عواقب اقتصادی تنشهای ایران و آذربایجان

دویچه وله ،دالغا خاتین‌اوغلو :
در بحبوحه تنش میان ایران و آذربایجان باکو و ایروان در حال عادی‌کردن مناسبات خود هستند و مناسبات اقتصادی سایر کشورهای دخیل در منطقه هم روز به روز توسعه بیشتری می‌یابد. ایران اما از این روندها برکنار مانده است.

نوک کوه یخ تنشهای ایران و آذربایجان طی هفته‌های گذشته با بازداشت دو راننده کامیون ایرانی به خاطر تردد غیرقانونی به منطقه خان‌کندی قره‌باغ کوهستانی نمایان شد و سپس با طیفی از ادعاهای تهران علیه باکو از جمله «آوردن اسرائیل به مرزهای ایران»، «اسکان هزاران داعشی در قره‌باغ»، «تلاش برای تغییر مرزها با ارمنستان» و نهایتا «انسداد راههای ایران به بازارهای گرجستان، روسیه و اروپا» بیشتر جلوه‌گر شد؛ اتهاماتی که دولت باکو به شدت رد کرده و «افترا» خوانده است.

نکته شگفت‌انگیز اینکه این ادعاهایی که ظاهری همسو با منافع ارمنستان و روسیه نیز دارد، نه تنها با استقبال هیچ کدام از این کشورها مواجه نشد، بلکه با ممنوعیت پرواز هواپیماهای آذربایجان از آسمان ایران، ارمنستان بلافاصله حریم هوایی خود را برای پروازهای باکو باز کرد و درست یک روز بعد از سفر وزیر خارجه ایران به روسیه برای جلب حمایت این کشور در فشار به جمهوری آذربایجان، غول نفتی لوک‌اویل روسیه اعلام کرد سهم خود در میدان گازی شاه‌دنیز آذربایجان را ۱۵.۵ درصد به ارزش ۲.۲۵ میلیارد دلار افزایش می‌دهد.

این شرکت هم‌اکنون به همراه شرکت بازرگانی نفت ایران هر کدام سهم ۱۰ درصدی در میدان عظیم شاه‌دنیز آذربایجان در دریای خزر دارند؛ با این تفاوت که بعد از تحریمهای آمریکا، همه درآمدهای ایران از این پروژه در حسابی در «جزایر کی‌من» بریتانیا واریز و همانجا مسدود می‌شود.

ادعاهای ایران برای ارمنستان نیز بی‌دردسر نبود. چند روزی بعد از افزایش تنشها میان باکو و تهران، گرجستان مرز خود برای عبور کامیونهای ایرانی و ارمنی به روسیه را بست و درست روزی که ارمنستان اجازه استفاده از حریم هوایی خود به هواپیماهای آذربایجان را داد، دوباره اجازه تردد برای کامیونهای ارمنی از گذرگاه «لارس شمالی» را صادر کرد.

هنوز گزارشی از اجازه دولت گرجستان به تردد کامیونهای ایرانی منتشر نشده است، اما روز پنج‌شنبه ۱۵ مهرماه، اوزجان آلاش، رئیس انجمن توسعه روابط تجاری ترکیه با ایران به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت که همه گذرگاه‌های ترکیه برای تردد کامیونهای ایرانی بسته شده است.

همچنین طی روزهای گذشته برخی نمایندگان مجلس آذربایجان با نماینده‌های احزاب سیاسی ارمنستان در وین دیدار داشتند و رؤسای جمهور دو کشور نیز اعلام کرده‌اند که برای مذاکرات صلح آماده هستند.

