پناهجویان در سرما؛ در مرز بین بلاروس با لهستان چه می‌گذرد؟+ ویدیو

یورونیوز :بلاویا، هواپیمایی بلاروس روز جمعه ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) اعلام کرد مقامات ترکیه به شهروندان یمن، عراق و سوریه اجازه نمی‌دهند تا از فرودگاه‌های این کشور به مقصد بلاروس پرواز کنند.

در بیانیه شرکت بلاویا تاکید شده است که این تصمیم با موافقت مقامات ذی‌صلاح گرفته شده و اتباع کشورهای یاد شده دیگر اجازه پرواز از ترکیه به سوی بلاروس را نخواهند داشت.

این تصمیم ترکیه در حالی گرفته می‌شود که بحران مرزی و مهاجرتی جدید اروپا در مرز بلاروس و لهستان هر روز پرتنش‌تر و حادتر از دیروز می‌شود.

از سوی دیگر اداره هوانوردی ترکیه نیز روز جمعه اعلام کرد که اتباع عراق، سوریه و یمن از خرید بلیط هواپیما و پرواز از مبدا این کشور به سوی بلاروس منع شده‌اند.

در پیام توییتری اداره هوانوردی ترکیه تصریح شده است که این اقدام به دلیل «مشکلات عبور غیرقانونی از مرز بلاروس و اتحادیه اروپا» اتخاذ شده و تا «اطلاع ثانوی» به قوت خود باقی است.

چند هزار مهاجر، عمدتا از کشورهای خاورمیانه پیش‌تر خود را به بلاروس رسانده و برای ورود به اتحادیه اروپا تلاش دارند تا از مرز بلاروس و لهستان عبور کنند.

فرانس‌پرس با انتشار گزارشی در این خصوص به ویژه به ۲۰۰۰ مهاجر از جمله شماری از کرد تبارها اشاره کرده که در یک اردوگاه موقت واقع در منطقه مرزی بلاروس با لهستان گیر کرده‌اند.

این تنش از اواخر ماه اوت پس از تلاش ناکام گروهی از پناهجویان که مهیای ورود به حوزه اتحادیه اروپا از طریق مرز بلاروس با لهستان بودند، افزایش یافت.

از آغاز این بحران و ممانعت از ورود پناهجویان به خاک لهستان که شماری از اتباع ایرانی نیز در میان آنها دیده می‌شوند، تاکنون دست کم ۱۰ نفر کشته شده اند.

مقامات بلاروس از سوی بروکسل به بهره‌برداری سیاسی از پناهجویان خاورمیانه و تسهیل حرکت آنها به سوی مرزهای اتحادیه اروپا جهت اعمال فشار و گرفتن امتیاز متهم شده‌اند.

این در حالیست که بلاروس نیز به صورت متقابل کشورهای غربی را به بهره‌برداری از بحران مهاجرتی کنونی در مرز خود برای اعمال تحریم‌های تازه علیه مینسک متهم کرده است.

اتحادیه اروپا آنچه «سازماندهی حرکت پناهجویان توسط مینسک به سوی مرز لهستان» خوانده شده را به عنوان «قاچاق انسان» محکوم می‌کند و تلاش دارد در تماس با کشورها، به‌ویژه در خاورمیانه، جریان انتقال مهاجران به بلاروس را متوقف کند.

بروکسل همچنین در تداوم مناقشه کنونی اعلام کرده است که قصد دارد به زودی تحریم های جدیدی علیه دولت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس اعمال کند.
ادامه تلاش‌ها برای عبور از مرز و مقابله پلیس لهستان با مهاجران
مقامات لهستان شامگاه پنجشنبه از مقابله با شماری دیگر از مهاجران که قصد عبور از مرز و ورود به این کشور را داشتند خبر دادند و بر عزم این کشور برای مهار بحران موجود تاکید کردند.

رویترز به نقل از یک شبکه خصوصی تلویزیون لهستان اعلام کرد که به رغم کاسته شدن از تنش‌ها و درگیری‌های یک هفته گذشته، ماموران پلیس و نیروهای مرزی مانع ورود دو گروه از مهاجران به این کشور شده‌اند.

گارد مرزی لهستان در همین راستا اعلام کرد که روز پنجشنبه ۲۲۳ مورد تلاش برای عبور از مرز از سوی مهاجران صورت گرفته است.

از سوی دیگر بنا به اعلام یک سازمان غیردولتی سه مهاجر عراقی و سوری پس از عبور از مرز لهستان در نزدیکی یکی از شهرهای این کشور مورد ضرب و شتم قرار گرفته و اموالشان نیز به سرقت رفته است.

آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان روز پنجشنبه همزمان با جشن‌های روز استقلال کشورش به منطقه مرز با بلاروس کرد و از نزدیک شرایط را مورد بررسی قرار داد.

وی سپس در یک پیام توییتی نوشت: «می‌خواهم از همه سربازان، پلیس‌ها، مرزبانان و همه کسانی که در مرز ما خدمت می‌کنند تشکر کنم. آنها با خدمات اختصاصی خود از امنیت ما محافظت می کنند.»

کشورهای همسایه بلاروس روز پنجشنبه هشدار دادند که بحران مهاجران ممکن است به یک رویارویی نظامی تبدیل شود، این در حالی است که اوکراین اعلام کرده که قصد دارد هزاران سرباز دیگر را برای تقویت امنیت خود به مرزها اعزام کند.

دفتر رئیس جمهور لیتوانی نیز روز جمعه اعلام کرد که رؤسای جمهوری این کشور به همراه همتاهای لتونی و استونیایی خود روز دوشنبه در ویلنیوس برای گفتگو درباره بحران جاری گردهم خواهند آمد و از طریق ارتباط ویدیویی با آندژی دودا، رئیس جمهوری لهستان گفتگو خواهند کرد.
+28
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  دیارکو - قره تپه، آذربایجان
  مسلمانان گدا گشته تا جنگ‌جهانی براه نندازند ول کن نیستند
  0
  2
  یکشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.