برخورد زشت و نژادپرستانه زن ایرانی با دو فروشنده فیلیپینی در تورنتو

ایران وایر - ثمانه قدرخان : بازتاب گسترده ویدئوی منتشر شده در فضای مجازی مربوط به درگیری لفظی یک زن ایرانی با دو فروشنده فروشگاه زنجیره‌ای مشهور «Tim Hortons» در شهر تورنتو کانادا که با الفاظ نژادپرستانه به این فروشندگان توهین کرده است، نه تنها منجر به تهدید به قتل او و همسرش شده بلکه مساله نژادپرستی میان مهاجران در کشورهای مختلف را مورد توجه قرار می‌دهد.
 
هفته گذشته ویدئوی کوتاه از درگیری لفظی میان یک زن جوان با فروشندگان یک قهوه‌فروشی، در حالی که سوار ماشین پُرش کلاس جی زرد قناری خود است و از پرداختن پول قهوه قبل از دریافت آن خودداری می‌کند، در کشور کانادا جنجال‌آفرین شد. در این ویدئو زن جوان که نام او «شقایق مصطفوی» است و اصالت ایرانی دارد، به فروشندگان فیلیپینی‌تبار توهین نژادپرستانه کرده و به آن‌ها می‌گوید:‌ «شما باید خانه‌ها را تمیز کنید» و «چه کسی به شما گفته در Tim Hortons کار کنید؟» این ویدئوی کوتاه با انتشار بسیار زیاد در فضای مجازی همه‌گیر شد و واکنش‌های بسیاری در میان شهروندان کانادایی و به خصوص فیلیپینی‌تبارها به دنبال داشت.
 
خانم مصطفوی صاحب یک بوتیک فروش لباس‌های مجلسی و عروسی در شهر تورنتو است.
 
یک منبع آگاه به ایران‌وایر می‌گوید به دلیل تهدیدهای جانی که از سوی برخی افراد جامعه فیلیپینی‌تبار در تورنتو نسبت به شقایق مصطفوی و همسرش «پیوند جلیلی» صورت گرفته، همسر خانم مصطفوی از محل کارش برای کوتاه‌مدت کنار گذاشته شده است. حتی به این زوج جوان پیشنهاد شده که برای مدتی دور از تورنتو زندگی کنند. گروهی از معترضان به برخورد خانم مصطفوی نشانی محل زندگی و محل کار او و همسرش را در صفحات کاربری آن‌ها در فضای مجازی منتشر کرده و همین اقدام سبب شد که این صفحات از دسترس خارج شوند.
 
«مِروین سِرِنو»، یک مهندس فیلیپینی-کانادایی مقیم کانادا به ایران‌وایر گفت: «جامعه فیلیپینی-کانادایی از دیدن این ویدئو خیلی ناراحت شدند. پس از شروع همه‌گیری کووید-۱۹، این جامعه مثل بقیه جوامع جنوب شرق آسیا از نژادپرستی رنج برده‌اند و افراد ناآگاه آن‌ها را مقصر این بیماری دانسته‌اند. اما این ویدئو به این دلیل باعث خشم فیلیپینی‌ها شده چون این خانم با وجود این که از لهجه‌اش مشخص است که مهاجر است، به خودش حق داده که به یک مهاجر دیگر توهین کند. اما من شخصا برای این خانم افسوس می‌خورم. این فقط نادانی و ناآگاهی او از جامعه کانادا را نشان می‌دهد. در شرکت ما از ۳۵ قومیت مختلف مهندس و کارمند وجود دارد و این در کانادا چیز عجیبی نیست. قبلا یکی از رییس‌های من ایرانی-کانادایی بود، دیگری پاکستانی-کانادایی و موسس شرکت ما هم هندی-کانادایی است. الان هم دو مهندس ایرانی-کانادایی تحت نظر من کار می‌کنند. من هر وقت می‌بینم یک فیلیپینی، ایرانی یا هر فرد دیگری از هر کشوری به فرد دیگری توهین می‌کند، فقط احساس تأسف می‌کنم چون آن‌ها از تمام پتانسیل این کشور زیبا که ما آن را برای زندگی انتخاب کردیم، استفاده نمی‌کنند.»
 