نکته جالب توجه اینکه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک روز چهارشنبه، سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه موضوع "نگرانی آذربایجان از مانور نظامی ایران در مرزهای قره‌باغ کوهستانی” را برجسته کرد و حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه ایران بلافاصله در میان سخنان وی گفت که «خیر، ایران نگران است». این صحنه شاید بیانگر عدم تمایل روسیه به شاخ و شانه کشیدن ایران در قفقاز، یا تلاش مسکو برای ساکت کردن اوضاع متشنج میان باکو و تهران باشد.
در هم‌تنیدگی قفقاز، روسیه و ترکیه
بعد از جنگ ۴۴ روزه قره‌باغ کوهستانی بی‌هیچ تردیدی ژئوپولیتیک منطقه دچار تغییرات اساسی شده است. اگرچه روسیه متحد ارمنستان بود و قرارداد نظامی با این کشور داشت، اما جنگ در منطقه قره‌باغ کوهستانی که بر اساس قوانین بین‌المللی خاک آذربایجان محسوب می‌شد، انجام شد و روسیه دخالتی نکرد.

از طرفی روابط بالای اقتصادی و حتی سیاسی روسیه با آذربایجان و ترکیه نیز چیزی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن گذشت.

روسیه از زمان پایان جنگ قره‌باغ صادرات گاز به ترکیه را سه برابر کرده و در هفت ماه ابتدایی امسال به نزدیک ۱۴.۵ میلیارد متر مکعب رسانده است.

اول اکتبر امسال که ایران به شدت درگیر تنشهای سیاسی با آذربایجان بود، روسیه برای اولین بار انتقال گاز از خط لوله «جریان ترک» و از مسیر ترکیه به اروپا را آغاز کرد. همچنین ماه آینده توافق ۲۵ ساله خرید گاز ترکیه از روسیه به اتمام می‌رسد و انتظار می‌رود قرارداد جدید بلندمدت دیگری به ارزش دهها میلیارد دلار میان آنکارا و مسکو امضا شود.

آذربایجان نیز در نیمه دوم سال گذشته صادرات نفت از مسیر روسیه به بازارهای اروپایی را از سر گرفت و ۶۳۵ هزار تن نفت از این مسیر صادر کرد و امسال در نظر دارد این رقم را به ۱ میلیون تن برساند.

آذربایجان همچنین صادرات نفت و گاز خود از طریق خطوط لوله گرجستان به ترکیه و اروپا را به شدت افزایش داده است. از اواخر سال گذشته صادرات گاز آذربایجان به اروپا از مسیر گرجستان و ترکیه آغاز شد و طی هشت ماه گذشته بیش از ۵ میلیارد متر مکعب گاز فاز دوم میدان شاه‌دنیز آذربایجان از این مسیر راهی اروپا شده و یک و نیم برابر این رقم نیز در بازارهای داخلی گرجستان و ترکیه به فروش رسیده است.

گرجستان، روسیه و ترکیه فقط به خاطر ترانزیت نفت و گاز آذربایجان سالانه نزدیک دو میلیارد دلار درآمد دارند. همچنین قیمت گاز آذربایجان برای خود این کشورها نیز بسیار کمتر از قیمتهای کنونی گاز در بازارهای اروپایی است.

این تنها بخش کوچکی از همکاریهای انرژی کشورهای یاد شده است. آذربایجان با راه‌اندازی خط آهن باکو-‌تفلیس-‌قارص طی دو سال گذشته در واقع بخشی از جاده ابریشم را احیا کرد و هم‌اکنون حجم عظیمی از تجارت چین با قفقاز و ترکیه از همین مسیر و با گذشتن از دریای خزر و قزاقستان انجام می‌شود.

ارمنستان طی سالهای گذشته و ادامه اشغال اراضی آذربایجان از همه این پروژه‌ها کنار مانده بود و با توجه به این که مرز مشترکی با روسیه ندارد، از طرف آذربایجان، گرجستان و ترکیه در انزوا بود و تنها از طریق ایران راه نفس داشت.

