اگر کوروشی هست؛ رهایی از زندان تاریخ

اگر کوروشی هست؛ رهایی از زندان تاریخ
 
عرفان قانعی فرد [تویتر: @EQFard] - خبرگزاری ایرانشهر
 
شاید قابل فهم باشد که چرا ایرانیان شیفته ایران و ایرانی ماندن؛ همواره به کوروش فخر می فروشند. شاید این افتخار مرهمی بر درد فضای فکری و عاطفی تاراج شده ایرانیان باشد. زیرا که زیاده روی های پشیمان آور، هم آزادی و رهایی اندیشه ایرانیان را گرفت و هم در روزگار پر فریب و موسم عسرت، احوال کنونی مان ، خود حدیث پراکندگی و پریشان حالی و گاه پریشان گویی ما است.کوروش، بهانه ای است تا تصویری از یک آرمان شهر و یک ایران شهر گمشده را بازسازی کرد. دستاویزی است تا از اختاپوس مذهبی مُلایان شیعه ، انتقام جُست که اسلام اسلام گفتن شان، ایران ما را به این حال و روز دردناک درآورده است. کوروش، نشان درد اشتیاق است ؛ شوق به رهایی؛ شوق به شادی؛ شوق به آدمیت؛ شوق به زیستن. اما اگر کوروشی هست؛ در این مجموع پریشانی ما چه می کند؟
 
کشورهایی که راه پر سنگلاخ دمکراسی را پیموده اند - مانند لهستان، کنیا، اوکراین، کلمبیا و ...- کوروش که نداشته اند. اما ایران صاحب کوروش و او که خالق اولیه منشور حقوق بشر بود؛ امروز پایمال مُلایان شیعه اند و نام ایران با تروریسم اسلامی و خشونت و خمینیسم آمیخته شده است. نسل جوان، چه تصویری از کوروش بسازد وقتی که مقام های رژیم جمهوری اسلامی، 42 سال است سادیسم وار و بیمارگونه به جعل تاریخ مشغول اند و هر جا فرصتی بیابند به نفی تاریخ ایران می پردازند... از خلخالی دیوانه که خواست با لودر تخت جمشید و پارسه را نابود کند تا میرحسین موسوی و لاریجانی که کل ماجرا را دروغ نامیدند تا سردارهای سربار که دهان شان را می گشایند و به تاریخ ایران نفرین و ناسزا می گویند. تاکتیک و شعار حکومت شان، همین نفی تاریخ کهن ایران و ایرانی است. پیکار براندازی ندارند. با تعصب خشک و تفکر بیات شده و جمود مذهبی 1400 ساله دل خوش اند... با کتاب های مطهری و آل احمد و شریعتی و بازرگان و بنی صدر صفا می کنند. آن گروه دگر هم هنوز در رجوی و مارکسیست و حزب توده و کیانوری و طبری و شوروی و ... شنا می کنند؛ با بحث و تفکر و اندیشه هم که از اساس قهرند.

همه گروه های شرکت کننده در بلوای ویرانگر 57 در لجن مالی کردن تصویر ایران کهن، مسابقه گذاشته اند.تا حد مرگ به دنبال گریز از واقعیات اند. مُلاهای منبرها هم در مغزشان، حدیث و آیه می سازند و همانجا به خورد خلق الله می دهند. از دیدشان، مردم خرافی و متوهم و غرقه در موهومات، انها را بیشتر از روشنفکران دوست دارند و هنوز مردم به دین اعتقاد دارند! اما همین نمایندگان فاسدترین و خونریزترین و منفورترین حکومت الله بر زمین تا اسم ایران باستان می آید، پرخاش می کنند. اسیر همان زندان اوهام و بت پرستی هستند. امیدی هم به رهایی این قبیله اصرار و انکار نیست.راه حل منطقی هم نمی توان جست. فعلا مصلحت و منفعت شان در نشخوار تاریخ سیاه 1400 ساله است. آنهم از دریچه ای تنگ و مملو از شعار و نعره کشیدن ها و گاه زاری کردن برای نمایش هایی مانند محرم و ...

