رضا پهلوی: جمهوری اسلامی از نام کوروش و آرامگاهش وحشت دارد

پاسارگاد، آرامگاه کوروش، شاهنشاه هخامنشیرادیو فردا :شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، روز پنج‌شنبه به مناسبت هفتم آبان، روز کوروش، در پیامی خطاب به ایرانیان گفت: «از شما هم‌میهنانم می‌خواهم با نکوداشت نام و یاد کوروش بزرگ، به هر شکلی و در هر جایی که هستید، تلاش کنید تصویر یک ملت متحد، آزادی‌خواه و مداراگر را به جهانیان نشان دهید.»

گِل‌نبشته بابِلی موسوم به سالنامه «نبونعید»، هفتم آبان (۲۹ اکتبر) را روز ورود کوروش بزرگ به بابل ثبت کرده است، روزی که بنا بر داده‌های تاریخی با آزادی بردگان و نگارش «نخستین منشور حقوق بشر» توسط این شاهنشاه هخامنشی همراه است.

از سال ۱۳۹۵ به بعد و به دنبال تجمع هزاران تن برای شرکت در مراسم گرامیداشت روز کوروش در پاسارگاد، نیروی انتظامی هر ساله جاده‌های منتهی به آرامگاه وی را مسدود می‌کند.

رضا پهلوی در پیام امسال خود به این مناسبت نوشته است: «ایران از آن ملت ایران است، نه تبهکارانی که هیچ نسبتی با تاریخ و فرهنگ ایران ندارند و از نام کوروش و آرامگاهش نیز وحشت دارند.»

او حکومت جمهوری اسلامی را «ضد ایرانی» دانسته و نوشته است که این حکومت «از روز نخست، به دنبال جایگزینی 'امت اسلام' به جای دولت-ملت ایران بوده و دستاوردی جز فلاکت و ذلت برای ایران و ایرانی نداشته است».

فرزند شاه پیشین ایران در ادامه نوشته است که در این شرایط «بیش از هر زمان دیگر به یادآوری آنچه کوروش بود و انجام داد، نیاز داریم.»

در تجمعات سال‌های قبل در پاسارگاد، گروهی از تجمع‌کنندگان، شعارهایی از جمله «ایران وطن ماست، کورش پدر ماست» «شاهزاده، تولدت مبارک» و همچنین شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی سر دادند.

در سال‌های اخیر، آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید شیعه در قم، از حضور هزاران تن در کنار آرامگاه کوروش انتقاد کرده و گفته است آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، افرادی را که «به یاد کورش بودند» «ضدانقلاب» خوانده است.

در چند سال اخیر مسئولان جمهوری اسلامی علاوه بر بستن جاده‌های اصلی منتهی به پاسارگاد کوشیده‌اند با احضار افرادی که قصد شرکت در این تجمع را دارند، تشکیل پرونده قضایی برای افراد و ارسال پیامک به شهروندان مبنی بر «غیرقانونی بودن» تجمع در پاسارگاد از برگزاری مراسم روز کوروش جلوگیری کنند.
+204
رأی دهید
-86

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  ننگ برتو وننگ بر خاندان منحوسِ منفورِ معدومِ مغبونِ ملعونِ پهلوی !
  408
  359
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۳
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  من کورشم !
  110
  111
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
  ۳۳
  mojtaba1010 - لندن ، انگلستان