در پی انتشار این ویدئو این سوال مطرح است که چرا یک مهاجر دست به عمل نژادپرستانه می‌زند و با رفتار خود تبدیل به ضد مهاجر می‌شود؟
 
یک شهروند ایرانی کانادایی که بیش از ۳۲ سال ساکن تورنتو است، در این خصوص می‌گوید:‌ «ایرانیان بیشتر از سایر مردم دنیا نسبت به یکدیگر نژادپرستانه برخورد می‌کنند. یعنی ما از خودمان بیشتر از سایر ملت‌ها متنفریم. البته این مساله در تمام جوامع هست، ولی میان ایرانیان نمود بیشتری دارد. اما کاری که شقایق مصطفوی کرد، بسیار عجیب و بی‌سابقه بود و در سال‌های زندگی‌ام در کانادا تاکنون چنین برخوردی از یک ایرانی با سایر مهاجران دیده یا گزارش نشده است.»
 
این فرد که شغل او خریدوفروش ملک در تورنتو است و خواست نام او عنوان نشود، با اشاره به ۲۰ سال تجربه شغلی خود و برخورد با ملیت‌های مختلف همچنین تصریح می‌کند:‌‌ «تنها یک‌بار این اتفاق برای من رخ داد؛ برای خرید منزل درب خانه یک فرد کانادایی مراجعه کردم و زن صاحب‌خانه به من گفت من به یک تروریست خانه نمی‌فروشم که من بسیار جا خوردم. طی ۲۰ سالی که در کار خریدوفروش خانه هستم، فقط یک نفر با من این‌گونه برخورد کرد.»
 
گفته می‌شود شقایق مصطفوی دختر «مریم رضایی»، مالک و موسس «مهمانسرای مریم» در تورنتو است. به گفته خانم رضایی، مالک این مهمانسرا، این محل نخستین اقامت‌گاه برای ایرانیان تازه وارد به تورنتو است. شقایق مصطفوی برای مدتی به عنوان مدیر بخش خدمات به مشتریان در این مهمانسرا مشغول به کار بوده است که به گفته یک مشاور مهاجرت، برخورد تند و زننده وی با تازه‌واردان ایرانی به تورنتو که مشتری این مهمانسرای اقامتی بوده‌اند، از جمله سوابق ناخوشایند او با تازه‌واردان به تورنتو است.
 
«پگاه بنی‌هاشمی»، فعال مدنی و حقوق‌دان در خصوص نوع نگاه مهاجران به یکدیگر در کشورهای مقصد که به عنوان مهاجرپذیر شناخته می‌شوند، معتقد است این مسایل قابل تعمیم نبوده و مطلق نیست. او همچنین به ایران‌وایر توضیح می‌دهد:‌ «من در این رابطه هیچ‌چیز را مطلق نمی‌بینم. مساله نژادپرستی در آمریکا هم مساله است که بعد از سال‌ها مبارزه با آن هنوز می‌بینیم که در لایه‌های بسیار نهادینه شده‌ای با آن مواجه هستیم. مساله نژادپرستی مساله‌ای نیست که کشور خاصی به آن مبتلا باشد و جای دیگری اصلا با آن درگیر نباشد.»
 
به گفته خانم بنی‌هاشمی کل جوامع انسانی به دلیل طبقه‌بندی خاصی که برای خود قائل هستند، به گونه‌ای می‌توانند دچار نژادپرستی شوند. اما راه حل این موضوع آموزش مناسب است که می‌تواند این معضل را کمرنگ کند.
 
این سوال مطرح است که آیا فرهنگ ایرانی آموزش خاصی در خصوص مبارزه یا جلوگیری از نژادپرستی انجام داده است؟ ایران با توجه به سابقه خود در اسکان پناهجویان از کشورهای همسایه خود به خصوص افغانستان طی سال‌های گذشته همواره با مساله نژادپرستی مواجهه داشته است.
 
پگاه بنی‌هاشمی در این خصوص می‌گوید:‌ «ما به طور کل چنین آموزش‌هایی ندیده‌ایم. در صورتی که بخش زیادی از جامعه ایران مهاجرت کرده و همیشه ترس از مواجه شدن با نژادپرستی را داشته است، حتی اگر در معرض آن قرار نگرفته باشد. ترس از اینکه با ما چگونه برخورد خواهد شد، همیشه با ما هست.»
 
این حقوق‌دان در خصوص اینکه چرا یک مهاجر دست به اقدام نژادپرستانه می‌زند، همچنین اضافه می‌کند:‌ «بخشی از این اتفاق به این موضوع باز می‌گردد که یک مهاجر با انبوهی از ترس‌ها و فشارهای ناشی از مهاجرت می‌خواهد حالت‌های نژادپرستانه را از خود به پایین‌دست خود بروز دهد.»
 
به گفته این حقوق‌دان آنچه باید بیشتر به آن پرداخته شود، این است که چرا یک مهاجر با رفتار خود تبدیل به ضدمهاجر می‌شود؟ او همچنین در ادامه اضافه می‌کند این مساله تنها به کشور کانادا مربوط نمی‌شود.
 