برای نسل جدید نوگرا باید گفت به راستی نماد هویتی ما کجاست؟ کوروشی هست؟ کدام کشور در جهان هست که نصف تاریخ کشورش را قیچی کند؟

گاهشماری شاهنشاهی در ۲۴ اسفند ۱۳۵۴بعد از جلسه مشترک مجلس شورای ملی و مجلس سنا، به عنوان تقویم رسمی کشور ایران اعلام شد. دیگر تقویم یاگاهشماری هجری خورشیدی، تقویم رسمی کشور نبود. در این مصوبه مبدأ تقویم خورشیدی از هجرت محمد عرب پیامبر اسلام شبه جزیره عرب به تاریخ تاجگذاری کوروش بزرگ ایرانی تغییر یافت. برمبنای این گاهشماری سال ۱ شاهنشاهی برابر بود با ۵۵۹ پس از میلاد و سال ۲۵۰۰ شاهنشاهی با ۱۳۲۰ هجری خورشیدی آغاز پادشاهی محمدرضا پهلوی بود.
اما همین موضوع، عقده و گره اختاپوس مذهبی مُلای ایران شد. دیگر خبری از نادرشاه و رضاشاه نبود که بساط شان را جمع کند. و بعد از رفتن رضا شاه، کار و بارشان تروریسم اسلامی بود و سر به نیست کردن هر منتقدی که مُلایان را ویروس جامعه ایران می خواندند. نمونه اش : ترور احمد کسروی در ۲۰ اسفند ۱۳۲۴ ، در اتاق بازپرسی ساختمان کاخ دادگستری تهران به ضرب «گلوله و ۲۷ ضربه چاقو توسط افراد گروه«فدائیان اسلام [ یا خمینی].

خمینی و پیروان مارکسیست کمونیست و یا اسلامی اش، تقویم شاهنشاهی بر اساس هویت تاریخی ایران را با سادیسم، شارلاتانیسم و هوچی گری؛ نوعی دهن ‌کجی به اعتقادات دینی و تلاش برای اسلام‌زدایی از کشور ارزیابی کردند. خمینی در پیام عید فطر سال ۱۳۵۵ آن تاریخ را هم حرام و نغمه شوم مخالفت با اسلام عدالتخواه دانست و شاه را کثیف خواند.

به راستی کدام روشنفکر در جامعه داخل و خارج از ایران، در سال ۱۳۵۵ به خمینی اعتراض کرد؟ در کدام روزنامه ، کسی از اباطیل خمینی ، گله کرد؟ هیچ کس!

شاه فقید ایران در کتاب پاسخ به تاریخ ص 15-16 نوشته : " بنیان گذار شاهنشاهی ایران، کوروش است که به حق وی را بزرگ لقب داده اند. کوروش شاهنشاهی ایران را بر چندگونگی ادیان و رعایت عدالت بنیان نهاد. کوروش را می توان در حقیقت بنیان گذار فکر امروزی صیانت حقوق بشر نیز خواند چرا که نخستین کس در جهان عهد عتیق بود که منشوری آزادمنشانه در این زمینه تدوین و اعلام کرد. کوروش بزرگ، داریوش و خشایار شاه، شاهنشاهان قهرمان تاریخ ما هستند و در افسانه ها، ادبیات و هنر کشور ما مقامی بس والا دارند."

شاه فقید جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران با نام رسمی ۲۵۰۰مین سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران به‌دست کوروش بزرگ را برگزار کرد و این از دیدگاه شرکت کنندگان در بلوای 57 و جنایت و مکافات همراهی با خمینی و خودکشی دسته جمعی مردم ایران، گناهی نابخشودنی بود.

شاه ایران با برگزاری آن جشن‌ها به‌مناسبت دوهزاروپانصد سال تاریخ مدون شاهنشاهی ایران خواست تا در ۱۲ تا ۱۶ اکتبر ۱۹۷۱ - سه شنبه ۲۰مهر تا شنبه ۲۴ مهر ۱۳۵۰- در تخت جمشید( پارسه) سران حکومتی و پادشاهان ۶۹ کشور جهان را دعوت کرد و شرکت کردند تا تمدن و تاریخ کهن ایران را ارج ‌نهند!
پیشنهاد برگزاری این جشن‌ هم نخستین ‌بار توسط شجاع‌الدین شفا مطرح شد. و علاوه بر آن ، برج شهیاد ( برج میدان آزادی امروز در تهران؛ طرح حسین امانت معمار) به یادبود جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران در تهران طراحی و ساخته‌شد. در جریان همان جشن‌های ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران، منشور حقوق بشر کوروش بزرگ به رغم مخالفت دولت وقت بریتانیا، برای چند روز به ایران آورده شد و به نمایش درآمد.