  نه سلطنت شما پدید آورنده کورشها ، امیر کبیر ها و دیگر نخبگان علمی و فرهنگی در این کشور بوده که شما توصیه به مکه داشتن و احترام گذاشتن به آرامگاه ایشان و شخصیت ایشان کنید نه سلطنت اخوندی پدید آورنده مسلمانی مردم و ایمان قلبی مردم به شریعت اسلام بوده که بتواند آن را افزایش داده یا در میان مردم آن را کاهش دهد گرچه هم سلطنت پهلوی در آن خیانت ، فساد ، اعتیاد فاجعه بار در آن غوغا میکرد و اکنون هم فساد مالی ، رشوه گیری و سو استفاده از دین و گسترش مذهب گرایی به جای تقویت ایمانی قلبی مردم . نه شما و کردار گذشتگان شما و دیکتاتوری سلطنتی به ایران باز خواهد گشت نه این سلطنت اخوندی با فساد درونی خویش خواهد توانست به این نحو پایگاه خود را در میان مردم ایران حفظ کند . گرچه هر دو از نظر بسیاری از مردم ایران کاملا از لحاظ پایگاه اجتماعی و تفکر فرهنگی کاملا به تاریخ سپرده شده‌اند .
  140
  98
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  نگفتم اسم پهلوی که می‌‌یاد. انگار باتون الکتریکی‌ به آنجا امت بسیج فرو کرده. توی یک هفته این همه دزدی . پارتی بازی . داماد‌ها انچنانی. سلیطه با شماره حساب ۶۳۰۰۰ میلیاردی. یک بار دیدید.این خر مگس یک چیزی بگوید. ؟ اسم پهلوی آمد. مثل کرم از سوراخ آمد بیرون...
  186
  241
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
  ۵۰
  آزاذه - تهران، ایران
  درود بر ایران درود بر کوروش درود بر شاهنشاه اریامهر درود بر رضاشاه دوم کوروش پدر ماست ایران میهن ماست جاوید شاه جاوید ایران جاوید شاه ننگ بر اسلام و مسلمانان متجاوز ایران پایدار
  170
  164
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۳
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::] درود یه تمام ایرانیان وطن دوست و لعنت به مزدوران .. ج.ا و سرگردان الخصوص علافان در انکارا.
  162
  182
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۸
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. ننگ بر کثیفانی که ایران را به گند کشیدند و کاسه لیسان آنها.
  177
  189
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  اینا همه دوران پدرت شروع شد،جلال ال احمد کتاب منتشرمیکرد توش به اینا میگفت زرتشتی بازی،به پورداوود که اوستارو ترجمه کردگفت یهودی.و به اینجارسید
  77
  46
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. انگار موی شما را آتش میزنند که تا نام پهلوی به میان میاید وحشت وجودتان را فرا میگیرد. زیر مطالبی که خبر از دزدی و اختلاس و بی کفایتی مسئولان دارد نوشته ای از شما نمیبینیم ولی تا مطلبی از پهلوی درج میشود اولین کامنت دشنام از جانب شماست. البته کاملاً واقفیم که وقتی ملتی به رهبر شما لعنت میفرستند و همزمان پهلوی را ثنا میگویند به شما چه حالی دست میدهد. یکبار رئیس جمهور منتصب رهبر چلاق شما خیلی عامیانه گفت “آب را بریز جایی که میسوزه”.
  150
  193
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۴
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  خسته نباشی پهلوون . اینو که همه میدونند
  99
  86
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۶
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران
  کورش بزرگ نماد آریایی و ایرانی است پس گرامی داشت روز آن مرد بزرگ وظیفه هر ایرانی وطن دوست است و البته یک نه بزرگ به نظام منفور و پلید عربی اسلامی خواهد بود.
  138
  151
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۹
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان

  رضا جون جمهوری اسلامی در حال حاضر از مرگ تو وحشت داره چون تو فعلن شدی مهم‌ترین عامل تفرقه ، اون حرکت زیبایی که داداشت زد رو اگه اجرا کنی و یه گوله تو مخ خودت خالی کنی ما به اتحاد میرسیم ، باور کن ،
  164
  116
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۷
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  وحشت از نام کور وش ریشه در تاریخ دارد.و هر زمان بدلیل احترام بعقاید مردم از گفتن واقعیات خودداری کردند. این اقایی که امروزه بنام شاهچراغ بعنوان میهمان وارد منطقه گردید و در اندک زمانی اقدام بکشتار مردم میهمان نواز فارس نمودند که این امر سبب درگیری نظامی بین حاکم وطن پرست فارس و این تازی پابرهنه و گرسنه که ظاهرا برای گفتن تبریک به برادر خود که ولیعهد خراسان شده بود حود را مسافر و عازم ان منطقه معرفی اما حاکم فارس که به نیات پلید این تازی پابرهنه شده بود جنگ سختی در گرفت که سبب کشته شدن این اقای شاهچراغ
  99
  106
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۵
  ۳۱
  Dermis - لندن، انگلستان