او ریشه بخش اعظم روحیه مهاجرستیزی و تبعیض نژادی و قومی را در نداشتن سواد فرهنگی و خودبرتربینی عنوان کرده و اضافه می‌کند:‌ «معمولا کسانی که از فقر فرهنگی بیشتری برخوردار هستند، بیشتر گرفتار این موضوع می‌شوند. وقتی به عنوان نماینده یک قشر ضد آن قشر عمل کنند، بیشتر به چشم می‌آید.»
 
در حالت کلی اما حقوق فردی که مورد برخورد نژادپرستانه قرار گرفته است، به عنوان یک شهروند چیست؟ آیا فردی هم که عمل نژادپرستانه انجام داده است، از حق ضایع شده خود در گذشته گرایش‌های نژادپرستانه پیدا کرده یا خیر؟ پگاه بنی‌هاشمی در این خصوص می‌گوید:‌ «فردی که مورد رفتار نژادپرستانه قرار گرفته است، هم از حقوق قانونی برخوردار است و هم از حقوق افکار عمومی. افکار عمومی در حال حاضر در سطح بسیار حساسی قرار گرفته است. به ویژه در کشورهای مهاجرپذیر مثل کانادا که بخشی از امورات کشورش بر مبنای مهاجرت است، بسیار حساس است. چون مهاجرت در سال‌های بسیار دور بر اساس برده‌داری بوده و مهاجر متخصص نداشته‌ایم. بیش از یک قرن مبارزه با نژادپرستی به خصوص در مقوله مهاجرت صورت گرفته است. کشورهایی همچون آمریکا و کانادا نیز از جمله کشورهایی بوده‌اند که با مهاجر ساخته شده‌اند. بنابراین این مساله همیشه حساسیت‌زا بوده و یک مساله عادی نیست. در حالی که حساسیت با این شدت را ممکن است در کشورهای اروپایی نداشته باشیم. بنابراین مهاجران با یک احترامی به کشورهای مهاجرپذیر وارد می‌شوند.»
 
مساله مهاجرت که روبروی آن نژادپرستی است، مساله قرن امروز ماست و مردم در سراسر دنیا باید این را بپذیرند. نه ایران می‌تواند جلوی مهاجرت افغان‌ها را بگیرد و نه اروپا می‌تواند جلوی مهاجرت خاورمیانه‌ای‌ها را بگیرد و می‌بینیم که کشورهایی همچون کانادا و استرالیا هم دوست دارند مهاجران متخصص را جذب کنند.
 
اما آنچه در این میان اصلا جا ندارد بحث نژادپرستی است. در کشور مقصد همه یکسان هستند.
 
این حقوق‌دان تاکید می‌کند مساله مقابله با مهاجرت مساله‌ای است که می‌تواند دردسرساز شود؛ در حالی که هر قدر کشورها مهاجرپذیر خود را با آموزش به شهروندان و خوشامدگویی به تازه‌واردان و مهاجران آماده کنند، شهروندان هر کشوری در ورود به کشور مهاجر حمله‌ای شبیه حمله شقایق مصطفوی در کانادا نسبت به مهاجر دیگر انجام نمی‌دهند. این مساله به خصوص در کشوری مثل ایران که باید روحیه پذیرش مهاجران افغان را در کشور ترویج دهد، بیش از گذشته اهمیت دارد. مهاجر باید احترام داشته باشد و این نیاز به آموزش جدی دارد. زمانی که شما به کارگر مهاجر افغان کمتر دستمزد پرداخت می‌کنی، ولی در عین حال از او بیشتر طلب کار می‌کنی، باید به او احترام بگذاری. چرا باید از حق تحصیل در مدارج عالی محروم باشند یا چرا فرزندان آن‌ها باید از حق داشتن شناسنامه محروم باشند؟
 
در سال‌های اخیر مسئله نژادپرستی به دلیل فضای باز رسانه‌های اجتماعی به مساله‌ای علنی بدل شده است و اینکه باید در مقابل آن سکوت کرد یا مبارزه، سوالی است که پاسخ آن به درستی مشخص است.
 