از طرفی شجاع الدین شفا، معاون دربار شاهنشاهی، کوشید تا تصمیم گرفته شود که تاریخ شاهنشاهی با مبدأ تاریخ تاجگذاری کوروش بزرگ به جای تاریخ هجری یک فرد عرب از یک شهر به شهر دیگر در قبل از حمله اعراب به ایران استفاده شود.

اما فرصت طلبی شریف‌امامی هم خیانت به شاه فقط نبود ، بادمجان دور قاب چینی و چاپلوسی برای مُلاهای شیعه بود. در ۵ شهریور ۱۳۵۷ این قانون توسط همین نخست وزیر شاه فقید لغو شد تا دل مُلایان پیرو تروریسم اسلامی نرنجد و خمینی در تبعید، شاد شود که اسلام برای اُمت اسلامی زنده است و کوروش و ایران مهم نیست!

انگار مزاحم و مانع موفقیت دولت آشتی ملی او همین نام کوروش و تقویم شاهنشاهی بود! آیا آن باج علنی به مُلای شیعه، راه توحش اطرافیان خمینی را سد کرد؟ واقعه سینما رکس آبادان در ۲۸ مرداد ۱۳۵۷ رخ داد و دست کم ۴۲۰ نفر توسط اطرافیان سخیف و وحشی و جاهل خمینی به قتل رسیدند.
در ان هنگام از همه جا، آوای وحش می آمد و کسی از کار ارزنده شاه، قدردانی نکرد! تعارف هم نباید داشت، بیشتر مردم خرافی و مذهب زده ایران هم دل در گرو اباطیل مُلاهای فریبکار، غارتگر، بنیادگرا و ضد ایران و ایرانی داشتند که سابقه وافر در استحمار جامعه ایرانی پاک باخته داشتند البته در جامعه کسی نمی دانست کوروشی هم هست؟ در هوس قمار ویرانگر 1357 بودند.

دستگاه اختاپوس مذهبی مُلایان کینه توز شیعه در ایران، همچنان در پی نگهداشتن مردم ایران در داخل زندان تاریخ مذهب شان و اسیر شرع تاریک شان هستند. تا همچنان مردم ایران را در گاهواره جهل و خرافات در خواب نگه دارند.

این دکان داران دین دوستدار کمونیسم شوروی و چین، با عطش تخریب به ستیزه با هویت ملی، فرهنگ کهن و اصالت فرهنگی برمی خیزند و عنصر ایرانی تمدن کهن را مضر می دانند. پس با نظام واپس گرا و حکومت مطلق العنان دستگاه خلافت اسلامی ولایت فقیه، تعصب ، غرض ، تکفیر و چماق، اندیشه ارتجاع سخیف ، دشنام و غضب، به دشمنی با کوروش و غرور فرهنگ ایرانی برخاسته اند. مغزشوئی حساب شده با استدلال های سفسطه آمیز و بی محتوی هم از دستگاه های تبلیغاتی اسلام چماق دار صاحبان نعلین و عبای سیاه، مرتب به گوش می رسد. تا جامعه خفتگان گرفتار درد، بیدار نشود!

امروز حدود۵۰ سال از تلاش شاه مملکت برای توجه به کوروش گذشته است. هر وقت جامعه ایران، از ابتذال قداست جعلی دستگاه شوم اختاپوس مذهبی شیعه در ایران آگاه شد، آن گاه به سوی کوروش بازخواهند گشت.

اگر کورشی هست؛ رهایی از زندان تاریخ لازم است.باید از بند و دام خرافات و موهومات مذهبی مُلایان گریخت و آن گاه از نو، تاریخ و تمدن و فرهنگ کهن دیار را بازشناخت و ایران فرو رفته در لاک و زنجیر جهل و خرافات و بیسوادی و زبونی و تحقیر را نجات داد. وگرنه در بر همان پاشنه خواهد چرخید. یورش های تازی و ترک و مغول و تاتار و قزلباش به جنگ با نام و یاد کوروش برنخاستند اما مُلای واپس گرا، وقیح و هرزه زبان شیعه برخواست تا در کنار توسعه فقر و ویرانی ایران؛ هویت ایرانی به اوج ابتذال و عقب ماندگی و ظلمتکده جاهلیت سقوط کند.

