جمهوری آذربایجان دو راننده کامیون ایرانی را آزاد کرد

ایران وایر :سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که دو راننده کامیون ایرانی که در باکو بازداشت شده بودند، آزاد شده‌اند.

«سعید خطیب‌زاده»، روز پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰، در گفتگویی با شبکه خبر صداوسیما، ضمن اعلام این خبر گفته است که این دو نفر تحویل سفارت ایران شده‌اند.

خبرگزاری ایسنا در گزارشی که درباره این موضوع تهیه کرده، نام این دو راننده کامیون را «شهرود نوروزی» و «جعفر برزگر» اعلام کرده و نوشته است که سفارت ایران در حال انجام کارهای این افراد برای خارج‌کردن آن‌ها از جمهوری آذربایجان است.

بنا به گزارش ایسنا، این دو راننده کامیون، در پی بالا گرفتن تنش بین ایران و آذربایجان، در مناطق «تازه آزاد‌شده» آذربایجان که پیش از جنگ اخیر قره باغ، جزیی از ارمنستان بود، بازداشت شده بودند.

«الهام علی‌اف»، رییس جمهور آذربایجان پیش از این، جمهوری اسلامی را متهم به همکاری با ارمنستان در قاچاق مواد مخدر به اروپا کرده بود.

این اظهارنظر علی‌اف در پی تنشی بین ایران و آذربایجان بود که شعله آن با برگزاری یک رزمایش با میزبانی جمهوری آذربایجان و با حضور دو کشور پاکستان و ترکیه در شهریور امسال آغاز شد.

چند روز پس از برگزاری این رزمایش، کامیون‌های ایرانی به مقصد ارمنستان با محدودیت‌های بیشتر و عوارض گمرگی بالاتر در مقایسه با گذشته مواجه و دو راننده ایرانی نیز بازداشت شدند.

به دنبال این تحولات، ارتش جمهوری اسلامی رزمایشی را با عنوان «فاتحان خیبر» در شمال‌غرب کشور برگزار کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه، باکو را متهم کرده‌اند که به اسرائیل اجازه داده در مرزهای ایران با جمهوری آذربایجان اقدامات تحریک‌آمیز انجام دهد و هشدار داده‌اند که این فعالیت‌ها و تلاش برای تغییر ژئوپلیتیک منطقه و مرزها را تحمل نخواهند کرد.
+53
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  sahandogli - لندن، انگلستان

  ایران برای فریب مردم و به قولی توجیح حاجز مادش در مقابل اسراییل دنیال این بهانه است که اسراییل در مرزهای ایران با آذربایجان شمالی است . اسراییل در آنجا نیست اسراییل در تمام سازمانهای اطلاعاتی و نظامی ایران نفوذ کرده و هر وقت هر کاری دلش بخواهد انجام می دهد و کسی هم نمی تواند حتی رد پایش را هم پیدا کند. چقدر احمق تشریف دارند. این بهانه ها و تنش آفرینی ها برای آلوده کردن مناسبات همسایگی است و ایران در تنش با آذربایجان تمام صادرات به روسیه گرجستان و ارمنستان و ترکیه را از دست داد . به این می گویند سیاسیت کودن محوری. بعد از چند روز آرتیست بازی خفه خون گرفتند
  17
  40
  ‌پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.