«محمد تاج‌دولتی»، روزنامه‌نگار با سابقه ساکن تورنتو نیز در این خصوص می‌گوید:‌ «متاسفانه در بین مهاجرانی که سال‌های قبل‌تر از نسل جدید مهاجران به مقصد رسیده‌اند، به تدریج احساس ضد مهاجران دیگری که هم‌وطن خودشان است، شکل می‌گیرد. به این معنا که احساس می‌کنند فقط آن‌ها شایستگی مهاجرت را داشته‌اند و دیگران به چه علت به کشور مقصد مهاجرت کرده‌اند. چنانچه این مهاجران تازه‌رسیده در طبقات بالاتر اجتماعی و سیاسی قرار داشته باشند، مشکلی نیست؛ ولی چنانچه از طبقات پایین‌تر یا سطوح پایینی جامعه قرار داشته باشند، شرایط فرق می‌کند. این احساس به صورت مشخص در میان افراد مهاجر در جامعه ایرانی وجود دارد و موارد بسیاری در این سال‌ها مشاهده شده است و طبعا نسبت به سایر جوامع مهاجر هم وجود دارد. ویدئوی خانم مصطفوی هم دقیقا نشان‌دهنده همین موضوع است.»
 
این شهروند ایرانی-کانادایی همچنین اضافه می‌کند:‌ «نژادپرستی نسبت به خودی به یک شکل است و نسبت به غیرخودی به شکل دیگری و تنها هم مختص مهاجران نیست. این مشکل تنها مربوط به جامعه ایرانی هم نیست؛ در مورد همه مهاجران این اتفاق رخ می‌دهد که مدتی بعد از مهاجرت یک واکنش ضدخارجی نسبت به این گروه به وجود می‌آید. در دوران کرونا ایرانیان این حس را نسبت به جامعه چینی پیدا کردند که بدون دلیل هم بود. با تحریم مغازه‌های چینی و برخورد با جامعه آن‌ها شکل علنی به خوش گرفت که نوعی از رفتارهای نژادپرستانه محسوب می‌شود.»
 
اداره آمار کانادا در آخرین گزارش خود در پاییز سال ۲۰۲۰ با اشاره به مساله افزایش رفتار تبعیض‌آمیز میان گروه‌های مختلف جمعیتی در دوران همه‌گیری کرونا در این کشور اعلام کرد‌: «در ماه‌های اخیر، مشکلاتی که چندین گروه از شهروندان کانادایی بر اساس هویت خود (مانند نژاد یا رنگ پوست، هویت بومی، قومیت یا فرهنگ، سن، جنسیت و معلولیت) با آن روبرو شده‌اند، به یک موضوع مهم و محل بحث جدی تبدیل شده است. همه‌گیری کووید-۱۹ نابرابری‌های موجود در جامعه کانادا را تشدید کرده و نیاز به داده‌های جامع‌تر در مورد تاثیرات اجتماعی کووید-۱۹ را برجسته کرده است.»
 
بر اساس این گزارش در دوران همه‌گیری کرونا بیش از یک‌چهارم جمعیت این کشور ابراز کرده‌اند که در این دوران مورد تبعیض قرار گرفته‌اند. در گزارش دیگری از این سازمان دولتی در سال ۲۰۱۹، پلیس کانادا یک هزار و ۹۴۶ حادثه جنایی با انگیزه نفرت را در کشور گزارش کرده است. جنایات ناشی از نفرت کمتر از یک درصد از بیش از ۲.۲ میلیون جنایت‌های منجر به قتل را در سال ۲۰۱۹ شامل شده است. این آمار جدای از آمار متعلق به جرایم رانندگی است.
+259
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  می دانید‌چرا اینطور می شود ؟ ما ایراتیها خیلی مغرور هستیم . وقتی از ایران‌خارج‌می شویم فکر می کنیم همه می دانند ما در ایران‌چه بوده ایم . مهم کارگر و دکتر و مهندس نیست . همه‌در ایران غرور دارند . اما وقتی خارج می شویم دو نوع تحقیر ما را در بر می گیرد . یکی از جانب خود ایرانی‌ها و دیگری از جانب خارجی ها . ما عاشق بر گشتن به ایران هستیم که برویم و خاکبر سرستان که چرا اینجا زندگی می کنید و من در خارج از ایران شاه هستم را به ایرانی های ایران بگوییم . ما متنفر از همدیگر در خارج از ایران‌هستیم‌. ایرانی ها در خارج یا مثل من تک هستند و با خارجی فقط ارتباط دارند یا دو نفر می شوند . ۲ آنها بخاطر رفتارشان ۳ نمی شود . مدام اولدورم بولدورم داریم . خلاف می کنیم و فکر می کنیم زرنگ هستیم . البته خارجی ها از ما ......هستند . زن‌ها ی ایرانی را بخاطر لوندی تمجید می کنند و مردهای ایرانی را بخاطر تبلیغ خانم‌های ایرانی متحجر و ترسناک می دانند . علت هم این است که آمار ازدواج زن‌ها با خارجی ها بیشتر از مردها است . این تجربه من در ۲۰ سال زندگی خارج از ایران بوده است .
  31
  238
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۴
  ۳۷
  Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی

