آرمان عبدالعالی، کودک مجرم متهم به قتل در ایران اعدام شد

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفته "اجازه آخرین ملاقات به پدر و مادر آرمان عبدالعالی داده نشد"بی بی سی :قوه قضائیه ایران از اجرای حکم قصاص آرمان عبدالعالی کودک مجرم متهم به قتل خبر داده است.

براساس بیانیه مرکز رسانه ققوه قضائیه ایران حکم اعدام در پی "عدم گذشت خانواده غزاله شکور و علیرغم تلاش‌های صورت گرفته به منظور جلب رضایت اولیای دم" اجرا شد.

جمهوری اسلامی ایران یکی از بالاترین آمار اعدام کودکان یا افراد زیر ۱۸ سال را در جهان دارد.

یک روز پیشتر سازمان حقوق بشر ایران از انتقال او در زندان رجایی شهر کرج به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام خبر داده بود. گفته می شود که این ششمین باری بود که او برای اجرای حکم منتقل می شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران انتقال او برای ششمین بار به سلول انفرادی جهت اجرای حکم اعدام را "مصداق شکنجه" دانست و گفت: "جامعه جهانی نباید شکنجه و اعدام کودک-مجرمان در ایران را بر بتابد."

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران گفت: "اجازه آخرین ملاقات به پدر و مادر آرمان عبدالعالی داده نشده است."

براساس این گزارش آرمان عبدالعالی، متولد ۱۹ اسفند ماه ۱۳۷۴ است و در زمان ارتکاب قتل انتسابی در سال ۱۳۹۲ تنها ۱۷ سال سن داشته و اتهام این قتل درحالی وارد شده که تا امروز هیچ جسدی کشف نشده است.

سازمان عفو بین‌الملل پیش از اعدام آرمان عبدالعالی با هشدار درباره خطر اعدام اعلام کرده بود که او در زمان دستگیری کودک بوده است و اعدام او نقض فاحش قوانین بین‌المللی خواهد بود.

دادگاه در حکم خود تایید کرده بود که متهم در زمان قتل کمتر از ۱۸ سال سن داشته اما اضافه کرده که او "به قبح عمل انجام شده وقوف داشته است".

عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که "تحقیقات پلیس در این پرونده معیوب و ناقص بوده و محاکمه آرمان عبدالعالی نیز به غایت غیرمنصفانه بوده است.

متهم به دادگاه اعلام کرده بود که پس از دستگیری به مدت ۷۶ روز در انفرادی نگهداری شده و از طریق ضرب و شتم مورد شکنجه قرار گرفته تا علیه خود اعتراف کند".

بنابر این بیانیه "دادگاه به جای انجام تحقیقات در مورد شکایات مربوط به شکنجه و رد اعترافات گرفته شده، از آن به عنوان یکی از ادله اثبات، به اعترافات اجباری آرمان عبدالعالی استناد کرده تا حکم محکومیت او را صادر کند".

متهم چند بار بعد از اعتراف به قتل، این اتهام را رد کرده بود.

نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری بارها از ایران به دلیل اعدام افرادی که قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده‌اند، انتقاد می کنند.

در تازه ترین مورد، اواخر آذرماه امسال مجمع عمومی سازمان در قطعنامه‌ای نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد.

این قطعنامه مستند به گزارش جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشری ایران بود.

او در این گزارش به هفت مورد اعدام افراد در ماه های اخیر که در زمان ارتکاب جرم انتساب شده به آنها زیر سن قانونی بودند اشاره کرده که طبق برخی گزارش‌ها، تحت فشار و زیر شکنجه، به اتهامات "اعتراف" کرده‌ بودند.
+48
رأی دهید
-105

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  Mome - لوند، سوئد

  آن دختر بچه نبود ،البته این واقعه برای هر دو خانواده سخت است ولی من حق را به خانواده دختر میدهم.
  70
  183
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
  ۳۲
  arian1 - ابادان، ایران

