روز دوشنبه اولین پرواز مستقیم بین اسرائیل و عربستان انجام می شود

 تصویر آرشیوی از فرودگاه بن گورین اسرائیلرسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که نخستین پرواز مستقیم بین عربستان سعودی و اسرائیل روز دوشنبه، ۳ آبان انجام خواهد شد و یک هواپیمای بوئینگ ۷۸۷ هواپیمایی جت‌ خطوط هوایی امارات مسافرانی را از شهر ریاض به فرودگاه بن‌گورین در تل آویو خواهد برد.

فروردین امسال بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، وعده برقراری این پرواز مستقیم بین دو کشور را داده بود. این رویداد بخشی از تلاش اسرائیل برای عادی‌سازی روابط با عربستان محسوب می‌شود.

دولت اسرائیل در طول دو سال گذشته در یک سلسله تلاش‌های دیپلماتیک مشهور به «پیمان ابراهیم» اقدام به عادی‌سازی روابط با کشورهای عربی مانند امارات متحده عربی، بحرین و سودان کرده است و تلاش‌ها برای عادی‌سازی روابط اسرائیل و عربستان نیز در جریان است.

فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی، پیش‌تر گفته بود که عادی‌سازی روابط میان عربستان و اسرائیل به سود کل منطقه خواهد بود ولی هرگونه توافق احتمالی در این زمینه را تا حد زیادی منوط به روند پیشرفت مذاکرات صلح با فلسطینیان دانسته بود.

او تاکید کرده بود که این توافق تنها در صورتی حاصل خواهد شد که تشکیل کشور مستقل فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ قطعی شود.

عادی‌سازی روابط اسرائیل و کشورهای عربی با واکنش‌های منفی منطقه‌ای روبه‌رو شده و دولت‌های ایران و ترکیه و گروه‌های فلسطینی از اقدام کشورهای عربی به تندی انتقاد کرده‌اند.
+58
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  شنیده آخوند‌ها هم شرط و شروط گذاشته برای صلح. گفته فقط اگر به آن دو جوان خسارت داده شود. در فرودگاه حج. عربستان هم اعلام کرده.نمی‌ دانیم که بودند. .آنکه در فرودگاه .به او ظلم شده. بروید توی سایت عربستان و نام گذاری کنید. هر کسی‌ به او در فرودگاه به او ظلم شده. تا خسارت دهیم. از قرار معلوم. سایت اینترنت عربستان از کار افتاده. بیش از ۴۰ میلیون حاجی توی سایت ثبت نام کرده. سروان .مسافر ثبت نام کردید ؟
  3
  25
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
  ۷۸
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  انشاالله مبارک است. شاه می بخشه شیخ علی خان نمی بخشه. همیشه نوکر متعصب تر از ارباب است. چپول های ما متعصب تر از مارکس و روس ها و اخوندهای ما مسلمان تر از مردم عربستان هستند!
  2
  23
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  اخوند اومد فلسطیز را از اشقال اسرائیل پس بگیره نه فقط نتونست بلکه اسرائیل کشواری عرب منطقه را که آورد تو تیم خودش هیچ الانم داره رو کشورای ترک و فارس دیوار به دیوار ایران دست دوستی و همکاری ضد ایران میده. اخوند جمع کن داداش .....
  2
  21
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۰
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  این خبر هم مرا شادمان و هم نگران می‌کند ، شادمان چرا که اسراییل بخش مهمی از منطقه است و باید به رسمیت کامل و امنیت کامل برسد ، اما نگران هستم ، چرا که در عربستان مدرنیت با فرهنگ سازی همزمان به جلو نمیرود ، و این در رشد بنیادگرایی سبک تروریستی کمک خواهد کرد ،
  2
  4
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.