  اینجاست که میگن آدمها رو وقتی قدرت بهشون میدی باید بشناسی.یکی مثل حسن1326 ظاهرا از تهران واحتمالا ازآمریکامیاد میگه (لغات عربی) برای ایرانیان بی ارزش است. خوب این نژادپرستی نیست؟منکه عرب نیستم پدرم هم عرب نبوده ولی سالها اینجا زندگی کردیم یکبار ندیدم حرف بدی راجب به ایران و ایرانی بزنن
  36
  151
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۶
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  بیچاره فیلیپینی ها خودشان جز مظلوم‌ترین و محجوب ترین مردم دنیا هستند. در مهاجرت هم از ما خوش شانس تر نیستند. این خانم یک دعوا سر قهوه رو به توهین نژادی تبدیل کرده احتمالا خودش هم‌زمانی قربانی بوده و در حال عقده گشایی است.
  15
  278
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۱
  ۵۵
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  آره متاسفانه از این ایرانیهای تازه به دوران رسیده که به عقبشون میگن "با ما نیا که بو میدی" خیلی زیاد در کشورهای خارجی پیدا میشن!
  12
  291
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴
  ۴۱
  Momiji - توکیو، ژاپن

  به احتمال بسیار زیاد یه آقازاده نانجیب و نو کیسه است که بابا جونش با مال ملتخوری و رانت و اختلاس بچه لوس و نُنر و تازه بدوران رسیدشو فرستاده اونجا. حالا هم بعد از مدتی وَهم بَرِش داشته که چون با مال دزدی از ملت ، سوار ماشین لاکچری میشه ، نکنه یه پُخیه ، هار شده و پاچه میگیره!
  209
  184
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
  ۴۴
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  شخصیت واقعی یک ایرانی مزدور خارج نشین که خودشون دموکرات و میهن دوست میدونن تک تک شما مزدورها مثل همین خانم هستین زیاد کلاس این ندارین که متفاوت هستین
  140
  119
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰
  ۴۲
  Herzl - امستردام، هلند

  ایرانیها هر جا بروند طلب کارن این تازه به دوران رسیده نمی دونه اویل انقلاب اکثر دکتر و پرستارها در ایران فلپینی و هندی پاکستانی بنگلادشی بودن بعد چه اشکال داره تو منازل کار می کنند داره پول زحمتشو می خوره مثل خودت پول اون جاشو نخورده که حتمأ خوردی خوب خوردی.
  20
  211
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
  ۳۴
  hitman01 - استوکهلم، سوئد

  همانا خداوند خر را شناخت و شاخ نداد. اون خانم فیلیپینی باید ..... این پرستو می ریخت .
  11
  150
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۶
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ

  جمع کن بابا!!! فیلیپینی کیلویی چنده؟ خانم اَزیز: تو از نوادگان کوورشی. حیف تو نیست که با اینا حرف میزنی؟ ما تاریخ ۲۵۰۰ ساله داریم. ما اصالت داریم. همه دنیا به ما بدهکاره. پس حق مسلم ماست که با نردبان غرور و کبر به آسمون بریم. من در تعجبم چطور این خانم فلیپینی روش شد از شما برای قهوه پول بخاد؟! در هر صورت خانم شقایق به بنده یک خجالتی بدهکاری .چون من به جاتون خجالت می کشم. زیرا شما با خجالتی و شعور مشکل داری.
  40
  143
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۱
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::] تو از کجا پیدات شد ا؟ تو برو جیره مواجیب تو از عرعرستان و بن سلمان بگیر، این زنک خطا کرده ولی تو سواستفاده میخواهی بکنی ابله .
  44
  95
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
  ۳۴
  shahrvand - تورنتو، کانادا

  حالا هی بگین کتیبه ی حقوق بشر از کوروش بزرگه و بیت معروف سعدی سردر سازمان ملل. وای بر ما، فعلا که ایرانی اینه. سرمون کردیم زیر برف فقط شعار میدیم و ادای آدم فهمیده ها رو در میاریم. اگه این فیلیپینی خونه مردوم تمیز میکنه شما که دهنت بوی چاه فاضلاب میده با این حرف زدنت دختر جان!.
  13
  137
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۶
  ۴۹
  Dozakhi - شفیلد، انگلستان

