بوشهر؛ الماس درخشان جنوب، شهره به مهمان‌نوازی، طنازی و موسیقی

اینجا بوشهر است، بندری زیبا در سواحل خلیج‌فارس؛ شهری که بیشتر ماه‌های سال هوایی گرم و مرطوب دارد با مردمانی که به خونگرمی و مهمان‌نوازی و طنازی معروفند.

مهمان‌نوازی بوشهری‌ها تعارف نیست. در بیشتر آمارهای گردشگری، خونگرمی و مهمان‌نوازی را جزو شاخصه‌های مهم جذب گردشگر در بوشهر به‌حساب آورده‌اند.

مردم بوشهر در کنار آداب‌ورسوم متفاوتشان که به دلیل ارتباط با دریای آزاد و فرهنگ آفریقا و اروپا ماهیت دیگرگونه‌ای دارد، باورها و روایت‌ها و افسانه‌هایی سرشار از خیال و رویا دارند.

شنیدن حکایات موجودات افسانه‌ای نظیر کُرزَنگِرو، دِی زَنگِرو، بوسلمه، غولک، و نظایر آن و آنچه احتمالا در حکایت‌های سندباد بحری شنیده‌اید، و نیز موسیقی منحصربه‌فرد بوشهری‌ها با سازهایی چون نی‌انبان وسنج و دمام و نی‌جفتی و ریتم‌های متفاوت عجیب و غریب، به جذابیت آداب این بندر زیبا می‌افزاید.

بوشهر شهر موسیقی و رقص است، شهر خیام‌خوانی و فایزخوانی و نِیمه‌های دریایی است. حتی موسیقی عزاداری بوشهری‌ها نیز که با سنج و دمام همراه است، برای غریبه‌ها جذاب و متفاوت است و هر شنونده‌ای را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

رزق‌وروزی بوشهری‌ها با دریا عجین است و ریتم حرکت و کارشان با نغمه‌ها دریایی هماهنگ. بوشهر شهر تجارت و صیادی است و یکی از مهم‌ترین بندرهای تجاری ایران، و زمانی مرکز کمپانی هند شرقی بوده و تجار ایرانی از هر آئین و مذهبی در آن فعالیت می‌کرده‌اند. این بندر از دیرباز پذیرای لنج‌ها، کشتی‌ها و غراب‌هایی بوده است که از اقصی‌نقاط دنیا در اسکله‌های آن پهلو گرفته‌اند.

با توجه ‌به ظرفیت بالای استان بوشهر در صید انواع ماهی و این نکته که عمده غذای مردم بوشهر را خوراک‌های دریایی تشکیل می‌دهند، صیادی در کنار تجارت، مشغله اصلی مردم این بندر است.

بازار ماهی‌فروشان بوشهر یکی از پررونق‌ترین بازارهاست. ماهی هامور، قباد، حلوا سفید، حلوا سیاه، شیر، راشکو، شوریده، سنگسر، صبیتی، سرخو، خارو، و نیز میگو، از آبزیان معروف مورد مصرف مردم بوشهر است و قلیه‌ماهی، قلیه‌میگو، میگو پلو، میگو سوخاری، ماهی شکم‌پر، ته‌انداز ماهی و خساک از غذاهای معروف بوشهری‌ها به‌شمار می‌رود.

علاوه بر بازار ماهی، بازار تره‌بار بوشهر که یک بازار جذاب با فروشنده‌های معاشرتی و خوش‌مشرب است.
+15
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.