اکنون طبق توافق آتش‌بس، ارمنستان باید کریدور آذربایجان-‌نخجوان را فعال کند و اگرچه این کریدور وابستگی آذربایجان به خاک ایران برای انتقال کالا به نخجوان و بالعکس را متوقف خواهد کرد، اما برای خود ارمنستان درآمدهای چشمگیری از بابت ترانزیت کالاها از ترکیه و نخجوان به آذربایجان و بالعکس ایجاد خواهد کرد. شاید در آینده از این مسیر بسیار کوتاهتر از گرجستان، برای ترانزیت کالا به کشورهای شرق خزر و چین نیز استفاده شود.

ایران نگرانی خود از «تغییرات احتمالی مرزها» را در رابطه با این کریدور اعلام می‌کند، اما این کریدور در خاک ارمنستان هست و باقی خواهد بود و همچنین، برخلاف گفته‌های مقامات ایران، ربطی به ترانزیت کالاهای ایرانی از مسیر ارمنستان به گرجستان و روسیه ندارد. به عبارتی هیچ صحبتی از تغییر مرزها در میان نیست.

در این میان روسیه نیز از بهبود وضعیت امنیتی قفقاز سود می‌برد. زمستان پارسال خط لوله انتقال گاز روسیه از طریق گرجستان به ارمنستان نیاز به تعمیرات فوری داشت و به خواهش دولت مسکو، آذربایجان برای چند هفته نیاز گاز ارمنستان را تامین کرد.

همچنین چند ماهی بعد از آتش‌بس قره‌باغ، ترکمنستان و آذربایجان بعد از سه دهه مناقشه پیرامون میدان نفتی و گازی «کپز» (به ترکمنی سردار)، نهایتا توافق کردند که اسم آنها را به «دوستلوق» (دوستی) تغییر دهند و شرکت لوک‌اویل روسیه آن را توسعه خواهد داد. نفت و گاز این میدان نیز از طریق خطوط لوله موجود و با گذشتن از گرجستان و ترکیه راهی اروپا خواهد شد.

ایران و آذربایجان نیز پروژه‌های مشترک زیادی دارند که با آرامش، احترام و فضایی دوستانه می‌توانند پیش ببرند. از جمله احداث دو نیروگاه آبی جدید بر روی رود ارس که اتفاقا کار ساخت آنها نیز چند سالی است آغاز شده، یا تکمیل خط آهن رشت-آستارا که هم می‌تواند از طریق زیرساختهای آماده در آذربایجان، به خط آهن باکو-‌تفلیس-‌قارص و هم به خطوط آهن گرجستان و روسیه متصل شود.
+46
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا

  با نگرش دقیق به این حوادث مشخص میشود که عامل این تشنجات خود روسیه است
  17
  70
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  دوستان دقت کنید در تمام کشورهای استقلال یافته شوروی سابق به جز کشورهایی مثل ارمنستان و گرجستان و . که مسلمان نیستند بقیه که مسلمانند اون شخصی که اولین حاکم و رییس جمهور بوده حکومت را چسبیده بهش و به فرزندش منتقل کرده و در اکثر این کشورا دموکراسی وجود ندارد و فساد بیداد میکند مثل همین اذربایجان که بخاطر سیاست های اخوندای آشغال برای ایران عزیز ما شیر شده که به نظر من مقصر حکومت ضعیف شارلاتان اخوندی است یا مثلا ترکمنستان که در بعضی مسائل یه کره شمالیه برای خودش.
  26
  68
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  یه سال از این بحران میگذره ایران تازه از خواب بیدار شده که رجب اردکان و الهام با کمک اسرائیل ایران رو حذف کردن از قفقاز. همون موقع که دولت باکو و ارمنستان وارد جنگ شدن ما هم باید وارد می‌شدیم الان هم که دیگه دیر شده. تنها راهی که برای ایران مونده این هست که نخجوان رو بگیره و روی ترکیه و دولت باکو رو کم کنه اگر این کارو نکنه فکر نمی‌کنم در آینده بشه دیگه کاری کرد.
  23
  55
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. می توانی یک کم بیشتر توضیح بدهی، دشمن پشت مرز، و توی خانه مان، ما را به جای دیگری حواله می دهی، دشمن تراشی؟
  5
  32
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  نگاهی دیگر - وین، اتریش