اگر کورشی هست؛ بین کوروش خالق و شهسوار دمکراسی با مُلای دستار به سر شیاد و چماقدار دیکتاتوری رابطه ای نیست.
+51
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  انچه هخامنشیان ابداع کردند پروپاگاندا بود نه اصول حقوق بشر! اصلا نظام استبداد به هر شکلی که باشد متضمن حقوق بشر نیست جون اراده ملی در ان جایگاهی ندارد. یک‌چوپان است و سگ هایش که گله را اینطرف و انطرف میبرند. ملت ما هنوز به درک صحیحی از واقعیت های تاریخ خود و دوعنصر فلاکت امیز روحانیت و سلطنت مطلقه نرسیده اند. اقای نویسنده هنوز در وادی خرعبلات تاریخی گیر کرده. اینها اینده خاورمیانه نیستند. اینها همین امروز ما هستند. توهم اینکه یک فرد میتواند منشا نیکی ها باشد فقط نشانه درک سطحی و عقب ماندگی سیاسی است.
  60
  7
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۵
  ۵۱
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  هرجا اسلام رفته ارامش از اون دیار خداحافظی کرد چون این دین با دیگر ادیان سر سازگاری نداره و علنا پیروان بقیه ادیان را کافر میداند و دینشان را یه سخره میگیرد و پیروان خودش هم محدود و عقده میکنه خصوصا زنان. و در نتیجه خشونت دروغ و دورویی رواج پیدا میکند. اسلام یعنی دین تبعیض خشونت و زیرشکم. باید خدا را شکر کنیم حداقل از اصل اسلام که اسلام سنی هست توسط شاه اسماعیل رها شدیم و به مذهب مندراوردی و قبرپرست و مرده پرست شیعه روی اوردیم که با اصل اسلام خشن تا حدی فاصله گرفتیم البته رضا شاه کبیر خیلی تاثیر داشت در فرهنگ امروزی ما که از مسلمانا خیلی فاصله گرفتیم مثلا مثل پاکستانی ها لباس میپوشیدیم اگه رضاشاه به قدرت نرسیده بود.
  8
  43
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۸
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::kakolzari - لندن، انگلستان::]. پس به عقیده شما باید بجای افتخار کردن به داشتن پادشاهانی مثل کوروش و رضا شاه کبیر، افسوس بخوریم که چرا از اروپای امروز دموکراسی و مجلس شورا و روزنامه های آزاد و فعالین حقوق بشر وارد کشور نکردند و با استبداد و زور میخواستند ما را آدم کنند؟!!
  9
  12
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۷
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  کوروش کم خونریزتر از بقیه امپراطوریها بود. بقیه به دین مردم کار داشتن،اما کوروش کاری به دین مردم نداشت ولی مالیات می گرفت. ادیان مختلف از یهودی تا مردوک آزاد بودن کشاورزی میکردن ولی مالیات محصولشون رو باید میدادن، البته خودش زرتشتی بودمثل بقیه ایرانیا.مثل رییس جمهور امریکا حتمابایدیه مسیحی باشه. امکان نداره که یهودیامسلمان یااتییست رییس جمهور امریکابشه،ولی همه دینا آزادند در امپراطوری امریکا
  4
  9
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۳
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  پس از کشته شدن شیخ حیدر به دست یعقوب بیک( هر دو مغول! )، ، زن شیخ حیدر و سه پسرش( یکی از انها لات اسماعیل شیرخواره) را در زندان اصفهان پیش منصور بیک( او هم مغول) فرستاد. همه ی این دیوانه ها قوم و خویش بودند! اسماعیل که در زندان دیوانه شده بود، در پانزده سالگی بوسیله ی اقوام دیگرش که صوفی بودند به تبریز آورده شد، ودر انتقام سر سه هزار ادم بیگناه را بریدند و از دروازه ی شهر آویزان کردند!!، اینها مغول بودندو صوفیه را بنا نهادند
  2
  7
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۳