  دوستان نژادپرستمون نظری ندارند؟کم نداریم کسانی که تو اینرانیان انگلیس کامنت میزارند و کلی حرفهای نژادپرستانه میزنند. خجالت میکشید؟ میبینید چقدر کریه و زشته؟ این تازه بدوران رسیده فکر میکنه صاحب همه دنیاست. رو زمینی که پا میزاره میگه حال کن دارم قدوم مبارکم را روی تو میذارم. عقل نباشه جون در عذابه.
  11
  107
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸
  ۵۰
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Negin.uae - دوبی، امارات متحده عربی::]. شما چون ندیدی دلیل بر نبودن نمیشه خانم محترم. اتفاقا من زیاد عرب اماراتی و عربستانی در کلاس دانشگاه داشتم بیشتری هاشون به جز بد گفتن از ایران و ایرانی چیز دیگه نمیگفتن. جالب اینجا بود این عربها گروه تشکیل میدادن و از Pakistan سومالی و بقیه عربها آدم دور خودشون جمع میکردن و شروع به بد گفتن از ما ایرانی ها میکردن. 99 درصد اینها هم سنی مذهب بودن و هر ایرانی که میدیدن فکر میکردن شیعه هست و آدم کافریه. خوب هم توشون بود زیاد به این چیزها کاری نداشتن
  59
  52
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۱
  ۵۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  چرا راه دور روان می‌شویم؟ همینجا تو سایت، هر بار که‌ کامنت نوشته میکنم، مورد یورش شماها قرار می‌گیرم. تازه با یک زبان هم گپ زده میکنیم.
  121
  106
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۹
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  تازه به دوران رسیده با انگلیسی در به داغون چی میگه. صادرات جمهوری اسلامی به کانادا
  12
  119
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۴
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  این خانم زن یکی از مشاورین املاک تورنتو أست که باعث طلاق زن قبلی اون اقا هم شده، ضمنا شوهرش یه مغازه لباس فروشی هم براش باز کرده و دیگه خدا رو بنده نیست٠ این مال تقریبا دو هفته پیشه. این ویدیو حتی توی اخبار هم پخش شده. و رسما یه جورایی هم بیزنس شوهره هم بیزنس خودش رفته رو هوا. متاسفانه خیلی از ایرانی ها یه یه قرون دوزار که میرسن دیگه فکر میکنن نظر کرده شدن و هیچکس ادم نیست حتی با اینها دمخور بشه. و این ریشه در خیلی چیزاها داره.
  28
  124
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۳
  ۵۱
  نسل بی سواد - اسلو، نروژ
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک. بهتر نیست که بروی گم شوی یا گم گردی؟ . جمعیت این سایت دیگر به نظرات افراطی و غیر واقعی شما علاقه ندارند. پس سنگین باش و روان شو . ...
  29
  33
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۸
  ۳۶
  کیانپور - ونکوور، کانادا

  متاسفانه ما ایرانی ها دچار فقر فرهنگی هستیم. چه در داخل ایران و چه در خارج ایران. به حقوق هم تجاوز می کنیم. دیگر نژادها را پست می شماریم. به بهانه میهن پرستی و مبارزه با ج.ا به مسلمانان و اعراب توهین می کنیم. عقب ماندگی کشور خود را نه محصول فقر فرهنگی خود بلکه محصول دین می خوانیم. اکنون هم دین ستیزی میان ایرانیان زیاد شده است. یعنی از چاله به چاه افتادن. دین ستیزی یعنی پاک کردن صورت مسئله. ما ملت مغروری هستیم که حاضر به پذیرفتن اشتباهات و ضعفهای خود خود نیستیم. برای همین هم هست که ملاها و جاسوسان غرب و شرق بر ما سوار می شوند چون نقاط ضعف فرهنگی کا را خوب می دانند. ما ملت تنبلی هستیم که می خواهیم یک نفر (درقاموس سلطنت طلبان رضا پهلوی) از راه برسد و تمام مشکلات کا یک شبه حل شود. با کنار گذاشتن دین فکر می کنیم یک شبه به پای اروپا و آمریکا می رسیم ولی نمی دانیم که باید سالها به شدت کار کنیم تا عقب ماندگی خود را جبران کنیم. از فرهنگ غرب فقط طرز لباس پوشیدن و ادا و اطوار غربی را یاد گرفتیم نه نظم و انظباط و کار و وقت شناسی. ما پیشرفت نخواهیم کرد چون دچار فقر فرهنگی هستیم.
  4
  40
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳
  ۴۶
  kurosh-h - گوتنبرگ، سوئد
  تاریخ فراز و نشیب عجیب و بی رحمانه ای دارد ، یونان و مصر و امپراطوری پارسیان و سرنوشتشان را همه میدانیم ، قدرت های جدیدی در حال شکل گیری هستند هر چند که بنا به دلایلی از این روند کنونی شاد نیستم ، اما واقعیت اینه که در یک پروسه یک یا دو قرنی کل آسیای جنوب شرقی بخش عظیم اقتصاد دنیا را خواهند گرفت ، دیگه صحبت از کره جنوبی و ژاپن نیست ، چین ، مالزی و بعدها فیلیپین جایگاه بالاتری خواهند یافت ، تعجب نکنید اگه روزی نسل های بعدی ما برای نظافت و خدمات جنسی برن مالزی و فیلیپین ، هر چند که امیدوارم هرگز چنین روزی را نبینم
  8
  22
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۹
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  از این سکینه, رقیه ها که پاشون به اروپا, آمریکا میرسه میشن سحر و سهیلا و شیپیششون میشه منیژه خانم اینجا هم زیاده. بعضی هاشون بقدری کم ظرفیت و کم جنبه هستن که شلوارشون دو تا میشه دیگه خدارو بنده نیستن.
  7
  38
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۰
  ۵۶
  Sepas - تهران، ایران