  عدالت اسلامی یا همان جنایت، شکنجه و قتل عام مردم را مردم ایران در تمام دوران نظام فاسد اسلامی به وضوح دیده اند. هر خانواده ای یا اعدامی، یا شهید و یا شکنجه شده در زندانهای حکومت آخوندی را دارند.‌بله معنای عدالت اسلامی را خوب تجربه کردیم. روز انتقام مردم نزدیک است و ما هم عدالت را به شما نشان خواهیم داد
  58
  81
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  شما بی‌ خود می‌‌کنید. حق را به خانواده دختر می‌‌دهید.شیوه تقاص . کثیف ترین.الودترین سیستم دنیا است. از ما قاتل می‌‌کند.سمبی. مردگان زنده. در اینکه اعدام درست است.یا اشتباه حساب دیگر. ولی هدف دولت اسلامی با تقاص. انداختن ما به جان هم دیگر است. انتقام گرفتن. با چیز‌ها جانبی مشغول شدن. بی‌ دلیل نیست.که در این جامعه. پدر بچه ۵ ساله را ۵ صبح از خواب بیدار.و به جشن اعدام می‌‌برد. بستنی لیس می‌‌زند. و نگاه که چگونه با جرثقیل کسی‌ را دار می‌‌زنند. سروان‌ها .مسافر ها. رزمجو ها.از زیر بته سبز نشده. تولید جشن اعدام هستند سوهد هم زندگی‌.چه در آنجا یاد گرفتید ؟
  125
  101
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۸
  ۷۲
  Butler - سیدنی، استرالیا

  دختر بیچاره اون وقتی که داشته جون میداده چه امیدی داشته یکی برسه از دست این . بی شرف نجاتش بده ..
  44
  122
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۵
  ۴۸
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  کسی که آنقدر خشن باشد و بتواند یک آدم را به قتل برساند دیگر کودک نیست
  43
  125
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۷
  ۴۷
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  پریروز خواندم در روزنامه که بردنش قرنطینه برای اعدام . بیچاره ۶ بار برده بودنش قبلا پای چوبه دار و بر گردانده بودنش . یعنی زجر کشی کردنش . نمی دانم قاتل بود با نه اما خیلی تلاش شد که اعدام نشود اما نشد .
  11
  68
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۷
  ۷۸
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  Home لوند . سوئد.اقای عزیز این چه گونه اظهار عقیده ای است که شما میکتید. دو تا جوان در یک مقطع سنی بر حسب نیاز طبیعی خود با هم در ارتباط بودند و بین اینها مشکلی بوجوذ میاید و سبب قتل یکی از انها میشود . حال باید ان جوان دیگر را از زندگی محروم کرد؟؟اصلا این پسر جوان گناهکار. بسیار خوب . حال با اعدام ان چه مشکلی حل میشود . وانگهی شما میگویید حق با دحتر است .این حرف شما دیناری ارزش ندارد . مگر شما انجا بودید.اصلا حق با دحتر. حال با اعدام این بچه کدام درد درمان میشود . جز اینکه بگوییم خانواده دختر یک طایفه عقده ای کینه ای هستند
  90
  66
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۸
  ۶۱
  سپهری - استرالیای غربی، استرالیا

  جناب Mome- لوند، سوئد . دراینکه پدر و مادری تا همیشه جگرگوشه و دخترشان را از دست داده اند شکی نیست، درتوضیحات متن نوشته شده جسدی پیدا نشده، پسری کم سن و سال زیرشکنجه مجبور به اعتراف شده، حقوق بشر خود ایران و سازمان عفوبین الملل(که امثال من ویا حتی خود شما را وا جد حق حیات دانسته البته اگر از سر شکم سیری مهاجرت نکرده باشی) این اعدام را محکوم کرد ه اند ولی شما در قلب دمکراسی دنیا آن راحق!!!میدانید، اگر واقعا در سوئد هستید بسوی ایران بشتابید که در آنجا به قاضی «حمید نوری» های در حال محاکمه در سوئد احتیاج مبرم دارد.
  29
  101
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۹
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  من زیاد به فیکس کردن روی عدد 18 معتقد نیستم. عقلانیت یک فرد 17 ساله تفاوت چندانی با جوان 18 ساله ندارد. اما بحث در باره ی اعدام و قصاص فعلا در بعضی از ممالک غربی بر محور "عدم اعدام" می چرخد و ببیشترین علت این برداشت چنین است که بعد از مجازات معلوم شده که چند نفری بیگناه بوده اند.
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴
  ۳۴
  mojtaba1010 - لندن ، انگلستان
  خبر واقعا دردناکی ، ولی دردناک تر از این خبر ، مدت زمانی میباشی که خانواده مقتول کشیده‌اند ، گذشت درباره مال و مسایل جزیی بعضی مواقع کاملا حساب شده و درست می‌باشد ولی گذشت از فساد علنی بعضی افراد چه قتل باشد چه زجر دادن دایمی یا شکنجه نه تنها بایستی قانون به طور کامل اجرا گردد که دقیقا این شکنجه و ایجاد بیماریهای روحی و روانی در افراد عین قتل می‌باشد ولی بصورت زمان بندی شده . متاسفانه این روش کاملا در کشور انگلیس در حال اجراست و بنده هم شاهد این شکنجه افراد با انواع سناریو سازی ها میباسم و هم خود قربانی فساد این سازمان .......... مهم نیست خانواده نزدیک باشد یا هر شخص و در هر مقامی ، قتل ، قتل می‌باشد ولی برای فقط یک طرف دردناک نیست ، زجر روحی و روانی و شکنجه افراد بخشی از این ماجراست و از بین رفتن زمان بندی زندگی دیگران و خسارات مالی و جانی آن بخش دیگر ماجرا .
  3
  10
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
  ۴۲
  datis - سن دیگو، ایالات متحده امریکا

