فرح پهلوی: ایران روزی از خاکستر خود برخواهد خاست

 کتاب خاطرات شهبانو فرح پهلویصدای آمریکا :شهبانو فرح پهلوی در گفت‌وگوی آنلاین با مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد گفت: وقتی فکر می‌کنم ما که بودیم، کجا بودیم و اکنون چه شدیم، خیلی ناراحت‌کننده است؛ باور نکردنی است ایران که سازنده تمدن برای تمام جهان بود، چطور از کوروش بزرگ به خمینی رسید؛ اما امیدم را از دست نمی‌دهم، نور بر تاریکی پیروز خواهد شد و ایران روزی از خاکستر خود برخواهد خاست.

وبینار دانشگاه هاروارد روز پنج‌شنبه ۲۹ مهر برای گفت‌وگو با شهبانو فرح پهلوی درباره انتشار نسخه جدید کتاب خاطرات او با عنوان «۱۰۰۱ روز» برگزار شد.

ملکه پیشین ایران در این نشست مجازی گفت: من با هموطنانم در ارتباطم و می‌دانم چه احساسی دارند. بسیاری از جوانان کشور می‌دانند که ایران چه بود و چه می‌ماند، اگر که این اتفاق (انقلاب ۵۷) نمی‌افتاد.
هزار و یک روز خاطرات ملکهاو در این جلسه با اشاره به علاقه فرزندش، علیرضا پهلوی، به فرهنگ و تاریخ ایران، از این که بخشی از درآمد فروش این کتاب به بنیادی که او به یاد پسرش علیرضا در دانشگاه هاروارد تأسیس کرده تعلق می‌گیرد ابراز خرسندی کرد و گفت: من عاشق کشورم هستم و هر کاری از دستم بر آمده با پشتیبانی همسر فقیدم انجام دادم.

شهبانو فرح پهلوی با نقل جزئیات بیشتری از خاطراتش که در کتاب «۱۰۰۱ روز» آمده، از اشتیاق ناشر برای انتشار داستان زندگی او سخن گفت و اضافه کرد که زندگی سخت و در عین حال زیبایی داشته و توانسته تجربه‌هایی ارزنده کسب کند.

او گفت به نسخه جدید کتاب خاطرات خود هیچ یادداشتی نیافزوده، چرا که تأکید داشته است همه جزئیات چنان که بوده، نقل شود.

شهبانو فرح پهلوی درباره تأثیر کودکی‌اش بر خدمات فرهنگی او برای ایران، با یادآوری ذوق نقاشی پدربزرگ و پدرش، از مادرش برای این که اجازه داد او در سن کم برای تحصیل در رشته معماری به پاریس برود قدردانی کرد.

ملکه پیشین ایران، درباره مراسم تاج‌گذاری خود، گفت: وقتی پادشاه تاج را بر سر من نهاد، با گرفتن عنوان (نایب‌السلطنه) احساس تغییری در شخصیت شخص خودم نداشتم. من ۲۰ سال پیش از آن با شاه ازدواج کرده بودم و در بهترین روزهای تاریخ ایران با او زندگی کردم. اما وقتی شاه با تأیید دولت و مجلس تاج را بر سر من گذاشت، احساس کردم این تاج بر سر تمامی زنان ایران نهاده شده است.
شهبانو فرح پهلوی، گفت‌وگوی آنلاین با مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد، ۲۹ مهر ۱۴۰۰شهبانو فرح پهلوی درباره جشن‌های ۲۵۰۰ ساله تاریخ شاهنشاهی ایران در تخت جمشید با اشاره به پروپاگاندای منفی رسانه‌های غربی علیه آن، گفت ما یک کشور با فرهنگ و تاریخ تمدن بزرگ بودیم و آن جشن نکات مثبت فراوانی داشت.

او تأسیس کمیته‌های گوناگون در خارج از ایران که فرهنگ، هنر و تمدن این کشور را به جهان معرفی کردند، از آثار مثبت برگزاری آن جشن‌ها دانست.

