راه‌اندازی رشته دانشگاهی «امر به معروف و نهی از منکر» در مقاطع ارشد و دکتری

مهران صمدی،رئیس قرارگاه احیای بینش امربه‌معروف و نهی‌ازمنکرایندیپندنت فارسی :رئیس قرارگاه احیای بینش امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر با اشاره به اینکه فریضه امر به معروف گسترده‌تر از حجاب و عفاف است، گفت «قرار است رشته‌ای در مقاطع ارشد و دکتری به‌عنوان رشته امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر» راه‌اندازی و محتوای درسی در این زمینه تولید شود.

به گزارش ایرنا، مهران صمدی یکشنبه شب در وبینار اولین جلسه مجازی تبیین رویکردهای جدید ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر که توسط دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان رضوی برگزار شد، گفت اعضای هیئت علمی متخصص و علاقه‌مند می‌توانند در زمینه تولید محتوای کتاب‌های آموزشی این رشته با ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر کشور همکاری کنند.

او در ادامه با بیان اینکه برای گام اول می‌بایست یک تفاهم‌نامه‌ای بین دانشگاه آزاد اسلامی و ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر خراسان رضوی امضا شود، گفت که اقدام بعدی که بسیار مهم است تشکیل گروه‌های مطالبه‌گری است که کسانی که مایلند گروه‌های مطالبه‌گری را تشکیل بدهند می‌توانند به سایت «میدان مطالبه» رجوع کنند و شیوه‌نامه را مطالعه کنند.

به گفته صمدی در ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر هم معاونتی به اسم معاونت علمی و آموزشی تشکیل شده است که کار این معاونت تهیه محتوای آموزشی برای گروه‌های مطالبه‌گری است و قرار است واحد درسی تعریف بشود و این واحد درسی در دانشگاه‌ها تدریس بشود.

تاکید جمهوری اسلامی بر اجرای موضوع امر به معروف و نهی از منکر از همان ابتدای انقلاب آغاز شده است که این مسئله با واکنش مردم مواجه شده است.

ورود به حریم خصوصی افراد به طور طبیعی با واکنش مردم مواجه می‌شود. از طرف دیگر امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر زنان را به یاد گشت‌های ارشاد و حجاب اجباری می‌اندازد. سال‌هاست که حکومت ایران در قالب امربه‌معروف کنترل نحوه پوشش زنان را در دست گرفته است که البته این بخش از جامعه با مبارزه‌ای طولانی و فرسایشی در برابر اعمال‌نظر حکومت در مورد پوشش خود به مقابله برخاسته است.

پیش‌تر، حامد ترکاشوند، مدیرکل امور استان‌ها و دستگاه‌های اجرایی ستاد احیای امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر کشور با اشاره به شکل‌گیری ۱۴۰۰ گروه جهادی در کشور اظهار داشت بحث امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر تنها مختص به مسئله «حجاب» نیست و این حوزه بسیار گسترده بوده و تمام مسائل و معضلات جامعه و زندگی بشری را شامل می‌شود.

ستاد امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در ایران، در سال ۱۳۷۲ به‌منظور هماهنگی و یکپارچه‌سازی اعمالی که تا قبل از آن در قالب «کمیته انقلاب اسلامی، بسیج مساجد و نیروهای انقلابی» برای «احیای فریضه الهی» ایجاد شد و برای آن ردیف بودجه‌ای در نظر گرفته شد. این ستاد، مستقیماً زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد و طبق اساس‌نامه خود اداره می‌شود.                                                                

در بودجه ۱۴۰۰ رقمی نزدیک به ۳۵ میلیارد تومان به این ستاد و فعالیت‌هایش تعلق خواهد گرفت اما همچنان به نظر مقامات مشغول در این ستاد این مبلغ ناچیز است. آذرماه امسال معاون امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر خراسان رضوی با گلایه از بودجه «ناچیز و محدود» که با آن نمی‌توان امکانات رفاهی مناسب آماده کرد و ایجاد امکانات رفاهی، اداری و مکانی برای دبیر امربه‌معروف در شهرستان‌ها را جزئی از مسئولیت مقامات شهر دانست. خانعلی ابراهیمی گفت: «دبیران ستاد باید در شهرستان خود از امکانات خوبی بهره‌مند شوند که از مسئولین رده بالا این تقاضا را داریم مکانی مناسب برای دبیران ستاد امربه‌معروف تدارک ببینند.».
+3
رأی دهید
-108

