ماجرای تحقیر سوسن پرور به خاطر شهرستانی بودن

در این هفته از برنامه «کافه آپارات» با مجری‌گری فریدون جیرانی، سوسن پرور به عنوان مهمان برنامه حضور داشت. در ابتدای برنامه، جیرانی به تعریف و تمجید از ایفای نقش سوسن پرور در فیلم «بوتاکس» می پردازد و بعد از او می خواهد که به گذشته فلاش بک بزند و از دوران تئاترهای دانشجویی اش بگوید.

سوسن پرور در بخشی از گفتگویش با جیرانی خاطره ای را تعریف می کند از زمانی که در اختتامیه جشنواره فجر، در تالار وحدت مردی که مسئول سازماندهی مدعوین بوده با لحنی تحقیرآمیز رو به افرادی که داخل می شدند، می گفته: «شهرستانی ها بالکن!» پرور تعریف می کند که شنیدن این جمله با این لحن باعث حس تحقیر برای او شده و دلش شکسته. او با خنده می گوید: «مرد را صدا کردم و به او گفتم “امروز شما من را با این لحن داری به بالکن می فرستی! من روزی می آیم اینجا در حالی که بلیط جایگاه در دست دارم! ببینم آن روز با من چطور برخورد می کنی!»

او ادامه می دهد که آن روز او به بالکن تالار وحدت می رود اما گریه امانش نمی دهد و بعد از اندکی سالن را ترک می کند.
پرور می گوید مدتی بعد با یک نمایش تک پرسوناژ که نویسندگی و کارگردانی آن را به عهده داشته، به جشنواره فجر می رسد و در اختتامیه بلیط جایگاه در دستش بوده. او با خنده می گوید که در تالار وحدت دنبال آن مرد گشته ولی پیدایش نکرده.

او می گوید همواره باید تلاش می کرده تا «مهر شهرستانی بودن را از پیشانی اش پاک کند» و این بارِ گرانی بوده که همواره مجبور به تحملش بوده است.

سپس پرور از تست بازیگری ای می گوید که کارگردانش به خاطر این که فهمیده او شهرستانی است، برعکس تست بقیه بازیگران دوربین هندی کمی را که بازی ها را ضبط می کرده، خاموش کرده و بعد از این که وی از دلیل این موضوع از کارگردان پرسیده، کارگردان به او گفته: «به تو چه؟! اونی که من دلم بخواد ضبط می شه، اونی که دلم نخواد ضبط نمی شه!»
سوسن پرور می گوید زندگی وی پر است از چنین نمونه هایی. او می گوید تحقیرهایی را در زندگی تجربه کرده که به خاطر آن ها با کوچک ترین تبعیضی دلش به درد می آید.

با تمام این ها اما سوسن پرور از همه ی این اتفاقات پلی زده به موفقیت و از سن تئاترهای کوچک شهر اراک خودش را به پرده های بزرگ سالن های سینماها رسانده است.
+82
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  Dozakhi - شفیلد، انگلستان

  بخاطر فقر فرهنگی که گرفتارشیم به اینجا رسیدیم که موقعیت کاری،حساب بانکی ،محل تولد و … میشه معیار ما برای قضاوت افراد. کل کشور با تهران. در هر استان مرکز استان با شهر بزرگ ان استان. در یک شهر از شمال تا جنوب حتی از این محل به اون محل همدیگر را قبول نداریم و برای تحقیر از کلمات شهرستانی. لات جنوب شهری،سوسول بالا شهری و…استفاده میکنیم.
  4
  76
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۹
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  سوسن نازنین: ان ابله ای که بتو گفت شهرستانی ها بروند بالکن و تو دنبالش می گشتی تا پیدایش کنی اما ان نبود و موفق بپیدا کردن ان نشدی میدانی ان ابله کجا رفته{{؟؟ نازنین بجای سالن تئاتر شهر باید در سالن مرده شور خانه بهشت زهرا دنبالش میگشتی . مسلما لش ان نفله را در انجا پیدا میکردی
  9
  49
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  rahjoo - مازندران، ایران

