سرلشکر اماراتی متهم به شکنجه به ریاست اینترپل انتخاب شد

احمد الرییسی، رییس جدید اینترپلدویچه وله :کشورهای عضو اینترپل احمد الرئیسی را به عنون رئیس جدید این نهاد امنیتی را انتخاب کردند. سرلشکر اماراتی متهم به دستگیری‌های خودسرانه و شکنجه است و در پنج کشور علیه او دعوای حقوقی در جریان است.

مجمع عمومی ۱۹۵ کشور عضو اینترپل (پلیس جنایی بین‌المللی) در روز پنجشنبه، ۲۵ نوامبر (چهارم آذر) سرلشکر احمد ناصر الرئیسی از امارات متحده عربی را برای چهار سال آینده به ریاست این نهاد امنیتی برگزید.

الرئیسی تاکنون بازرس کل وزارت کشور امارات بوده است. از دید منتقدان، او سالیان دراز نماینده یک دستگاه امنیتی تهاجمی بوده که مخالفان و منتقدان دولت امارات را "خودسرانه دستگیر یا حتی شکنجه می‌کند".

دعوای حقوقی مربوط به اتهامات شکنجه علیه این سرلشکر نیروهای امنیتی دست‌کم در بریتانیا، سوئد، فرانسه و نروژ در جریان است

بر اساس گزارش‌های متعدد، امارات از سال ۲۰۱۵ کمک‌های مالی گسترده‌ای به اینترپل را آغاز کرد. این کشور تنها در یک مورد ۵۰ میلیون دلار به حساب بنیاد "دنیای امن‌تر"، وابسته به اینترپل، واریز کرده است.

منتقدان این پرسش را مطرح کرده‌اند که آیا امارات با مشوق‌های مالی قصد نفوذ در اینترپل و دخالت در تعیین رئیس آن داشته است یا خیر.

سخنگوی اینترپل گفت: «هر ادعایی مبنی بر این که امارات متحده عربی، یا کلا یک کشور یا سازمان، به دلایل مالی نفوذ ناروا بر تصمیمات سیاسی، بودجه‌ای یا عملیاتی دبیرخانه اینترپل را داشته، کاملا اشتباه است».
+12
رأی دهید
-58

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.