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  متوا درس. سال اول. لگد زدن. سال دوم گاز گرفتن. مشت زدن. سال سوم چاقو. غمه. تیغ موکت بری. سال چارم کار عملی‌. در این سایت. و یاد گرفتن با ۵۰ تا اسم. و به پر پاچه دیگران گیر دادن. سال ۵. پایان و افتخار عمامه به سر گذاشتن .با مدرک مفت خوری و شکم گنده. استادان تدریس. حضرت مسافر. استاد جناب سروان. رزمجو و میلیونر را به امت استادان راه نمی‌‌دهند. کار مزدی و ساعتی تدریس می‌‌دهند
  4
  88
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۶
  ۳۱
  tiger.man - آخن، آلمان

  دیوانه سراست نه کشور
  1
  84
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸
  ۳۵
  freedom of the press - تهران، ایران

  خدا شادتون کنه که موجبات شادی و خنده مردم را فراهم می کنید. مثلا دکتر احمق زاده دارای دکترای امر به معروف و نهی از منکر گرایش خشونت، فحش و توهین. دوست دارم بدونم چه واحدهایی را باید بخوانند. چگونه امر به معروف کنیم و چگونه تهی از منکر کنیم.
  4
  47
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۰
  ۵۱
  Neda02 - اتاوا، کانادا

  فکر کن با این مدرک بیایی خارج از کشور، ازت بپرسن کجا درس خوندی و چه واحدهایی پاس کردی؟!!! اصلا عنوان این رشته تحصیلی رو چی می‌شه ترجمه کرد که بهمون نخندن؟؟؟!!!
  1
  51
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
  ۳۳
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان

  دکترای این رشته جلوی ون میشینه فوق لیسانس و لیسانس ردیف دوم وسوم, راننده هم فوق دیپلم
  0
  45
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۴
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  این تازیها چه بلایی سر ایران آوردند
  1
  22
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۳
  ۳۱
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  دکترای امر به معروف و نهی از منکر با گرایش اسید پاشی بر روی دختران بی حجاب..چه دیوونه خونی ای راه انداختن این آخوندهای عقب مانده نخاله..
  5
  23
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
  ۳۹
  paksan - ایران، ایران
  رشته مفت خوری و گردن کلفتی. واقعا از بقل اینکار چی بدست میاد؟ 40سال با ترس و زدن و زندان و حتی اعدام به کجا رسیدید که حالا مثلا یه دکتر امر معروف بیاد مثلا چیکار کنه؟ در کشورهای اسلامی و به قول خودشون اسلاح جامعه از طریق گذاشتن فشار بر روی زنان بدست میاد و اگر زنی تو خیابون و جامعه نباشه مردها هم گناه نمیکنند ولی در غرب فشار برروی مردهاست و آموزش دادن به زنها و مردهاست. فشار برروی مردهاست که خودشون رو کنترل کنند و با دیدن زنها فکرشون رو درست کنند و آموزش به هر دو که رابطه درست برقرار کنند و هیچ رابطه ای با زور ممکن نیست و خود دختر یا زن و پسر و زن باید تصمیم بگیرند. نتیجه در کشورهای اسلامی و ایران این شده که مردهای حشری حتی با دیدن لاخ مو و زن چادری حالشون بهم میریزه و با محدود کردن زنها از جامعه این مردها و پسرهایی که با کمبود بزرگ شدن کاملا اسیر لواط و باقی گناهان شدند که همه از گناهانی مثل دروغگویی و ریا سرچشمه گرفته در صورتی که در غرب همه چیز راست و درست باید باشه و حتی همجنسگرا هم باشه راستش رو میگه و ملاک جامعه عدم دروغگویی هستش که ضررش بسیار عمیق تر از گناهان دیگه است
  4
  20
  دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴
  ۳۱
  tiger.man - آخن، آلمان
  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. قبلا گفتم بازم میگم ایران دست عربها بود الان امارات و کویت قطر از لحاظ رفاه و پیشرفت تو جیب کوچیکش بود. بعضی صفات ذاتیه عربها هم ذاتا دست نه حریص هستند نه خسیس و کلا دست به خیر. نمونه اش یک میلیون ایرانی هستش که نون کشورهای عربی را میخورند و گاها اینجا به انها فحش هم میدهند( میگن که بعضی صفات ذاتیه و انکار یا نفیش تغییری در واقعیت مادی ایجاد نمیکنه) و این صرف نظر از دهها میلیون انسان دیگه از اقصی نقاط جهان که از صدقه سر عربها ارتزاق میکنند.عوضش ایران برای کشورهای عربی از عراق گرفته تا سوریه و یمن ولبنان و . جز فلاکت مرگ و خون و نابودی چی اورد مگر انهایی که عاقل بودند فعالیتش را در کشورشون محدود کردند.
  0
  3
  ‌سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.