استاندار یزد: فقط برای مصرف یک روز آب داریم

 خط لوله انتقال آب به یزدرادیو فردا :استاندار یزد می‌گوید برای مصرف خانگی در این استان، تنها به اندازه «یک روز» ذخایر آب شرب موجود است.

مهران فاطمی روز جمعه ۱۲ آذرماه در ادامه گفت وضعیت آب شرب مردم یزد بحرانی است و در استان کمتر از ۲۴ ساعت توان تامین آب را داریم.

به گفته وی، در سال گذشته ۶۵ میلیون مترمکعب آب شرب از خط انتقالی به یزد آمد در حالی که تخصیص ما ۹۸ میلیون مترمکعب است و ۵۶ میلیون متر مکعب آن برای شرب مردم یزد مصرف شد.

وی درباره بقیه میزان آب دریافتی گفت که ۴ میلیون متر مکعب از این آب به روستاهای ورزنه اصفهان، پادگان‌ها و نیروگاه‌های در مسیر داده شده و «۲ میلیون مترمکعب از این آب پرتی دارد که ناشی از فرسودگی (شبکه انتقال) و تعمیرات است».

اخیرا وزارت نیرو گزارشی منتشر کرد که نشان می‌دهد ۲۵ درصد از آب شرب و تصفیه شده کشور تلف می‌شود. نیمی از این تلفات مربوط به شبکه فرسوده انتقال و توزیع است و بقیه مربوط به استفاده از آب شرب در بخش‌های غیرمربوط و موارد دیگر است.

آقای فاطمی همچنین گفت ۳ میلیون مترمکعب از آب تحویلی به یزد با ۱۲ میلیون مترمکعب آب شور تلفیق شده و در اختیار صنایع و فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی قرار گرفته است.

عدم توسعه تصفیه‌خانه‌های فاضلاب باعث شده است که بخشی از آب شرب کشور برای مصارف کشاورزی و صنعتی مصرف شود.

بخشی از آب یزد از استان اصفهان و سد زاینده‌رود تامین می‌شود. طی روزهای گذشته اصفهان صحنه اعتراضات گسترده کشاورزان و مردم به بحران آب بود که به شدت سرکوب شد.

استاندار اصفهان نیز اخیرا اعلام کرد ذخایر سد زاینده‌رود تنها کفاف سه ماه آب استان را می‌کند.
+24
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  آی ملت، سرم درد گرفت، یارو میگوید که سالی 2میلیون متر مکعب پرت آبی بصورت نشتی داریم! یعنی روزی 5480متر مکعب!!!؟؟ آقای محترم، شوخی میکنی یا جدی میگی، این نشتی نیست، این نهر آبه، و اگر راست میگویی، که هم وای بر تو و هم وای بر اون مملکت!
  1
  31
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۲۹
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  تمام کشور را به خاطر چند شهر کویری و فارس نشین خراب کردند . اگر یک روزی
  3
  1
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
  ۴۳
  sahandogli - لندن، انگلستان
  تمام ایران را به خاطر چند شهر کویریو فارس نشین خراب کردند . آیا اینها ارزش سرمایه گذاری داست. اگر یک روزی که نزدیک هم است عرب و لر لوله های نفت و گاز را به سوی مرکز قطع کند و یا دوباره آب کارون را به مسیر اصلی اش تغییر مسیر دهد آیا این اصفهان کرمان و یزد و سمنان چاره ای جر حفر قنات خواهند داشت؟ توسعه و پیشرفت فارسها ناشی از غارت و چپاول ثروتهای منابع عرب و لر و ترک و کرد است و اگر آنها قطع شود باید همین فارس دوبازه بایده نشین شوند.
  3
  1
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.