فرمانده حوثی علنا خواستار دخالت مستقیم ایران و حزب‌الله در جنگ یمن شد

العربیه :یوسف الفیشی، از فرماندهان برجسته شبه‌نظامیان حوثی، گروه شبه‌نظامی نیابتی ایران در یمن، از سپاه پاسداران، حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان نیابتی ایران در عراق و سوریه خواست تا در کنار حوثی‌ها در یمن وارد جنگ شوند.

الفیشی جمعه، 3 دسامبر، در توئیتی نوشت که زمان آن فرا رسیده تا آن‌چه را که او محور مقاومت در ایران، لبنان، عراق، سوریه و فلسطین خواند، آشکارا در کنار حوثی‌ها در یمن بجنگند.

او تاکید کرد که این همرزمی با حوثی‌ها، وظیفه و افتخار بزرگی برای آن‌ها و مقاومت است.

این فرمانده حوثی، مدعی شد که شبه‌نظامیان حوثی، هفت سال است، به تنهایی در میدان نبرد می‌جنگند.

الفیشی بار دیگر تاکید کرد که نبرد حزب‌الله و باصطلاح «محور مقاومت» در فلسطین، عراق، سوریه و ایران در کنار آن‌ها (در یمن)، علیه به تعبیر او «محور شرارت صهیونیستی»، یک «تهمت یا فاجعه» نیست.

ناظران یمنی، این فراخوان صریح یکی از فرماندهان برجسته شبه‌نظامیان حوثی را تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر حمایت‌ها و پشتیبانی کامل ایران و حزب‌الله از حوثی‌ها که از پیش از کودتای مسلحانه این گروه شبه‌نظامی علیه دولت قانونی یمن در اواخر سال 2014 آغاز شده بود، می‌دانند.

در پی همین کودتا بود که شبه‌نظامیان حوثی به عنوان یکی از بازوهای منطقه‌ای ایران درآمدند که با برخورداری از حمایت‌های تسلیحاتی از جانب ایران، در راستای تهدید کشورهای همسایه، منطقه عربی و کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب به کار گرفته شدند.

با این حال، ناظران دیگر، این فراخوان الفیشی را معلول شکست‌های پی در پی حوثی‌ها در استان مأرب می‌دانند که ایران برای تقویت موضع مذاکراتی خود و هوادارانش، روی آن حساب کرده بود.

یوسف عبدالله حسین الفیشی ملقب به «ابومالک»، عنصر شماره 23 در فهرست 40 تروریست حوثی تحت پیگرد ائتلاف عربی است که 10 میلیون دلار پاداش نقدی برای کسانی که اطلاعاتی در مورد وی ارائه دهند، در نظر گرفته شده است.

الفیشی یکی از اعضای به اصطلاح شورای عالی سیاسی حوثی‌ها، از فرماندهان برجسته شبه‌نظامیان حوثی و فرمانده کمیته موسوم به «کمیته انقلابی» است.

الفیشی یکی از بازوهای سپاه پاسداران در داخل گروه حوثی‌ به شمار می‌رود و متهم به دست داشتن در حوادث انفجاری در مساجد، نهادها و منازل مخالفان کودتای حوثی است.
+12
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه
  تا تو الدنگ باشی که با طناب پوسیده آغا تو چاه نری! حالا هم‌ برو و فکری به حال خودت کن که آغا هم تو منجلاب اتمی بد گرفتار شده!
  4
  18
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۳:۴۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.