اردوغان دستور اخراج سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا و فرانسه را صادر کرد

یورونیوز :رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز شنبه گفت که دستور اخراج سفرای ۱۰ کشور را که خواستار آزادی عثمان کاوالا شده بودند صادر کرده است.

سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا، فرانسه و آلمان دوشنبه شب در بیانیه‌ای خواستار آزادی عثمان کاوالا، از مخالفان دولت ترکیه شده بودند. رجب طیب اردوغان گفت: «به وزیر خارجه‌مان دستور دادم تا هر چه سریعتر سفرای این ۱۰ کشور را "عنصر نامطلوب" اعلام کند.»

رئیس‌جمهوری ترکیه افزود: «این سفرا باید ترکیه را بشناسند و درک کنند.» وی گفت که سفرای خارجی اگر دیگر «شناختی» از ترکیه ندارند باید این کشور را ترک کنند.

عثمان کاوالا، تاجر مخالف دولت ترکیه است که از چهار سال پیش بدون اینکه حکمی قضایی علیه وی صادر شده باشد در زندان به سر می‌برد. سفرای آمریکا، فرانسه، آلمان، کانادا، فنلاند، دانمارک، هلند، نیوزیلند، نروژ و سوئد در ترکیه در بیانیه خود خواستار حل و فصل «سریع و منصفانه» پرونده عثمان کاوالا شده بودند.

رجب طیب اردوغان روز پنجشنبه تهدید کرده بود که سفرای امضاءکننده این بیانیه از ترکیه اخراج خواهند شد. با این حال در این روز اقدامی عملی در این راستا صورت نگرفت.

وزارت خارجه ترکیه روز سه‌شنبه با احضار سفرای این ۱۰ کشور بیانیه آنها را «غیرقابل قبول» خوانده بود.

مقامات دولت ترکیه از سال ۲۰۱۳ عثمان کاوالا، ۶۴ ساله را به تلاش برای بی‌ثبات کردن کشور متهم می‌کردند. عثمان کاوالا از حامیان تظاهرات اعتراض‌آمیز سال ۲۰۱۳ معروف به اعتراضات پارک گزی بود. او در جریان کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به تلاش برای سرنگونی دولت متهم شد.
+25
رأی دهید
-90

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  داره گور خودشو میکنه. نکنه پشتش به اسرائیل و پوتین گرمه قافل از اینکه اونا به موقع جا خالی میدند و با ک..ن میخوره زمین
  20
  146
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۲:۴۲
  ۷۴
  hassan1326 - تهران، ایران

  با توجه باینکه ،ترکیه عضو ناتو است ، واین همه پایگاه نظامی امریکا وناتو در ترکیه هست، این حرکات نسنجیده اردوغان قابل توجیه نیست!؟!
  34
  67
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۳:۵۹
  ۳۸
  منتظر الزورو - کپنهاگ ، دانمارک

  اردوغان با این گنده گویی های اسلاموفاشیستی اش ترکیه را در اروپا و غرب بیشتر از قبل منفور کرده است و اندک نزدیکی که زمان سکولارها به اروپا به وجود آمده بود را کاملا از بین برده است. در آخرین بر آورد اتحادیه اروپا: اگر ترس از هجوم دادن پناهنده ها به اروپا نبود, نامزدی ترکیه برای ورود به اتحادیه اروپا را به طور قطعی ملغی میکردند.
  15
  68
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۴:۳۱
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  20ساله ادای گردن کلفتها رو درمیاری و اما یه بارم با هم قد خودت سرشاخ نشدی!. ایناروهم تا دم در اتاقشون نرفته برمیگردونی!. جیگر خودتی خردوغان خان
  33
  74
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۴:۴۶
  ۴۱
  Momiji - توکیو، ژاپن

  با این جفتک خرکی که انداخت لیر ترکیه سقوط ناجوری میکنه و کسانیکه در ترکیه خونه و مِلک خریدند ، بهوش باشند که اوضاع بد جوری خیطه !!
  30
  86
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۲
  ۲۲
  romano - تهران، ایران

  من ترکم و میدونم مشکل این بابا چیه سریال امپراطوری عثمانی زیاد تماشا کرده فکر کرده علی آبادم شهریه. دوره لشکر کشی و قلدر بازی گذشته حتی آمریکا هم داره آروم اینو میفهمه. کلا اینا تو هپروت زنده سازی یک بلوک قدرت بر مبنای ترک بودن هستند خیلی هم دارن با سریال و کتاب و پروپگندا روش کار میکنند ولی تنوع فرهنگی رو فراموش کرده اند. بطور مثال یک مغول اصلا چیز خاصی بغیر از یک زبان که تازه اونهم بسیار متفاوته با یک ترک ترکیه بصورت مشترک نداره. مشکل دیگه اینه که اگر هم چیزی مانند این امکان پذیر بشه همه این بلوک دارای فرهنگهای زیر گروه متعدد هستن و شما نمیتونید اقتصاد و قدرت رو بر اساس زبان و قومیت در دنیای مدرن توسعه بدید و بماند که همه این کشورها وابسته اقتصادی و تکنولوژی هستن. خلاصه دیدن سریال سلطان عثمانی برای اردوغان پاشا خارج از لطف نیست ولی نباید فراموش کرد اینورم شاه اسماعیله صفویه که اتفاقا ترکه و شمشیر بعنوان هدیه به عثمانی میفرسته یعنی اگر دوستش داری نگهش دار نداری میکنمش تو...
  15
  81
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۵
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  اردوغان هم دقیقا خصوصیات یک دیکتاتور تمامیت خواه رو داره. صحبتهای نسنجیده و از روی احساس, سیاستهای بدور از واقعیت و بر خلاف منافع ملی کشور, داشتن ایده های غیر قابل اجرا و مخرب برای جامعه. چنگ و دندون نشون دادن کشورهایی که هر لحظه میتونن اقتصاد ترکیه رو زیرو رو کنن. متاسفانه اینها سیاستهایه که در تمام حکومتهای تمامیت خواه از جمله حکومت ولایی ها در کشورمون هم دیده میشه. اینها درک نمی کنن که در دنیای امروز کشورهای مترقی با ( پنبه سر میبرن ) و کسی شمشیر از رو نمی بنده.
  6
  32
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  خیلی فیلم هندی نگاه میکنه. از یه طرف با قلدری و‌تبلیغات هواپیمای روسی رو‌میزنه و مصاحبه قلدرانه میکنه بعد فرداش پامیشه میره روسیه پای پوتین رو لیس میزنه و بجاش یک ونیم میلیارد پول میده واسه اس ۴۰۰ تا از دلش دربیاره حالا هم گنده گوزی های رسانه ای و بعدش میره مثل سگ عذرخواهی میکنه که تحریمش نکنند.لازم به اخراج نبود اگر چیزی داری سفرات رو برگردون! این میگه اخراج تا اوناها بگن اخراج تا دوباره سفیر بفرستند …
  0
  5
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.