  چرا نگفت جنازه را چکار کرده. چرا بجای همدردی با خانواده مقتول طلبکارشون بودیدوانها را رنجورتر کردید. الان هم به دروغ میگی دختر تو دبی دیده شده. همین بیانگر شخصیت عوضیتونه. با پول و پارتی و طلبکاری میخواستی پسرتو نجات بدی.بجاش کمی همدردی با مادر مقتول می کردی.
  19
  41
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۶
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::datis - سن دیگو، ایالات متحده امریکا::]. در جریان دادرسی به قتل دختر اقرار کرده است. محل دفن او را نمیداند چون احتمالا توسط دوستان حزب الهی اش سر به نیست شده و یا او را قطعه قطعه کرده و در زباله انداخته است. بعدا که به وکیل مدافع دسترسی پیدا کرده و توسط پدرش به او تفهیم کرده اند که همه چیز را انکار کن و اگر جای جسد و یا نحوه ی سر به نیست کردنش را می گفت اقرار به قتل است. پدر یک ادم حزب الهی دروغگو و فحاش است و حالا مدعی دیدن دختر در دبی! روی صندلی چرخدار شده است. دروغ نگویم من هم بودم بهیچوجه رضایت نمیدادم
  6
  24
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۰
  ۴۳
  قورپه - بروکسل، بلژیک
  عجب بدون اینکه جای قبر دختر را نشان بده رفت و داغ دل مادر غزاله ابدی شد اگر نشانی از محل دفن مقتول میداد شاید اعدام نمشد ولی این اما اگر و شاید بیفایده هست نکته جالب فقط اینه یک قاتل میخواسته به مردم کمک کنه
  15
  20
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۱
  ۵۲
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  باز هم قتل باز هم تجاوز باز هم پاک کردن یه انسان از روی زمین. آخه این چه کمکی میکنه که مثلا مردم بترسن دوباره قتل نکنن؟. ۴۰ سال کردن چه کمکی کرد؟. خانواده دختر لان دلشون خنک شد؟ اگر شد که بیمار هستن ولی من مطمئنم خنک که نمیشه عذاب وجدانشون تا ابد دست و پا گیرشونه. این مسئله کمی بو داربود و باید از شواهد استفاده کامل میکردن و تحقیق کامل که شود آیا واقعی هستن یا نه. چرا ما به اینجا رسیدیم که با قصاص آرامش به دست میاریم؟ آیا این یک خو و خلق انسانیست؟. درد خانواده مقتول با این حل شد؟ مطمئنم نه . شاید مقطعی ولی تا ابد باید با تکرار کلمات خودشون رو راضی کنن و به خودشون تلقین کنن که اینکار درست بود حقش بود یا مثلا غلط کرد دختر ما رو کشت یا...... بریم دنبال علاج بگردیم علاج معزلی به نام خشونت
  7
  25
  ‌چهارشنبه ۳ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۷
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  ترحم بر پلنگ تیز دندان/ مصیبت هست بر گوسفندان/ سعدی پیامبر ایرانی
  24
  4
  ‌پنجشنبه ۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۷
  ۵۲
  Mome - لوند، سوئد

  سپهری - استرالیای. بهتر نیست مسئله را سیاسی نکنید وسیع کن چندین بار به حرف های دو طرف گوش کنی و زود احساساتی نشو، چون رشته کلام را گم میکنی و حرف های بی ربط میزنی.
  29
  0
  جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.