دادگاهی در هلند یک پناهجوی ایرانی را به اتهام جرایم تروریستی محکوم کرد

رادیو فردا :دادگاهی در هلند روز چهارشنبه پنجم آبان یک پناهجوی ایرانی را به جرم برنامه‌ریزی و کمک مالی برای حمله به اهداف حکومت جمهوری اسلامی ایران و هواداران آن در داخل کشور، به چهار سال زندان محکوم کرد.

به موجب قوانین هلند در مورد حفاظت از اطلاعات شخصی، هویت این مرد ۴۲ ساله اعلام نشده است ولی از مدارک منتشر شده توسط دادستانی هلند چنین استنباط می‌شود که او با «جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» یک گروه مخالف جمهوری اسلامی در خوزستان ارتباط داشته است.

فرد متهم متولد اهواز است و پس از دریافت پناهندگی از هلند، از چند سال پیش ساکن این کشور است.

دادگاه ناحیه‌ شهر روتردام در حکم خود گفته است: «متهم با اعضای یک گروه جدایی‌طلب که در ایران حملات خشونت‌آمیز انجام می‌دهند و در این حملات علاوه بر آتش زدن بانک‌ها، مسئولین و کارکنان نهادهای حکومتی را نیز هدف می‌گیرند، ارتباط داشته است».

حکم دادگاه می‌افزاید که «متهم در تماس‌های خود با این گروه در مورد اهداف حملات و دادن کمک مالی صحبت کرده و از آن‌ها خواسته است حملات خود را به صورت تصاویر ویدئویی ضبط و منتشر کنند».

دادگاه شهر روتردام در بخش دیگری از حکم خود می‌گوید: «متهم با این اقدامات در فعالیت‌های یک گروه تبهکاری و تروریستی که هدف اصلی آن حمایت از انجام حملات در ایران است، نقش فعالی ایفا کرده است».

دادستانی هلند برای متهم شش سال زندان درخواست کرده بود ولی قضات دادگاه گفتند که با توجه به سوابق زندگی شخصی او که مدعی است در ایران زندانی و شکنجه شده است مجازات او را به چهار سال کاهش داده‌اند.

«جنبش عربی آزادی‌بخش الاحواز» که نام دیگر آن «حرکت النضال» است، فعالیت‌هایش را از سال ۱۳۸۴ آغاز کرد و مدعی مبارزه برای «استقلال استان خوزستان و جدایی آن از ایران» است.

پس از حمله به رژه نیروهای مسلح ایران در شهریور ۱۳۹۷، ایران سفیران هلند، دانمارک و کاردار موقت بریتانیا را احضار کرد و به فعالیت‌های این گروه در آن کشورها اعتراض کرد.

آذرماه پارسال، فرج‌الله چعب معروف به حبیب اسیود، رهبر پیشین «حرکت النضال» که در اروپا زندگی می‌کرد، از ترکیه ربوده و به ایران منتقل شد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران مدعی است این گروه تحت «حمایت مستقیم سرویس‌های اطلاعاتی» عربستان سعودی و اسرائیل قرار دارد و حبیب اسیود را «عامل اصلی» حمله مرگبار ۳۱ شهریور ۹۷ در اهواز می‌داند.
+44
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  یارو تجزیه طلب تروریست بوده تو مراسم اهواز 20 تا سرباز رو کشته به 4 سال زندانی گرفته؟ خسته نباشی هلند. حالا همین شخص اگر یه یهودی رو اگر کشته بود یا از هلوکاست انتقاد می‌کرد مادرشو به عزاش می‌کردند.
  13
  13
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.