برای بلعیدن این پنج دارو سراغ الکل نروید

دویچه وله :اگر از بیماری رنج می‌برید و دارو مصرف می کنید، مهم است که بدانید آیا می‌توانید با خیال راحت، همراه آنها الکل مصرف کنید یا نه.

به‌گزارش نشریه بریتانیایی سان؛ نوشیدن مشروبات الکلی می‌تواند وضعیت طبیعی بدن شما را تغییر دهد؛ به‌عنوان ‌مثال تغییر فشار خون، درجه حرارت و سطح هیدراتاسیون (میزان آب بدن). این تغییرات در صورت مصرف الکل در کنار دارو، می‌تواند خطرناک باشد.

در اینجا ۵ داروی رایج معرفی شده است که نباید به همراه آنها الکل مصرف کنید:

پروپرانولول: پروپرانولول یک داروی بتا بلاکر است که برای درمان و تسکین علائم طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله اضطراب، مشکلات قلبی و میگرن استفاده می‌شود. پروپرانولول منجر به کاهش فشار خون و کاهش ضربان قلب می‌شود. الکل نیز می‌تواند فشار خون شما را کاهش دهد، بنابراین ترکیب پروپرانولول و الکل می‌تواند باعث افت ناگهانی فشار خون، سرگیجه، حالت تهوع، سبکی سر و حتی غش شود.

آنتی‌بیوتیک‌ها: چند آنتی‌بیوتیک وجود دارد که شما هنگام مصرف آنها باید از نوشیدن الکل خودداری کنید. مترونیدازول که معمولاً برای درمان دندانپزشکی یا برای از بین‌بردن زخم‌های عفونی تجویز می‌شود و تینیدازول که اغلب برای از بین‌بردن عفونت‌ها و مقابله با باکتری‌هاست. ترکیب الکل با این دو آنتی‌بیوتیک می‌تواند عوارض جانبی دردناکی از جمله درد معده، استفراغ، گرگرفتگی و ضربان قلب سریع یا نامنظم به همراه داشته باشد. باید مراقب لینزولید و داکسی‌سایکلین نیز باشید.

داروهای سرماخوردگی و آنفلوآنزا: داروهای سرماخوردگی و آنفلوآنزا می‌توانند به الکل واکنش نشان دهند و باعث خواب‌آلودگی و سرگیجه شدید شوند. این امر به‌ویژه در صورتی که قصد رانندگی دارید بسیار مهم است. نوشیدن الکل در کنار مصرف این داروها باعث عدم تمرکز می‌شود.

داروهای ریفلاکس معده: ترکیب آنها با الکل باعث تاکی‌کاردی (ضربان سریع قلب) و تغییرات ناگهانی در فشار خون می‌شود. برخی از داروهای سوزش سر دل، مانند زانتاک (رانیتیدین) نیز می‌توانند اثرات الکل را تشدید کنند.

داروهای ضد افسردگی: ترکیب این داروها با الکل علائم افسردگی را بدتر می‌کند. اگر برای افسردگی یا بیماری روانی دیگری مانند اختلال اضطراب، اختلال دوقطبی، اختلال استرس پس از سانحه یا اختلال وسواس تحت درمان هستید، ممکن است لازم باشد در صورت مصرف داروهایی مانند نورپرامین، پروزاک (فلوکستین)، زلوفت (سرترالین) مصرف الکل را محدود کرده یا کاملاً از آن اجتناب کنید.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.