  بهتون برنخوره!اما تو دوره صفوی و زندیه هم به تهرانی میگفتن کوره دهاتی!!. یجور بیماری هست .این دهاتی و شهری و شهرستانی بازی
  16
  54
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  یه amirgheryou اینجا داشتیم که زیاد از تهرانی, شهرستانی صحبت میکرد. البته از لشکر سایبری بود که سعی داشت اختلاف ایجاد کنه. متاسفانه هنوز هستند کسانی که از نوک دماغشون جلوتر چیزی را نمی بینن و هنوز تو مسئله دهاتی _ شهری وتهرانی _ شهرستانی گیر کردن.
  5
  20
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ادم های "هیچکس" که معمولا هنری هم ندارند به ملیت و مذهب و افتخارات تاریخی اویزان میشوند. من بلوچم. من شیعه هستم. من تهرانی هستم. من ترک هستم برامده از سطح فکر نازل این هیچکس ها است
  3
  31
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل
  انسانها گذشته خود را خیلی سریع فراموش میکنند.تا همین صد و پنجاه سال پیش در ایران مردم لباسهای محلی تنشون بود و اکثرا بی سواد و شپش از سر کولشون بالا میرفت و در خیلی از نقاط ایران وقتی ماشین میدیدن، جلوش علف و یونجه میریختن.حالا یک عده ادعای تهرانی بودن میکنن و بقیه رو به قول خودشون تحویل نمیگیرن.
  11
  27
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  قورپه - بروکسل، بلژیک
  خانم پرور عزیز خوب میدانی گذشت انسانیت معرفت میهمان نوازی شهرستانی ها همیشه زبانزد بوده پس ناراحت شهرستانی بودن نباش
  1
  9
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ana-hita - آتلانتا، ایالات متحده امریکا
  همونایی که باعث این ماجراهای تهرانی و شهرستانی شدن شک ندارم خودشون شهرستانی بودن که چشم دیدن اون نفرجدیدآمده بتهران رونداشتن.تهرانیهای قدیمی اونقدر مرام داشتن که بقیه رو راحت توش پذیرفتن تاالان که ازجمعیت زیاد داره منفجرمیشه.
  2
  19
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  ana-hita - آتلانتا، ایالات متحده امریکا
  ولی باورکنین بعضی شهرستانها تا ماشین باپلاک تهران رو میبینن انگاردشمن دیدن.منکه پدرم هم توتهران بدنیا اومده وبچه ومتولدتهران بحساب میام میگم بعضی جاهای ایران(خودشون میدونن کجاها)چنان دشمنی باتهرانی دارن که اگه بری اونجا پشیمون میشی.خیلی سال قبل که ازروپلاک ماشین نمیتونستی بگی ازکجا اومده از اینحرفهابود؟نه.ولی الان راحت خط روی ماشین میندازن.جالب اینه تواون شهرها ده تا ماشین کنارهم پارک باشه فقط همون ماشین با پلاک تهران روش خط میندازن.
  4
  12
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan1326 - تهران، ایران
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. ما به هیچکس میگوییم (هیچی ندار) ، که یک توهین در حد فحش میباشد.
  11
  3
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک
  زیاد دیگه شلوغش نکنید، اصلا قصد طرفداری از این فرهنگ بد ندارم اما این مشکل تقریبا همه جای دنیا وجود داره که پایتخت نشین‌ها احساس برتری دارن. منتها باید خودمون جلوش بایستیم و تغییرش بدیم. اولین قدم اینه که شنونده جوک های شهرستان‌ها نباشیم.
  1
  2
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::hassan1326 - تهران، ایران::]. نه عزیزم "هیچکس" فحش نیست و با "هیچی ندار" فرق دارد. "هیچکس" کسی هست بی فایده که بود و نبودش برای اجتماع فرقی ندارد
  1
  8
  شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.