  سه کشور قفقاز با روسیه و ترکیه منافع سیاسی و اقتصادی شان را با موفقیت پیش میبرند آخوند ها هم با اپوزیسیون خارج از کشور شعار حمله به آذربایجان و برگرداندن ان به ایران هستند. واقعا ملت جوکی هستیم
  41
  17
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  نوشته ی بالا از دیدگاه ترکی دالغا خاتین اوغلو نوشته شده و طبق معمول ترک ها همیشه برنده هستند!
  12
  41
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  freedom of the press - تهران، ایران
  وقتی ملاهای ج.ف.ن.گ.گ.و منبری با حمایت مردم احمق و نادان در توهم به مسند قدرت می نشینند و کشور را اشغال می کنند اوضاع سیاسی اجتماعی اقتصادی کشور نباید بهتر از این باشد. خود خامنه ایی که شعور سیاسی اقتصادی اجتماعی نداره حالا ببینید اون مشاورهای احمق و بی‌شعورش که نام مشاور را یدک می کشند و در هیچ زمینه ایی شعور و درک ندارند. حالا روسیه ایران را کاملا در فشار می گذارد و بعد با گرفتن یک امتیاز حساس و استراتژیک از ایران یکی از مرزهای شمال غربی را برای ایران باز می کنند و ایران این موضوع را در صدا و سیمای حکومتی پخش کرده و با موضوع اقتدار ملی و سیاسی و اینکه ایران همچنان مقتدر و کوبنده عمل می کنه و طرفدارهای احمق رژیم هم به به کنان و چه چه کنان به پاچه خواری و چیز خواری خامنه ایی پرداخته و به مخالفان رژیم جعلی ملاها تاخته که دیدید چطور پیروز شدیم و مرز را باز کردیم و اینکه اینها را از آقاشون.... خامنه ایی دارند.
  1
  4
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. عزیزم کدام دشمن تراشی؟ بهترین تحلیل در این باره را در آخرین گفتگوی استاد امیر طاهری با بیژن فرهودی گوش کنید. روسیه کاملا در اذربایجان نفوذ دارد
  4
  12
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. عزیزم کدام دشمن تراشی؟ بهترین تحلیل در این باره را در آخرین گفتگوی استاد امیر طاهری با بیژن فرهودی گوش کنید. روسیه کاملا در اذربایجان نفوذ دارد
  5
  8
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. اهان! شما پس بر طبق حرف های آنها نقل قول فرموده بودید! این تلویزیون ها البته گاهی یک چیزایی پخش می کنند! انتقاد مرا به دل نگیر! ولی اگر یادت باشد قبلا بحث کردیم در این مورد که مشکل ترک ها و میل شدید آنها به حکومت و هژمونی در ایران مشکل هزار ساله ی ملت ایران است، و با توجه به اینکه ما در این هزار سال به مصلحت کشور فکر کرده ایم، ولی اکنون آنها به وحشت افتاده اند که بین ما و سایر دنیا ارتباط برقرار شود، بویژه ارتباط ما با غرب برای انها کابوس است
  9
  4
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۷
  golden remix - استکهلم، سوئد
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. حرفهای یک "نادان" را داری مثل طوطی تکرار میکنی . یک گروهی داشتن میرفتن یکی پرسید رهبرتون کیه؟ گفتند ان دیوانه ای که جلوی همه راه میره .
  4
  3
  شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. عزیزم البته ترک ها بسیار متعصب هستند ولی نسبت به تشیع (که اختراع مشترک ترک ها و یهودیان است) هم خیلی تعصب دارند ولی بارها عرض کرده ام که امروزه فارس ها هیچکاره هستند. هر کس فارسی تکلم کرد فارس نیست و برعکس بسیاری از ترک ها و ارامنه و یهودیان و اکراد هم فارسی صحبت میکنند. پس جنگ فارس و ترک اصلا وجود ندارد. فارس ها (از نظر نژادی و نه فارس زبانان) بقدری ضعیفند که اصلا نه میخواهند و نه میتوانند با آذری ها گلاویز شوند. پس به یقین انجا به تحریک یهودیان که خیلی در دستگاه روسیه و شخص پوتین نفوذ دارند، سرنخ جریان را در دست دارند و تحلیل استاد امیر طاهری خیلی درست است. ایران فکر میکند که در لبنان و سوریه و غزه گلوی ایران را گرفته است و اسرائیل هم با همکاری پوتین گلوی ایران را اینجا گرفته است. علیف هیچکاره و اروغان بحران زده هم با پان ترکیسم در فکر تحریک احساست ترک های ترکیه است تا در انتخابات پیروز شود. هیچگونه جنگی رخ نخواهد داد. ولی جالب اینست که دار و دسته ی اخوندی هنوز نفهمیده اند که پوتین در کنار اسرائیل است
  3
  15
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. توهم، جعل تاریخ، و تاریخ نگاری با ایدئولوژی »منافع ژئوپلیتیک« در مرکز. به یک حادثه ی تاریخی اشاره می کنم: اسماعیل صفوی را اقوام پدری اش در اصفهان زندانی کردند، بعدها عموها و طرفداران پدرش او را آزاد کردند و سخن کوتاه : 15 ساله بود که در راس یک گروه قاتل زبان نفهم بعنوان فاتح وارد تبریز شد و دستور داد سه هزار نفر از مخالفان پدرش را که سنی بودندسر ببرند، یک بچه که تمام عمرش را در زندان بود سر کرده بود، را سر دست گرفتند و شیعه ی صفوی را جهت انتقام از سنی ها بنا نهادند! چرا تاریخ را نمی خوانی و به امیر طاهری استناد می کنی؟
  11
  2
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. من که خودم عرض کردم که شیعه را ترک ها و یهودیان ایران ساختند و در ان زمان چه کار شایسته ای کردند چون دیگر رهبر ایران تابع خلیفه نبود و ایران استقلال واقعی را بازیافت. در ابتدا شیعه فریاد ناسیونالیزم ایرانی و مذهب بهانه بود که در زمان شاه عباس اول به اوج درخشش رسید. با گذشت زمان باروت مذهب به ناسیونالیزم غلبه کرد و شیعه به گند کشیده شد
  4
  12
  یکشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. جعل تاریخ نکن عزیز، یهودی ها شیعه را در ایران حاکم کردند، توهم تو در مورد اسرائیل و نقش مخوف آنها در ایران روی جمهوری اسلامی را سفید کرد! بدون مدرک حرف می زنی، عباس لات چون در دوران کودکی کلا در زندان گذرانده بود هزاران آدم بیگناه را از قوم بیگناه آذری از دم تیغ گذراند، دوران سیاه صفویه در تاریخ ایران ثبت است
  10
  2
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. تو دچار توهم ترک و مغولیسم هستی و با اطلاعات کم فکر میکنی که یهودی یعنی اسرائیل! در زمان کوروش کبیر بیش از یک میلیون یهودی در ایران زیسته و ملکه ی کوروش کبیر و وزیر اعظم او یهودی بوده است. حافظ مرزهای امپراطوری ایران در مقابل رومیان ارتش یهود بوده است. اسم اول اصفهان یهودیه بود و این لهجه و خساست هم ارثیه ی اخلاق یهودی هست که باقی مانده است. حداقل در حرف های خودت دقت کن و بعد نظریه پردازی کن. خودت گفتی شاه اسماعیل در اصفهان میزیسته است و این دلیل نزدیکی بیش از حد ناسیونالیست های یهودی ایرانی با ترک های ناسیونالیست است. عاقبت هم این یهودیان ایرانی بودند که پایتخت را ابتدا به قزوین و از انجا به اصفهان منتقل کردند. ریشه ی اخوندهای فعلی یهودیان ایرانی در فلسطین بودند. تاریخ چرندیاتی نیست که اسلام پرستان نوشته و تو ان ها را خوانده ای. مسلمین برای اینکه ضرر و زیان خودشان را جارو کنند همه چیز را گردن مغول ها انداختند که مغول ها از فرهنگ چینی برخوردار بوده و یک دهم سپاهیان صدر اسلام وحشی نبوده اند