ملکه پیشین ایران در پاسخ به پرسشی درباره خدمات فرهنگی، اجتماعی و هنری‌ خود به ایران به تاسیس و راه‌اندازی موزه هایی مانند آبگینه، موزه رضا عباسی، موزه فرش، موزه هنرهای معاصر، تئاتر شهر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، جشنواره فیلم کودکان، جشنواره تئاتر و حضور بزرگان جهان در آن، پارک فرح که نام آن بعد از انقلاب به لاله تغییر یافت، موزه صنایع دستی شیراز، فستیوال اصفهان و فستیوال توس اشاره کرد.
شهبانو فرح پهلوی، گفت‌وگوی آنلاین با مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد، ۲۹ مهر ۱۴۰۰شهبانو فرح پهلوی همچنین از باقی ماندن کلکسیون نقاشی‌اش در ایران و دسترسی مردم به‌ ویژه نسل جوان به آن ابراز خوشحالی کرد.
+201
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حیف شما بانوی بزرگوار نیست که سعی میکنی برای ما ملت قدر نشناس خودخواه اعتبار بخری؟
  28
  154
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۴
  ۶۰
  mina minavand - هانور، آلمان

  عزیزم حق با شماست.ایران بر خواهد خواست،با شکوهتر از همیشه. ایران به ایرانیان تعلق داره و روزی اجنبیها از کشور به دور ریخته خواهند شد.
  22
  139
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۵
  ۴۱
  Momiji - توکیو، ژاپن

  همراه با بانوی ایرانزمین ، آرزو میکنم آنروز زیبا و باشکوه را در کنار و همراه با ایشان جشن بگیریم و برای سرافرازی و عظمت دوباره ایران بپا خاسته و تلاش کنیم .
  21
  123
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۲
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  «اضافه کرد که زندگی سخت و در عین حال زیبایی داشته !!!!»خیلی سخت بود؟پس روستانشینانی که هرروز باید در روستایی کوهستانی و پربرف ودر ششماه از سال غیرقابل تردد ازطریق زمینی آب تهیه میکردند،تا نانی آمده کنند،چه باید می گفتند؟زندگیشان راحت بود؟درزمان شما بیشتر روستاها ویرانه بود.ماموران شما در ژاندارمری ازپیرزن و پیرمردهای فلک زده تخم مرغ و مرغ وگاهی بره و برنج بعنوان باج میخواستند.صدایشان به شهر نزدیک شان(فاصله تا اولین شهر صدکیلومتر)هم نمی رسید تا تظلم خواهی کنند.
  155
  24
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۱
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  ازنظر شما خوب بودن اوضاع یعنی فقط وضع سه چهارشهر خوب بود(تبریز و تهران و شیراز وآبادان ومشهد). اگر ظالم نبودید،اگر برحق بودید،اگر خائن و سرسپرده نبودید،چنان برنمی افتادیدکه افتادید!هرکس که ظلم کرد،مانند شماآواره و دربدر خواهدشد.امیدوارم دراین واپسین روزهای زندگیتان این جمله را آویزهُ گوشتان بکنید که:«مملکت با کفر والحاد برجای می ماند،اما با ظلم واجحاف برجای نمی ماند!»
  151
  24
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۷
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. امیدوارم عرایض شما به گوش ارباب برسد و امام خائن دست از جنایت بکشد. این بانو که بخاطر تمام خدماتی که به انجام رسانده در دل ملت جای دارد. میبینید که هر چقدر هم دروغ مینویسید باز هم ملت نمیپذیرند، پس چرا خود را بی آبرو میکنید؟
  19
  104
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۶
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران

  بله شهبانوی گرامی، ایران روزی دوباره بر خواهد خواست و تک تک آخوندها و دین منفورشان و مزدوران آنها را از خاک ایران زمین پاک خواهیم کرد.
  18
  100
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۸
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. باز رفتی‌ سر منبر سید ؟ این شعار‌ها یک من غاز سال ۵۷ خریدار داشتند. سال ۵۷ بله. چاخان‌ها شما مثل. گلوله برفی بود. هرچه هولش می‌‌دادید. بزرگتر می‌‌شد. ولی گذشت. توله شیخ درک کرد.ندیدی هفته پیش؟ و شما هنوز اندر خم یک کوچه هستید. پدر این چاپلوسی بسوزد. که برای یک تکه استخوان.یک انسان.تا چه ندازه خود را حقیر می‌‌کند.
  23
  94
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۳
  ۵۴
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  امیدوارم به عنوان ملکه ایران زمین بار دیگر تاج برسر بگذارید، اینبار بر تارک دلهای ایرانیان سلطنت کنید و حافظ منافع ایران و ایرانیان بمانید!
  18
  87
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۷
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان

  وااااااای این چرا زنده ست هنوز ، دوستان نگران نباشید به زودی میمیره
  93
  17
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۸
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. آخه....., یه جوری حرف میزنی مثل اینکه این پدر و پسر مملکت آبادی رو تحویل گرفتن و ویرانش کردن. مملکت بعد از دوران قاجار یک ویرانه بود. پهلوی ها سعی کردن این ویرانه را با وجود همه مشکلات اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی به کشوری آباد تبدیل کنن. این یه مسئله طبیعیه که آبادی همیشه از شهرها شروع میشه وبه جاهای دوردست گسترش پیدا میکنه. شاه با ایجاد روابط اقتصادی با همه دنیا باعث شد که کشورهای دیگه در ایران سرمایه گذاری کنن وایجاد اشتغال بشه. اگر روحانیون ارتجاعی مغز خر به مردم ایران نمی خوروندن و انقلاب کذایی رو نداشتیم, نتیجه این اقدامات رو میدیدیم. سعی کن یه مقدار از دگم بودنت بیرون بیای و دنیا رو از یه دید وسیع تری ببینی, ضرر نمی کنی.
  10
  72
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. جگر گوشه ات جلوی چشمت....
  27
  55
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۱
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]....... اون "وااااای" رو که اول اراجیفت نوشتی نوشتی، میخوام زنده اجرا کنی برای بچ های ته خط.
  6
  29
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۳
  ۵۱
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. حیف اون کیبوردی که زیر دست توست که باهاش این مزخرفات صد من یه غاز رو تلاوت میکنی. ببین چپول جون، سیبیل چخماقی عزیز، این اراجیف سال ٥٧ خریدار داشت. الان به یه کامیونش نیم کیلو کود گوسفندی هم نمیدن.
  7
  32
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۹
  ۵۲
  ramin-cph - کپنهاگ، دانمارک

  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. تو هنوز زنده‌ای با صد و چهار سال؟ بد صور زدی به جنتی؟ یا چی .... رو نداشتی سن واقعی تو بزنی؟ در هر صورت ... ادم بی وجدان.
  10
  30
  جمعه ۳۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
  ۵۵
  دانای نادان - آمستردام، هلند
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. همه آدم‌ها یک روز به دنیا میان و یک روز هم میمیرن.ولی یکی میشه شاه که ۷۰ میلیون ایرانی میگن روحش شاد و یکی میشه خمینی که ۷۰ میلیون ایرانی میگن .. تو روحش. نقطه چین رو هر کس با سلیقه خودش پر کنه.
  4
  20
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. مسافران جان با این hamid411 دهن به دهن نزار داداش در کلاس تو نیست اینها یه مشت دستمال همایونی یند که بعد از گور به گور شدن شاه حالا ....
  16
  5
  شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۴۸
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. انشاالله فرزندانت پرپر بزنند و بمیرند تا ما بخندیم
  13
  4
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷
  ۵۶
  Attila14 - استکهلم، سوئد
  [::millionaire - منچستر، انگلستان::]. [::مسافران - آنکارا، ترکیه::]. شهبانوی عزیز فرح خط قرمز ماست!. خیلی دیگه بوی گند کلماتتون رو بلند نکنین؍ مخصوصا تو..مسافر
  5
  13
  یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۷
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::Attila14 - استکهلم، سوئد::]. چرند نگو ، کی گفته هر کی ضد آخونده باید طرفدار پهلوی باشه ؟! اتفاقن بر عکس این خاندان نکبت پهلوی باعث تفرقه و نفاق شدن ، اینها یک عمر آخوند پروری کردند آخرش هم فرار کردند و با میلیاردها دلار پول بی زبون این ملت ۴۳ ساله که دارن شاهانه زندگی میکنند
  10
  3
  دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.