شکایت از مدیرکل بهزیستی و امام جمعه گنبدکاوس

سایت رویداد 24 :سال ۱۳۶۵ موسسه خیریه‌ای در گنبد کاوس تاسیس می‌شود که به خاطر اختلافات درونی به مشکل می‌خورد. ظاهرا این اختلافات باعث شده سازمان بهزیستی استان ورود کند و ترکیب هیات مدیره تغییر یابد و اعضای موسس اخراج شوند. اکنون اعضای اخراج شده در نامه‌ای به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه مدعی شده‌اند که دخالت‌های امام جمعه شهرستان و خواهرزاده‌اش (رئیس بهزیستی استان) باعث شده آن‌ها اخراج شوند و موسسه به اختیار امام جمعه درآید.

رویداد۲۴ اخیرا اتفاق عجیبی در گنبدکاوس رخ داده است؛ ماجرا از این قرار است که رئیس و چند عضو هیات مدیره یک دارالایتام به نام خیریه امام سجاد که از سال ۱۳۶۵ (زمان تاسیس) کودکان زیادی را به سرپرستی گرفته اخراج می‌شوند و پس از شرایطی ایجاد می‌شود که آن خیریه به نهاد امام جمعه شهر منتقل شود. همین اتفاق باعث شده اعضای آن خیریه شکایتی علیه حجت الاسلام محمود ترابی امام جمعه گنبدکاوس تنظیم کنند.

به گفته اعضای این خیریه، اموال و املاک این موسسه ارزشی بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان دارد و به همین دلیل برخی تلاش کردند به هر نحوی که شده وارد آن شوند. به گفته آنها ماجرا از زمانی آغاز می‌شود که در حساب و کتاب خیریه مثلا در درآمد تاکسی تلفنی متعلق به خیریه و واریز درآمد آن به حساب موسسه اختلافاتی به وجود می‌آید؛ (تاکسی تلفنی در اختیار فردی بوده که فوت کرده و بعد از آن فرزندان آن فرد آن را اداره می‌کردند) برای حل اختلافات سازمان بهزیستی اعلام می‌کند دو عضو از ستاد نماز جمعه به این اعضای هیات مدیره اضافه شوند و به این ترتیب صالح کاهانی و علی فدایی به عضویت هیات مدیره موسسه خیریه در می‌آیند.

به گفته اعضای قدیمی، بعد از چند ماه در گیر و دار اختلافات موجود، رئیس سازمان بهزیستی استان و امام جمعه اعلام می‌کنند باید یک رای‌گیری جدید در خصوص اعضا صورت بگیرد. این در حالی بود که همه اعضا حضور نداشتند و بعد از آن امام جمعه شهرستان به عنوان رئیس هیات مدیره و همچنین رییس دفتر ستاد نماز جمعه نیز به عنوان نائب رییس این موسسه انتخاب می‌شوند و اعضای موسس و قدیمی را اخراج می‌کنند.

نامه شکایت اعضای موسس خطاب به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشورسیدفاضل حسینی از اعضای موسس خیریه امام سجاد معروف به دارالایتام گنبدکاووس به رویداد۲۴ می‌گوید: سال ۱۳۶۵ با همت جمعی از افراد نیکوکار گنبدکاووس، تنها مرکز خیریه در شمال کشور تأسیس شد و تاکنون به فعالیت خود ادامه داده و طی ۳۵ سال فعالیت کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست بسیاری را سامان داده است.

وی ادامه داد: این مؤسسه که بدون یک ریال کمک دولتی آغاز به کار کرد و با تلاش اعضای هیات مدیره و از محل جمع‌آوری کمک‌های مردمی، صاحب اموال و املاک متعدد به ارزش تقریبی نزدیک به یکصد میلیارد تومان شد که همین سرمایه موجب شد افرادی که هیچ نقشی در پیشرفت این موسسه نداشتند، برای آن برنامه بریزند.

