وزارت ارشاد استفاده از نام‌های محلی برای واحدهای صنفی تهران را ممنوع کرد

وزارت ارشاد در بخشنامه‌ای استفاده از نام‌های «محلی»، «خارجی» و «لاتین» را برای واحدهای صنفی در پایتخت «خلاف قانون» اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نادر مرادی، رئیس پلیس اماکن تهران، با بیان این که وزارت ارشاد مرجع نامگذاری واحدهای صنفی است، گفته است بر اساس بخشنامه جدید این وزارتخانه، واحدهای صنفی در تهران فقط می‌توانند نام‌ فارسی انتخاب و اصناف از نام‌های محلی فقط در شهر و استان‌های مرتبط می‌توانند استفاده کنند.

این قانون شامل واحدهای صنفی جدید می‌شود و اگر کسبه، نامی غیرفارسی برای واحدهای صنفی خود انتخاب کنند به آن‌ها مجوز داده نمی‌شود و اگر قبل از اخذ مجوز، اقدام به نصب تابلو با اسم‌های «ممنوعه» ‌کنند با آنها «برخورد» خواهد شد.

پیش از این نیز اداره ثبت احوال نیز در برخی مناطق تُرک‌نشین از نامگذاری کودکان به نام‌های ترکی خودداری کرده بود.

این اداره بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه شده، فهرستی از نام‌هایی که والدین «مجاز» به انتخاب برای فرزندان خود هستند را معرفی و نام‌هایی که خارج از این فهرست باشد را «غیرمجاز» اعلام کرده و از نامگذاری کودکان به آن‌ها خودداری می‌کند.
+28
رأی دهید
-83

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  میگم با این وضع که جلو میرن دو روز دیگه روی دسیبل بادهای معدوی مردم هم محدودیت میذارن. لابد قال الصادق علیه السلام که هر کس بادی از خود با شدت بالای ٦٥ دسیبل خارج کند از ما نیست.
  5
  31
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۸
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  از چی زبانهای غیر فارسی می ترسند؟ اگر اینقدر که اذعان می کنند زبان فارسی قوی و غنی است نیازی به ترش وحشت از استفاده از زبانهای دیگر در ایران نیست. این اقدام مصداق کامل اشغال و استعمار است. من فارس نیستم و نمی خواهم اسم فرزندانمان و مغازه هایمان فارسی باشد.
  32
  35
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  به این ها فاشیسم مذهبی میگویند که میخواهند حتی در اسم گذاری ها هم دخالت کنند
  4
  41
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰
  ۵۷
  Attila14 - استکهلم، سوئد

  عمرأ من اسم بچه امو بذارم ابوالفضل و حسن حسین و عمر یا محمد و جعفر و کاظم وعلی یا اینجور اسمای آشغال
  4
  46
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۴
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ولیکن استفاده از نام‌های الاغعلی و پوفیوزعلی در همه شهر‌ها مجاز است.
  2
  40
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۳
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان

  بخندم یا گریه کنم !!! مردم مملکتی که حق انتخاب اسم فرزند خود را هم ندارند،اولین حق و آرزوی هر پدر و مادر را از روز تولد کودک خود را محو می‌کنند . با چنین طرز فکرها آینده کشور چه خواهد شد ؟؟!!!!!
  3
  29
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۱
  ۴۳
  Liberte - ارومیه، ایران
  ایتالیایی ها در نیو یورک، ایرانی ها در کالیفورنیا، چینیها در تورونتوی کانادا، ترک ها در کلن آلمان ، هندی ها در لندن و غیره اسامی خودشون بر مغازه هاشون می تونند بذارن. این چه حکم افتضاحی هست. در حالیکه خیلی از تهرانی ها هم ترک زبانند. بهتره در آذربایجان هم نام گذاری اسم های فارسی ممنوع شه.
  18
  27
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۴
  ۴۱
  behtaab - کلگری، کانادا
  وزارت ارشاد خیلی بیخود کرد. من بچه م فردا به دنیا میاد و براش اسم ترکی انتخاب کردم و اسم وسط هم انگلیسی. با این که ایران نیستم و میدونم برای شناسنامه گرفتن باید بجنگم ولی زیر بار زور اینا نمیرم.
  17
  19
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۲
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  البته در مورد نام بچه چیزی نگفته است، ولی اسامی اصناف و مغازه ها را گفته، و گفته مطابق با جغرافیای کشور، ولی با همه ی وجود این بخشنامه اشتباه است، و هرکس هرجور دوست دارد باید نامیده شود. در برخی کشورهای غربی هم محدودیت هایی هست، مانند نام آدولف هیتلر،
  1
  2
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
  ۷۲
  Maghshoosh - میامی، ایالات متحده امریکا
  چندسال پیش به صنایع داخلی بخشنامه کردن که حتی الامکان کلمه «ایران» رو بعنوان کالای تولیدی اضافه کنن، مثل مبلیران، کفشیران، کاشیران. ولی نمیدونم چرا به کارخونه «بیک» گفتن این شامل شما نمیشه!
  1
  2
  یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.