  نه فقط جمهوری اسلامی،بلکه جدایی طلبان و برخی کشورهای حسود و ناحسابی هم از اسم کوروش و تاریخ غنی ایران قبل از اسلام وحشت و نفرت دارند.
  119
  148
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶
  ۷۷
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  وحشت از نام کوروش ریشه در تاریخ دارد و همین اقای شاهچراغ که با نام میهمان وارد فارس گردید و پس از اقامت کوتاه شبانه اقدام بکشتار مردم میهمان نواز فارس مینمود و اقدامات این فرد شبیه داعش امروزی بود . بهرحال این نامردی و بی معرفتی های تازی های نمک ناشناس سبب ایجاد یک در گیری نظامی شده و در مدتی کوتاه 14000 سپاه این شاهچراغ که از یک چشم هم نا بینا بوده موجب شکست سخت گردید و همه سپاهیان تازی شاهچراغ ناگزیر منطقه را ترک و مجبور بفرار شدند .بهمین دلیل است که میزان امامزاده های مدفون در فارس زیادتر از سایر مناطق ایران میباشد .این قوم تازی با بهانه نای مختلف وارد کشور ما گردیند و سبب نابودی کلیه اثار و ابنیه کشور پیشرفته ایران شدند . این قوم نابکار همیشه از نام شاهان ایرانی در وحشت بودند
  108
  160
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۷
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::mojtaba1010 - لندن ، انگلستان::]. این چیزها را پای منبر فرخ یاد گرفته؟ شروع کردید مثل ۵۷. برا مردم تکلیف مشخص کنید .کی‌ خوب است کی‌ بد است؟ من یک پیشنهاد. ۴ گروه که بیشتر نیستیم. پارلمان هلند ۱۷ تا حزب هستند. به سر کول همدیگر هم نمی‌‌زنند. .چی‌ بود. چی‌ هست ،چه خواهد بود. تمام. ری آزاد. بین ۴ چیز. حکومت عدل علی‌. حکومت آخوندی. حکومت سوسیالیستی .حالا استالین یا ماهو .بین خود مشخص کنید. و مشروطه شاهنشاهی .بگذارید .ملت انتخاب، ولی دست اخر دبه در نیاری. اگر باختی. و تفنگ در دست .پاسبان سر کوچه ترور کنید. به اسم مبارزه با امپریالیسم. و دفاع از ملت مظلوم فلسطین. حاضرید؟ تا ترس از نتیجه دارید؟ ما شاهنشاهی به قول شما. بیشتر از این دمکرات؟
  126
  131
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. اینقدر از صفات با ریشه هموزن مفعول استفاده کردی که ادم یاد خودت میوفته
  115
  130
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۶
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::. برو محل مقتضی ات رو بیل بزن.
  98
  115
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۷
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان
  [::mojtaba1010 - لندن ، انگلستان::]. جمله آخرت رو غلط نوشتی!!( از نظر کمی از مردم ایران، درسته). تو هم مثل آخوندها از جانب مردم حرف میزنی؟ تا یک چیزی میشه پشت سر هم میگن ملت ایران اینطور میخواد ملت ایران اونطور میخواد!! از جانب خودت نظر بده
  70
  72
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۶
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  کوروش بزرگ و تاریخ و فرهنگ ایران زمین به همه ی مردم ایران متعلق است، به خاندان یا سلسله ی خاصی هم تعلق ندارد، هر ایرانی که خود را به کوروش بزرگ و تاریخ نیاکان مان متصل نماید، ایرانی است و سرزمین ایران وطن اوست
  72
  76
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۳
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان

  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. نه تنها در کلاس من نیستی که بخوام جوابتو بدم ، در کلاس این سایت هم نیستی ، پس ....نزن
  64
  43
  جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.