۴۰ سال قبل نیروی هوایی ‎اسرائیل تاسیسات هسته ای ‎«اوسیراک» رژیم عراق را نابود کرد!

۴۰ سال قبل نیروی هوایی ‎اسرائیل موفق شد تا در جریان عملیات دقیق و حساب شده اوپرا تاسیسات هسته ای ‎اوسیراک رژیم ‎صدام حسین را هدف قرار داده و نابود نماید.
اوسیراک معروف به تموز  نخستین و تنها رآکتور هسته‌ای عراق بود که در زمان حکومت صدام در ۱۸ کیلومتری جنوب شرقی بغداد ساخته شد.
زمان شروع ساخت این نیروگاه ۱۹۷۷ و هزینه ساخت آن از جانب عربستان سعودی پرداخت شد.

در سالهای پایانی دهه ۷۰ میلادی فرانسه تصمیم گرفت به درخواست عراق مبنی بر راه‌اندازی برنامه اتمی این کشور پاسخ مثبت دهد.
 
بر اساس توافقات اولیه قرار شد که فرانسه یک نیروگاه ۷۰ مگاواتی به همراه آموزش به ۶۰۰ مهندس و کارمند عراق را متقبل شود و در عوض دستمزدی ۲۶۰ میلیون دلار را از عراق دریافت نماید. عراق همچنین همزمان اقدام به رایزنی با ایتالیا و برزیل جهت خرید اورانیوم غنی‌شده و اورانیوم تری‌اکسید جهت سوخت نیروگاه نمود.
عراق و فرانسه در سپتامبر ۱۹۸۰ اعلام کردند آن میزان از اورانیوم که برای ساخت یک بمب اتمی کافی باشد به عراق فروخته شده‌است.[۲] این مقدار ۱۶۵ پوند اعلام شده بود.
مسیر پرواز جنگنده‌های اسرائیلی و مسیر بازگشت آنان در عملیات اپراانهدام نیروگاه
پس از این که نیروی هوایی ایران در ۲۹ سپتامبر ۱۹۸۰ (۸ مهر ۱۳۵۹) آسیب‌های غیرقابل جبرانی به آن وارد آورد و کارشناسان فرانسوی آن را ترک نمودند، در سال ۱۹۸۱ بر اثر حمله نیروی هوایی اسرائیل به‌طور کامل نابود شد.[۴] در جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ آمریکا بازمانده‌های آن را نیز نابود کرد. ارتش ایالات متحده آمریکا در جنگ خلیج فارس، پس از تصرف عراق ویرانه‌های این نیروگاه را نیز برچید و از عراق خارج کرد.
 
اسرائیل بر این باور بود که عراق می‌خواهد از راکتور فوق و پسمانده سوخت آن که حاوی مقادیر کافی پلوتونیوم بود را در جهت تولید سلاح‌های اتمی استفاده کند.
 
بعد از انهدام این نیروگاه، عربستان مجدداً تمایل خود را برای سرمایه‌گذاری در جهت بازسازی این نیروگاه اعلام کرد. در حقیقت عراق تلاش داشت از این نیروگاه برگ برنده‌ای برای خود مهیا کند، ولی در واقعیت این آمریکا بود که با بهانه نابودی این نیروگاه با لشکرکشی به عراق در ژانویه ۱۹۹۱ به اهداف خود دست یافت.
اقدامات تلافی جویانه عراق
حداقل ۵ حمله علیه تاسیسات اتمی بوشهر متعلق به ایران از جانب عراق انجام شد. تمامی این حملات در خلال جنگ ایران و عراق انجام شد. این حملات نتوانست خسارات سنگینی به نیروگاه وارد کند.
+62
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hiwa68 - رتردام، هلند
  چی فکر میکنید که یک کشور کمونیستی فقط بخاطر پول اتم به یک عرب اسلامی بده. روسیه تا توانست دوشید صدام را. ولی هیچ وقت پروژه را تمام نمی‌کرد. تمام اطلاعات و مکان را از قبل به اسراییل و آمریکا و اروپا داده بود. هر چند همه سر و ته یک کرباس هستند. همین کلک را به شاه هم زدند.
  2
  16
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۹
  ۵۱
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  عراق رو زد، سوریه رو زد این اسرائیل بی ناموس ولی خوشم میاد جرات در گیری رو در رو با ایران رو نداره ‌وگرنه خیلی وقت این کارو می‌کرد.
  6
  5
  جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.