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن::]. [::Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن::]. [::kakolzari - لندن، انگلستان::]. ریشه ی ضد ملی بودن جنبش 57 را می توان بخوبی در کامنت این دو پیدا کرد، دقیقا به جمله بندی آنها توجه کنید که با چه تردستی خاصی چیدمان شده است، اولی از ظلم چوپان بر گله سخن می گوید و هخامنشی را محکوم می کند، ولی اگر به سر بریدن های تیمور لنگ مغول اشاره کنیم، اعتراض می کند، دومی لات اسماعیل را شاه اسماعیل می خواند و یواشکی می خواهد او را ناجی ایران از اعراب بنامد، هر دوی عالیجنابان متوجه نیستند که ما بخوبی آگاه هستیم که چه کسانی در این هزار سال گذشته تلاش کرده اند که تاریخ ایران را قیچی کنند، و تاریخ مغول را تاریخ ایران جا بزنند، آنها از اسلام استفاده ی ابزاری کردند، یک نمونه ی آن خلخالی دیوانه بود
  7
  14
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  1- درسته کوروش کم خونریز تر از بقیه بود. ولی در تقابل با چه کسی؟ بله در برابر با فرزند نیمچه مَشنگش کمبوجیه بهتر بود. ولی پرسش اینه آیا همون تصوری که ما از کوروش داریم درسته؟ حتا در کتاب تاریخ تمدن نوشته ویل دورانت به قساوت و بی رحمی کوروش در مواقعی اشاره شده. اشاره میکنه قدرت کلی دست شاه بود. هر چیزی که از دهان شاه بیرون می آمد کافی بود , هرکسی رو بدون محاکمه به کشتن بده. هرگاه شاه فرزند کسی رو در جلو پدر با تیر میزد پدرناچار دربرابر شاه سر فرود می آورد و مهارت شاه رو درتیراندازی تحسین میکرد. باید گفت با همه نواقص اَگه بقیه شاهان مثل کورش و داریوش جلو میرفتن. میتونستن پادشاهی بکنن. حتا در جنگ با اسکندر مقدونی اکثر پارسیان کنیزهای خودشون رو به همراه داشتن. خُب نتیجه جنگ معلومه.
  6
  6
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  ۲-اندیشه کردارنیک. پندارنیک و گفتارنیک برای ما صدق نمیکنه. چون همه چیزمون کجه. برای ما ایرونی ها بهترین گزینه اینه, که وضعیت حال خودمون رو ارزیابی بکنیم که چه میخاهیم. دیروز چه بودیم دردی از مشکلات ما رو حل نمیکنه. چون فرهنگمون متورم شده .هیچ کس رو قبول نداریم. هرموقع لازم باشه زنگ درخونه کوروش رو میزنیم و یادی ازش میکنیم.
  3
  10
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۶
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. کوروش کبیر پادشاه ایران بود، از خودمان بود، زبان مردم را بلد بود، نقد تاریخ تنها راه درست شناخت تاریخ است، مغول ها از ما نبودند، از ترس اینکه در جلو مردم رسوا شوند در انظار ظاهر نمی شدند، با مترجم راه می رفتند، سوزاندند، نابود کردند، کشتند و رفتند، خیلی سخت است که یک بیگانه خود را پادشاه کشور کوروش کبیر به حساب آورد، مغول ها نمی دانستند که اگر با فرهنگ ایرانی خو بگیرند، بیشتر موفق می شوند، برای همین همیشه عذاب کشیدند
  0
  2
  شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۲۶
  ۳۱
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::] بدون شک کوروش پادشاه ایران بود .زبان مردم رو بلد بود. ولی آیا ما زبان کوروش رو می فهمیم؟ البته وظیفه ماست خاندن تاریخ رو بدون تعصب ورق بزنیم. باید علت و شکست ها رو بررسی بکنیم. بپرسیم تیمور لنگ چطور به قدرت رسید. آیا فقط قدرت تیمور بود؟ دلایل اصلی شکست ساسانیان از مسلمانان چه بود؟ چرا فساد و تفرقه داخلی دو دستگی در بین ساسانیان وجود داشت؟ دقیقاً امپراطوری ساسانیان به سلیمانی می موند , که عصایش رو موریانه ها خورده بودن و با وزش باد سقوط کرد. پس نقد به گذشته و شخم زدن تاریخ ما رو به آگاهی میرسونه .متاسفانه فقط هر از چند ماهی ما با خوندن مطالبی در باره کوروش گلبول هامون به تکاپو می افتن و حرفی میزنیم. جمعیت ما که در واقع شوفر نا آگاهی و فرعیات هستن در اکثریتند. شور بختانه با این اخباراتی که از حیطه آخوندا در مییاد بعید نیست , آرامگاه کوروش رو به بهانه های واهی و کشاورزی و غیره یک آب زیرش رها بکنن و از بینش ببرن.
  1
  1
  شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.