  3
  11
  دوشنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. تمام حرف های تو بدون مدرک و توهم است: اولا که اسماعیل را شاه خواندی، در حالیکه او یک لات قاتل است، دوم اینکه او در اصفهان زیست نکرد، بلکه پس از کشته شدن شیخ حیدر به دست یعقوب بیک( هر دو مغول! )، ، زن شیخ حیدر و سه پسرش( یکی از انها اسماعیل لات شیرخواره) را در زندان اصفهان پیش منصور بیک( او هم مغول) فرستاد. همه ی این دیوانه ها قوم و خویش بودند! اسماعیل که در زندان دیوانه شده بود، در پانزده سالگی بوسیله ی اقوام دیگرش که صوفی بودند به تبریز آورده شد، ودر انتقام سر سه هزار ادم بیگناه را بریدند و از دروازه ی شهر آویزان کردند!!، اینها مغول بودندو صوفیه را بنا نهادند و ربطی به یهودیت ندارد!
  6
  1
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]همین حالا می بینی اسرائیل و یهودیان چقدر رخنه در ایران دارند ، ان زمان بیشتر بود. اما برای شناخت خودت، دی ان ای خودت را بگیر. قول میدهم حداقل 40 درصد ژن یهودی داری. اما البته که قزلباش ها سفاکی کردند. اکثریت ایرانیان با منطق و بدون زور تغییر عقیده نمیدهند. با بیست برابر جنایت از جانب عرب های سنی مسلمان شدند و با سفاکی خیلی کمتری که تازه در جهت مثبت بود خودشان را از زیر قیمومیت خلیفه در اوردند. هر وقت دی ان ای خودت را گرفتی یک نسخه هم برای من بفرست تا اطلاعاتم بالاتر برود
  3
  10
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. دیگر کسی را که سفاک قاتل خواندی بیشتر جنایت کرده و یا "همای رحمت"؟ این که مقیاس فیل و مورچه است! از مغول و ترک و همه بد میگوئی اما نظرت را باره اسلام و ساسانیان نفرمودی؟.
  5
  9
  ‌سه شنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. ژن یهودی چیه؟!! مگر ژن ها هم »ملی مذهبی« هستند؟!! اطلاعات تو هرگز بالاتر از این نخواهد رفت، چون در سطح عالی است!!
  7
  2
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. البته که دارد. یهودیت فقط یک مذهب نیست بلکه نوعی نژاد است. متاسفانه چون این کلمه در دو مورد به کار میرود اشتباه می افریند. نژاد یهودی با مذهب و باور یهودی متفاوت است. کارل مارکس نژادا یهوی بود ولی مذهب یهودی را قبول نداشت. همین اشتباه را در مورد ارامنه می بینیم. هر وقت لفظ ارمنی بکار میرود فورا فکر میکنیم که طرف مسیحی هست. این اشتباه را بسیاری از ترک ها هم مرتکب میشوند و زبان فارسی را با از قوم و قبیله ی فارس ها بودن اشتباه میگیرند و اکثریت ترکی را که فارسی گویش میکنند فارس می پندارند
  4
  12
  ‌چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. خیلی روشن افکارت را به نمایش گذاشتی، زور نزن!!
  8
  1
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. عزیزم افکار من از تایخ دروغین زمان شاه که یک راهزن بعنوان پیامبر تقدیس میشود و یا انوشیروان قاتل بیش از 100000 مزدکی در یکروز ، که جمهوری اسلامی هم همان تاریخ غلط را مثله و با هزاران دروغ در امیخت ، نیامده است. من سعی میکنم از بین این همه دروغ و سیاهی حقیقت را بیرون بکشم. مثلا اینکه علی قاتل فاطمه زن خودش هم بوده است. به هر حال تاریخ ایران بسیار مخدوش اما اطلاعاتی که تو از اخوند و شاه یاد گرفته ای تا 90 درصد توام با دروغ و غلط هستند
