تفنگ آبی اردوغان چه بلایی سر کشور‌های منطقه از جمله ایران خواهد آورد؟


انتخاب: ترکیه اخیرا آبگیری سد ایلیسو را آغاز کرده است. ساخت این سد که بر روی رودخانه دجله بنا شده، بارها مورد انتقاد عراق قرار گرفته و به همین دلیل آبگیری آن چند بار به تعویق افتاده بود. مخزن این سد ۱۱ میلیارد مترمکعب حجم دارد.
 
ساخت این سد و به طور کلی سدسازی ترکیه در سال اخیر به تنشی سیاسی میان کشورهای منطقه بدل شده است. برای یافتن ریشه های این ماجرا، باید نگاهی به پروژه بزرگ ترکیه بیندازیم.
+90
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  paksan - ایران، ایران

  به نظر من ایران و عراق هم باید قیمت گاز و نفت یا حتی فروش این اقلام به ترکیه رو با مسئله آب پیوند بزنند و در مذاکراتشون فریب روی خوش ترکیه رو نخورند. وزیر خارجه ترکیه همین چند روز پیش ایران بود! برای چی؟ برای تجدید قرارداد فروش گاز و دیدیم چطور تعریف و تمجید و اظهار دوستی میکرد ولی متاسفانه سیاستمداران ساده لوح و بیسواد مملکت ما بجای اینکه نگاه استراتژیک و دقیق به مسائل کشور داشته باشند با چهارتا تعریف و تمجید از خود بیخود میشن و قافیه رو میبازند. باید طرحی رو برنامه ریزی کنند و عراق و سوریه هم دخیل باشند و تخفیف و قیمت مناسب برای نفت و گاز رو منوط به تامین حق آبه بکنند چون وقتی آب به عراق کم برسه قطعا به خوستان و تالابهای اونجا اصلا نخواهد رسید و همین وضعیت گردوخاک و بی آبی مردم تشدید میشه. به نظرم باید ایران مدیریت درست بکنه و اگر ترکیه ای ها نپذیرفتند خوب یا نفروشند بزار بروند از روسها بخرند که قطعا روسها بفهمند ایران نمیفروشه قیمتشون چند برابر میشه و ترکیه ای ها مجبورند بخرند چون گاز آذربایجان باید از سه کشور عبور کنه تا به ترکیه برسه و حتی اگر گاز مجانی هم بده بازم حق ترانزیت
  9
  63
  ‌پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۳
  ۷۹
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  همانطوریکه بعضی از مطلعین پیش بینی کرده اند در اینده چالش اصلی کشورها بر سر اب خواهد بود.
  0
  17
  جمعه ۲۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۴۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.