تا ده روز دیگه ، همه رو آزاد میکنند!!
  3
  183
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
  ۴۰
  kamimaezu - ناگویا، ژاپن

  من تو یک کلام این کشور .....را برای اونایی که نمیشناسند، توصیف کنم. هرچی ....و پلیدی و دورویی و.... و بوی تعفن افکار و اییدولوژی فکری مخرب در جهان وجود داره، برگرفته از این کشور و برای این کشور است. بعبارتی میشه بگیم بهش؛ ...
  3
  145
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۲
  ۵۲
  Mome - لوند، سوئد

  یادمان نرود که کلیسا با مردم چکار کرد
  46
  15
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
  ۵۲
  ernakola - تهران، ایران

  زامبی ها...
  2
  44
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۶
  ۳۹
  kevinpalang - مالمو، سوئد

  هندوستان و پاکستان قبلا یک کشور بودند که انگلستان آنها را تقسیم به پاکستان اسلامی آخوندی و هندوستان غیر اسلامی کرد. هندوستان شد بزرگترین دموکراسی جهان و صادرکننده نرم افزار و پاکستان شد صادر کننده تروریست و خشونت که امروز بوی گند این پاکستان برطرف نمیشه. ماشالا این اسلام عزیز پایش به هرجا باز میشود بدبختی، فلاکت، دروغ، کینه، قتل، فحشا، دزدی، جنگ و . هم به برکت آن پایشان باز میشود.
  1
  47
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲
  ۳۱
  خوب، بد، زشت - نیبورگ، دانمارک

  کثیف تر از .......وجود ندارد
  2
  42
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۳
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  معمولا نوکران متعصب تر از ارباب ها هستند. اخوندهای ایرانی متعصب تر از اعراب هستند. پاکستانی ها اسلام را از نادرشاه افشار دارند و حتی از اصفهانی ها متعصب تر هستند. چپول های ما هم متعصب تر از کارل مارکس هستند. نوکرِ نوکر
  2
  9
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Mome - لوند، سوئد::]. یعنی‌ چی‌ ؟ چون کلیسا این کار را می‌‌کرد. حالا اشکال ندارد.؟ آخرین کشته کلیسا ۱۷۹۳ میلادی بود. می‌‌شود. ۲۲۰ سال پیش. ما در سال ۲۰۱۳ هستیم. عصر روشنگری. انگار مسلمان و روشنگری مثل شیطان و آب مقدس هستند.
  3
  10
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۵
  ۴۲
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  دو دهه ای که انگلیس بودم بهم ثابت کرد پاکستانی ها که اتفاقا اکثرشان متولد اروپا هستند متحجر و مرتجع ترین مردمانند و جز دروغ و حیله و تنفر کار دیگه ای بلد نبودند در حالی که هندی ها که مسلمان نبودند اکثرشان تحصیل کرده و آدم های فهمیده و آرامی بودند.
  2
  16
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۳
  ۳۲
  Pahbod666 - لندن، انگلستان
  چاره اش فقط انفجار هسته ای که این منطقه رو شخم بزنه و همه چیز از نو.
  3
  18
  دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.