  با درود این خانم میگه قهوه مرا بدین تا پولشو پرداخت کنم در واقع این خانم با شخصیت را اذیت و آذار میدهند و کاملا اونها فیلیپینیهای خانم ایرانی را تحط فشار گذاشتن
  55
  15
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹
  ۴۵
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  چه حال بهم زن و نفرت انگیز؛امیدوارم حال این خانوم نامحترم هر چه زودتر خوب بشه تا بوی متعفن واژه هاش دنیا رو نگرفته!..
  4
  39
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۰
  ۳۶
  iran1 - آرلون، بلژیک

  رفتار نژادپرستانه همیشه برام ناراحت کننده بوده، جای تاسف برای این خانم داره که با وجود مهاجر بودنش با یک مهاجر دیگه رفتار نژادپرستانه داره، هنوز اگر یکی با کله زرد و چشم رنگی از همون کشور این رفتار رو کنه، باز ناراحت کنندس ولی نه به این اندازه که یک رنگین پوست از خاورمیانه بخواد با یه مهاجر آسیای شرقی این رفتار رو داشته باشه
  6
  42
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۳
  ۴۱
  datis - سن دیگو، ایالات متحده امریکا
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک :اخه فاطی تلمبه تو گپ نمیزنی؛ .... میکونی.
  6
  23
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۹
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  اگه برخورد خوب هم بکنی فرقی نداره. انجا کتابخانه و ارشیو منحصربفردی داره که با ای پی ایران نمیشه رفت توش،جا داشت که انها رو می خوند و حرف تازه ای می زد برای هموطنان داخل که این امکان رو ندارن. اما ایرانی که میره خارج دنبال همان اینستا وتلویزیون اینترنشناله که اینجا هم داشت.
  16
  8
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۱:۲۹
  ۵۱
  پاینده ایران و ایرانی - مالمو، سوئد
  [::حق گو لندن - لندن، انگلستان::]. دَم شما گرم که زدی به حدف .این حقیقت روبنده هم تجربه دارم
  1
  7
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۳
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  میاند خارج دو کلمه انگلیسی به زور میتونند حرف بزنند اونوقت برا قیافه گرفتن قهوه میخورند و چای هم دیگه نمیخوره در صورتی که همیشه دهنشون بو پیاز و قرمه سبزی میده
  6
  41
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
  ۵۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک
  [::ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا::]. حتما خودت آیس تی میخوری که بقول مشهدی‌ها اینقدر خُنُک نوشته کرده‌ای.
  14
  7
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۹
  ۳۶
  کیانپور - ونکوور، کانادا
  در اوایلی که به کانادا آمدم حرفی شنیدم که واقعا مرا منزجر کرد. از یک نفر غیر ایرانی شنیدم که از قول دوستش می گفت ایرانی ها مسواک نمی زنند. حال مرتب به اعراب و مسلمانان فحش بدید و فخر بفروشید.
  12
  13
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۶
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  کامنت های خواندنی، درد دل ها، حمله به کوروش، حمله به ایران، حمله به تاریخ 2500 ساله و چه سخنها. این خانم ایرانی می بایست آرام از خریدن قهوه خودداری می کرد، می رفت خانه و یک قهوه یرای خودش درست می کرد، با طعم بهتر! یک تجربه شخصی: در زندگی هرگاه از ته دل به دیگران احترام گذاشتم و خودم را کوچک کردم، در مقابل ده برابر احترام دیدم، حتی از دشمنان خیالی خودم!! احترام گذاشتن به دیگران کلید خوشبختی است
  7
  12
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۳
  ۴۸
  parsaus - امریکا، ایالات متحده امریکا
  دوستان من قسم میخورم این خانم با این لهجه سه سال بیشتر نیست که از ایران اومده بیرون بخصوص با اون ماشین مینی کوپر زرد اما خوش حالم ایرانی‌ هارو تو آمریکا راه نمیدان اینها نهایتان با کلاه برداری از مردم می‌تونن بیان کانادا
  9
  17
  ‌سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۳
