معاون شهردار تهران خواستار اخراج مهاجران افغان جدید از تهران شد

امین توکلی‌زاده به تازگی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران شده استبی بی سی :یکی از معاونان شهرداری تهران خواستار اخراج مهاجران افغان 'جدید ' یا به گفته او 'غیرقانونی ' از پایتخت ایران شده است.

امین توکلی‌زاده، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، از دستگاه‌های متولی خواسته که نگذارند مهاجران افغان وارد پایتخت این کشور شوند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، به نقل از معاون فرهنگی شهرداری که تازه به این مقام انتخاب شده، نوشته است: "دستگاه‌های مسئول موظف هستند که ابتدا جلوی مهاجرت اتباع افغانستان به ایران را به هر نحو ممکن بگیرند و افرادی را که مهاجرت کرده‌اند، برگردانند و از مرزها رد کنند، زیرا تهران وضعیت مناسبی در این زمینه ندارد. "

در پی تسلط طالبان بر افغانستان شمار زیادی از شهروندان افغان از بیم جانشان از این کشور گریخته‌اند. بسیاری به کشورهای غربی، هند و برخی دیگر به کشورهای همسایه از جمله پاکستان و تعدادی کم‌تر به ایران رفته‌اند.

وزیر کشور ایران چند روز پیش به مهاجران افغان که راهی مرزهای ایران بودند، توصیه کرد بازگردند.

ایران از زمان بحرانی شدن وضعیت در افغانستان اعلام کرد که تدابیری در مرزها اتخاذ کرده که مانع ورود مهاجران افغان شود.

وزارت کشور ایران اواخر مرداد ماه در ابلاغیه‌ای به استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی دستور داد تا در صورت حضور اتباع افغانستان در مرزها، آن‌ها را به کشور خود برگردانند.

امین توکلی‌زاده، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران می‌گوید: تهران از حضور اتباع مهاجر افغانستان اشباع شده است و باید جلوی ورود حجم جدید از مهاجران به پایتخت گرفته شود.

او خواستار کمک بین‌المللی به ایران شده و گفته مسئولیت مهاجران افغانستان با نهادهای بین‌المللی است.

معاون شهردار تهران در عین حال تاکید کرده که باید "شأن انسانی اتباع افغانستان که به ایران مهاجرت کرده‌اند نیز به خوبی رعایت شود. "
پناهجویان افغان در گذرگاه مرزی زرنج در ولایت نیمروز افغانستان به ایرانمعاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اعلام کرده بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از شهروندان افغانستان در این استان به صورت قانونی زندگی می‌کنند و "به همین میزان" هم مهاجر غیرقانونی در این شهر ساکن هستند.

او از "مهاجران تحمیل شده به ایران " سخن گفته و افزوده است: "این مهاجران به طور قانونی باید برگردند و ما موظف نیستیم که همه مهاجران را بپذیریم و کسی را به طور غیرقانونی در کشور سکنی دهیم. "

پس از تسلط طالبان در افغانستان در ۱۵ اوت، موج پناهجویان از این کشور به نحو بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

پس از ورود طالبان به کابل، آمریکا و کشورهای غربی در دو هفته تا قبل از پایان ماه اوت، توانستند حدود ۱۲۴ هزار نفر را از فرودگاه کابل خارج کنند. این در حالی است که هزاران نفر دیگر هم از طریق مرزهای زمینی گریخته‌اند.

دیروز صندوق بین‌المللی پول گزارش داد که با کوچک‌تر شدن اقتصاد افغانستان، بحران پناهجویان کشورهای همسایه آن از جمله ترکیه و سپس اروپا را در برخواهد گرفت.

سازمان ملل متحد هم پیش بینی کرده است که تا پایان سال جاری میلادی حدود نیم میلیون پناهجوی افغان عازم کشورهای همسایه خواهند شد.

از ترکیه هم گزارش رسیده که این کشور در مرز مهاجران افغانستان را به سوی ایران بازگردانده است. مهاجران افغان که به ترکیه می‌روند، معمولا در صدد آن هستند که به اروپا برسند.

مقام‌های اروپایی نیز از هجوم مهاجران افغانستان به اروپا اظهار نگرانی کرده‌اند.
+51
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  این پینه نماز در پیشانی من را کشته.با با بزرگ پیری داشتیم. که می‌‌گفت. ۸۰ سال روی آنجا مبارک خود نشستیم. پینه نبست. من نمی‌‌دانم . با ۴ رکعت نماز.چگونه پیشانی این‌ها پینه می‌‌بندد.؟ دین ریا و دروغ. همه چیز آن تظاهر است. دورویی و دروغ در این دین. تنها چیزی است. که هرگز از مد نمی‌‌افتد.
  19
  41
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  فکر میکنم که این آقای معاون، پای شهردار را از نزدیک بو کرده که این شکلی شده! شاید هم آن تکه نان بربری از گزارش قبلی را خورده!
  15
  26
  ‌چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۶
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.