عضو اخراج شده موسسه می‌گوید: امام جمعه شهرستان گنبد کاووس با کمک خواهرزاده خود دکتر مهدی حسینی که مدیرکل بهزیستی استان گلستان است و همچنین آقای نوروزی رییس بهزیستی گنبد، بدون رعایت مفاد اساسنامه و حتی دعوت از همه اعضای هیأت مدیره در تاریخ ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ جلسه‌ای برگزار کردند و بعضی از اعضای هیأت مدیره را اخراج و شیخ محمود ترابی امام جمعه را به عنوان رییس هیأت مدیره و آقای رضایی رییس دفتر ستاد نماز جمعه را به عنوان نائب رییس تعیین کردند که ما به آن اعتراض کردیم.

حسینی در ادامه می‌گوید: این در حالی است که چند ماه قبل هم دو نفر دیگر از اعضای ستاد نماز جمعه بنام صالح کاهانی و شیح علی فدایی را به عنوان عضو هیأت مدیره اضافه کرده بودند. طبق قانون مؤسسات خیریه که طبق مقررات در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت می‌رسند دارای شخصیت حقوقی مستقل از بهزیستی هستند و فقط برای ارائه خدمات و در قالب موارد پیش‌بینی شده در کمیسیون ماده ۲۶ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ مجلس شورای اسلامی، به بهزیستی مراجعه می‌کنند.

او می‌گوید: طبق قوانین، دستگاهی حاکمیتی برای تسهیل‌گری است تا افراد حقیقی و حقوقی بتوانند به یاری دولت (به عنوان شرکای اجتماعی) بشتابند و به جامعه هدف سازمان بهزیستی کمک کنند، نه اینکه خودشان عضو موسسه بشوند.

حسینی با بیان اینکه بهزیستی حق نظارت دارد، نه دخالت، می‌گوید: مدیر کل نمی‌تواند دایی خود را به ما تحمیل کند و به عنوان عضو هیات مدیره و سپس ریاست این خیریه منصوب کند و افرادی که ۳۵ سال عضو این خیریه بوده و با پاک دستی و سلامت کار کرده‌اند را از موسسه اخراج کنند.

عضو اخراجی هیات مدیره می‌گوید: آنها پاسخ دهند که موضوع شرکت تاکسی تلفنی متعلق به خیریه امام سجاد (ع) که توسط افرادی تصاحب شده چیست؟ اگر مسئولین بهزیستی راست می‌گویند در این خصوص اقدام کنند. اگر هدف این است که در هیات مدیره یک روحانی حضور داشته باشد؛ یک نفر روحانی بنام احمد محمدی که در جمع هیات مدیره حضور داشت. من و بعضی دیگر از اعضای هیات مدیره به بازرسی و نظارت سازمان بهزیستی و به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه شکایت کرده‌ایم، ولی متاسفانه تاکنون پاسخی دریافت نکرده‌ایم.
+54
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  sama128 - شیراز، ایران
  بابا همه شون یکی یه تایر مشکی و یه تایر سفید بستن به سرشون الهی به امید تو با گله افتادن تو دیگ د بخور د بخور. خبر رسیده قالیباف و زاکانی عضو هیات امناء دانشگاه تهران هم شدن. بابا اینها فقط و فقط دنبال دزدی بخور بخور کاسبی فامیل و داماد و .....  را چپاندن سرکار هستند و بس دنبال کار اصلاح امور مبارزه با رانت فساد و اختلاس و .. نیستند. مجلس با رای حداقلی در خصوص  تعیین قیمت واجبی ( داروی نظافت سعید طوسی ) هم نمیتونه تصمیم بگیره فقط اینقدر عاشق ملت هستند دنبال طرح صیانت فضای مجازی طرح جلوگیری از داشتن حیوان سگ و گربه تمیزتر و با مرام تر و با معرفتر از آخوند هستند. بابا ببندید اون طویله نظام را توی هم مجلس علوفه بگذارید گوسفند و بز و گاو بچرانید عایدی و فایده اش برای مملکت بیشتر تا یه مشت مفتخور پت و مت و خنگ و بیسواد را جمع کردید فقط حرف مفت از در عقب همین و بس.  جمهوری طویله ام القرای جهان اسلام نایب برحق دزد اختلاسگر زناکار توپ
  10
  13
  ‌پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.