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. اولا آیسد تی نه آیس تی دوما ما از همون آبجو ودکا تکیلا و ویسکی که خودت و اربابت میخورید میخوریم. ملیجک اغا
  10
  8
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::کیانپور - ونکوور، کانادا::] رفیق: بنظرم مسواک زدن و بهداشت شخصی یک موضوع فَردیه. فکر نمیکنم کاری به ملیت داشته باشه. در بعد جهانی ایران از لحاظ بهداشت و سلامت بین ۶۰ یا ۶۲ کشور محسوب میشه. البته بدون شک فخر فروختن و پُز و اِفاده و دماغ بالا گرفتن و منم منم کردن , مالکیتش در دست ما ایرونی هایه. چون کمبود داریم. میخاهیم عقده هامون رو با توهین به بقیه درمان بکنیم. توی همین سایت دوستانی هستن حرفای قشنگی میزنن .ولی خوبی و قشنگی این حرفا تا موقعی اعتبار داره , که یک دوست اَفغان طرف حسابش نباشه. بزبون ساده تر کروموزمهای ما هم چاپلوس و قرتی و مغرورن! چرا یک آلمانی و نروژی از این فیت واِفاده ها نداره؟ شنگول باشی
  5
  17
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان
  مگر انتظار بهتر از این داشته اید ؟
  7
  4
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱
  ۴۴
  golden remix - استکهلم، سوئد
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. عجب دانشگاه خاله زنکی بوده یا اینکه تو خاله زنکی هستی!! ما هم با این ملیتها در ارتباط بوده ایم اما کسی کاری به دین و مملکت کسی نداشت! تو شدیدا مشکل روانی داری من تا حالا ندیدم یک نظر مثبت و سازنده بنویسی همیشه در حال جنگ و دعوا با دشمنان خیالی هستی!
  7
  10
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک::]. تو که منفی خورت ملسه و باید منفی داد به تو چون طرفدار و جیره خور رژیمی فاطی.
  6
  9
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۲
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. نروژی ها از زمان فقر و نداری اصلا خجالت نمیکشند و با افتخار هم از آنزمان ها صحبت میکنند و بقول شما اهل فیس و افاده نیستند
  3
  9
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳
  ۵۳
  شنبلیله خانم - اسلو ، نروژ
  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::]. تو بچسب به همان فلسطینی های تروریست ،احتمالا با تروریست و مفت خور و دزدی چون یاسر عرفات بی پدر و مادر نسبتی داری خخخخخخ
  5
  13
  ‌چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۶
  ۵۹
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  از این اشخاص در جامعه ما کم نیست منفی ها نشانگر آن است !!!!
  4
  2
  ‌پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۴
  ۵۸
  sohane qom - قم، ایران
  با درود،، به نظر من نباید در مورد این خانم خیلی زود قضاوت کرد با این ویدیو کوتاه؛. به نظر نژاد پرستانه میاد ولی خیلی مغرضانه هست. چون از اول گفتگوی اون فیلیپینیها را با این خانم گرامی نشان نمیده. ممکنه اونها اول یک حرفی یا حرکتی کرده باشن که باعث ناراحتی این خانم شده که در آخر چنین برخوردی کرده. بدبختی آدما همینه. شما که نمیدونین چه اتفاقی باعث عصبانیت ایشون شده چرا الکی همه چیز رو تقصیر این خانم میندازید. بهتره قبل از حمله یه کم عمیق تر فکر کنیم
  5
  6
  جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۰
  ۵۴
  عمو سعید - لیورپول، انگلستان
  واقعا که خاک بر سر آن خانواده ای که همچین بی فرهنگی را تحویل جامعه داده اند حال آدم بهم می خورد یک .....کثیف که با پول دزدی به کانادا آمده و حالا فکر می کند که صاحب کشور کانادا شده است ......هنوز با این لهجه ....دارد برای دو تا فیلیپینی ادا و اصول در می آورد ولی همین خانم جلوی یک مو بور و چشم آبی سریع.....
  6
  6
  جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
  ۲۰
  yasharkhan - کرج، ایران
  صرف نظر از موضوع نژادپرستی, این نوع رفتار نشان دهنده وقاحت و غرور کاذب هست. یک جوری راجع به فیلیپینی‌ها صحبت می‌کند, انگاری مثلا مردمان خاورمیانه همه نیکولا تسلا و ماری کوری هستند!
  0
  3
  شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.