اتحادیه اروپا بدون مرکل مانند «پاریس بدون برج ایفل»

دویچه وله: سران کشورهای اتحادیه اروپا با کف زدن‌های ممتد عصر جمعه ۲۲ اکتبر در نشست رهبران این اتحادیه در بروکسل، با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان وداع گفتند.
 
در پی سخنرانی شارل میشل، رئیس شورای اروپا در تقدیر از آنگلا مرکل، سران کشورهای عضو اتحادیه به پاس خدمات این پرسابقه‌‌ترین رئیس دولت به پا خاستند.
 
شارل میشل در سخنان خود به مناسبت وداع با صدراعظم آلمان گفت، اجلاس سران بدون مرکل مانند "رم بدون واتیکان یا پاریس بدون برج ایفل" خواهد بود.
 
رئیس شورای اروپا گفت که آنگلا مرکل در طول ۱۶ سال صدارت اعظم آلمان در ۱۰۷ نشست سران شرکت کرده است.
 
این سیاستمدار بلژیکی در سخنان تقدیرآمیز و احساسی خود افزود که آنگلا مرکل با "خرد، جدیت و مهارت‌های میانجیگرانه" خود، به ویژه در برهه‌های بسیار دشوار، اتحادیه اروپا را همراهی کرده است و از این پس کمبود آن حس خواهد شد.
 
رئیس شورای اروپا گفت: «روح تو و تجربه تو همواره نزد ما خواهد ماند.»
 
پیام ویدیویی باراک اوباماباراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا در یک پیام ویدئویی آنگلا مرکل را در جایگاه قطب‌نمای اخلاقی "خستگی‌ناپذیر" و سال‌ها همکاری با ایالات متحده ستود.
 
اوباما در این پیام ویدئویی که از سوی شارل میشل در کانال توییتری رئیس شورای اروپا به اشتراک گذارده شده بود افزود: «چه بسیار انسان‌ها، دختران، پسران، مردان و زنان، در برهه‌های دشواری که به بالا می‌نگریستند، آنگلا مرکل را سرمشق خود دانستند.»
 
اوباما گفت که شخصیت آنگلا مرکل نشان می‌دهد که او به احتمال ترجیح می‌دهد نزد سران اتحادیه اروپا همچنان به کار ادامه دهد تا به شخصیتی در کانون توجه افکار عمومی بدل شود.
 
اوبامای ۶۰ ساله که از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا را برعهده داشت، افزود: «من خوشبخت بودم از این‌که دوست تو باشم.»
 
باراک اوباما در ستایش از شخصیت آنگلا مرکل گفت، با گذشت سالیان، کمتر رهبر سیاسی را می‌توان یافت که فرای مرزهای منافع فردی، بر روی پرنسیپ‌های خود استوار بماند.
 
او در پایان افزود که مردم آلمان و سراسر جهان مدیون و سپاسگزار معیارهای عالی اخلاقی آنگلا مرکل خواهند ماند.
+22
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  این مرکل ۴۰سال پیش توی المان شرقی عضو حزب کمونیست شده بود، اگه ایران بود بهش هنوز میگفتن چپول. ایرانیهاهمینن برچسب زدن، چون مردم سواد ندارن وارد جزییات بشن یا اگه سوادداشتن وقتش رو ندارن برای همین با یه برچسب کار رو راحت میکنن،اینابا همین چپول چپول بازی بحرین رو ازایران جدا کردن که بزرگترین نفت وگاز خلیج فارس بود.فرق المانیا باایرانیا همینه،المانیا نگاه می کنن مرکل چی میگه،نه برچسب چپول یا راستدول
  2
  9
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.