  3
  9
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. تو که هیچگاه مدرکی برای سخن هایت نداری، صد هزار مزدکی در یک روز کشته شدند؟ مدرک و سیتات داری؟ یا چون خدای نکرده گاهی چرت می زنی؟ با خودت می گویی، بد نیست یک چیزی بپرانم!
  6
  1
  ‌پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. میدانی چه کسی انوشیروان را عادل نامید؟ نه نمیدانی! مغ ها انوشیروان را تحریک کردند تا مزدکی ها را به اسم بیعت در میدانی گرد اورد. بعد با امادگی قبلی بر سر ان ها ریخته و همه را از دم تیغ گذراندند. در این میان مغ ها بعلت این جنایت و قتل عام عظیم به انوشیروان عنوان عادل دادند! عدالت از نظر این ها قتل عام روشنفکران ان زمان بود که اپارتاید 7 گانه ی طبقاتی را بر نمی تافتند. وقت بگذار و بدنبال اسناد مزدکی ها بگرد حتما پیدا میکنی
  3
  7
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. آنکس که نداند و نداند که نداند در تعصبات خودش به اراجیف تاریخی که از جیفه ی شاه و اخوند در امده تا ابد الدهر بماند.
  3
  7
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا::]. تاریخ ایران را لجن مالی می کنی تا تیمور لنگ گجستک، صفویه و قجر را خوب نشان دهی، بدرستی که در قرن بیست و یکم هنوز در خوابی، ایران امروز دیگر به قجر برنخواهد گشت، دموکراسی یک جنبش بین‌المللی است که حتی ترکیه شما را هم عوض خواهد کرد، چه رسد به ایران. من کشورم را دوست دارم، با اسلام هم مشکلی ندارم، ولی تو گزینشی حرف می زنی، هر چه مغولی است برایت خوب است، هرچه ایرانی است را با چوب کفر معکوس می رانی، تفکر مغولی عربی در وجودت رخنه کرده است، کتاب هایت را در اب میسوری بشور!
  9
  1
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۱
  گفتگوگر - پیتزبورگ، ایالات متحده امریکا
  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. قافیه ات تنگ شد و شعار میدهی!؟ این تو هستی که دائما از ترک ها و مغول ها بدون دلیل بدگوئی و چشمت را روی جنایات علی و عمر و پیامبر بسته ای. من هرگز از مغول ها دفاع نکردم بلکه بارها گفته ام سپاه اسلام صدها بار خونخوارتر از هر مغولی بوده اند. دنیا انطور که تو می بینی سیاه و سفید نیست و بین بد و بدتر قرار دارد. مغول ها جنایتکار بودند ولی هرگز یک دهم سپاه اسلام خونخوار و بی اخلاق نبودند. سپاه مغول برده فروش نبود. چنگیز خان به پسرش دستور نداد تا عیالش را طلاق دهد تا شب پهلوی زن پسرش بخوابد. حمله ی اعراب به ایران در اثر جنایات مغ ها مخصوصا انوشیروان ظالم! است که دگراندیشان را از انسجام حکومت مرکزی دور و متنفر کردند و حمله ی مغول هم در اثر جنایات اسلام بوده است. تاریخ ایران را مسلمین نوشته و سرتاپایش عیب دارد. همای رحمت شماها بزرگترین جلاد تاریخ بشر است که علاوه بر قتل 20000 بیگناه (با دست های مبارک!) سر زن خودش فاطمه را هم برید و شبانه و مخفیانه در مکانی نامعلوم دفن کرد (و 3 روز بعد زن دیگری گرفت!)
  3
  15
  جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.