هشدار چین به آمریکا: در مورد تایوان سیگنال‌های اشتباه نفرستید

بی بی سی :وزارت امور خارجه چین به دنبال سخنان اخیر جو بایدن از ایالات متحده خواسته است تا "هر اقدامی در ارتباط با تایوان را با احتیاط انجام دهد."

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا گفته است اگر چین به تایوان حمله کند، کشورش از تایوان دفاع خواهد کرد.

کاخ سفید تاکید کرده سیاست این کشور در قبال تایوان به دنبال سخنان آقای بایدن تغییر نکرده است. سخنگوی کاخ سفید گفته است ایالات متحده با هرگونه تغییر در وضع موجود مخالف است

سخنگوی وزارت امور خارجه چین به دنبال اظهارات آقای بایدن گفت: "ما از ایالات متحده می‌خواهیم که به طور جدی از قاعده یک چین و سه اعلامیه مشترک چین و آمریکا پیروی کند، در مورد تایوان در گفتار و عمل محتاط باشد و از ارسال هرگونه علامت اشتباه به جدایی طلبان خودداری کند تا به روابط آمریکا و چین آسیب جدی نرسد."

قاعده "یک چین"، اصلی است که به موجب آن تایوان و سرزمین اصلی چین بخش‌های مسلم یک "چین" واحد هستند.

اخیرا شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین بار دیگر بر عزم دولت خود برای اتحاد با تایوان تاکید کرد و گفت این حرکت باید به صورت مسالمت آمیز انجام شود.

آمریکا تایوان را به عنوان کشور مستقل به رسمیت نمی‌شناسد و با آن روابط دیپلماتیک برقرار نکرده اما به آن برای دفاع از خود سلاح می‌فروشد.

اگرچه چین تایوان را به عنوان یک استان جدا شده خود تلقی می‌کند اما اما دولت مستقر در تایپه خود را مستقل می‌داند. چین توسل به زور برای اتحاد چین و تایوان را رد نکرده است.

تایوان هرگز به طور رسمی از سرزمین اصلی چین اعلام استقلال نکرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفته است "هیچ کس نباید عزم و اراده قوی و توانایی مردم چین برای حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی را دست کم بگیرد".

رئیس‌جمهوری چین بر سیاست "یک کشور، دو نظام" در مورد تایوان، تاکید داشته است. در این طرح، چین اطمینان می‌دهد که تایوان پس از پیوستن مجدد به خاک اصلی چین، دولت و ارتش خود و همچنین آزادی و رویه زندگی خود را حفظ خواهد کرد. این طرح در تایوان محبوبیت ندارد.
+5
رأی دهید
-5

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.