جوانان مبتلا به پرفشاری خون، مغز کوچک‌تری دارند

دویچه وله :یک مطالعه جدید نشان داده است که فشار خون بالا در جوانان، با اندازه کوچک‌تر مغز و افزایش خطر ابتلا به زوال عقل مرتبط است.

به گزارش Healthline، بر اساس تحقیقی که دوشنبه در مجله انجمن قلب آمریکا منتشر شد، بزرگسالان بین سنین ۳۵ تا ۴۴ سال و مبتلا به پرفشاری خون، در مقایسه با بزرگسالان با فشار خون معمولی اندازه مغزشان کوچک‌تر و خطر ابتلا به زوال عقل در آنها بیشتر است.

به گفته دانشمندان، حتی در بزرگسالان زیر ۳۵ سال حجم مغز در مقایسه با بزرگسالان بدون فشار خون بالا بیشترین کاهش را داشته است که می‌تواند پیامدهای نامطلوبی برای سلامتی داشته باشد.

محققان در بریتانیا پس از مقایسه اسکن MRI یازده هزار و ۴۰۰ فرد با فشار خون بالا و یازده هزار و ۴۰۰ فرد بدون فشار خون بالا در سنین مختلف، گزارش کردند که حجم کل مغز در افرادی که دارای فشار خون بالا هستند، کوچک‌تر است.

به گفته آنها، یافته‌ها نشان می‌دهد که اقدامات نجات‌بخش و مداخلات زودهنگام در سنین جوانی برای مقابله با فشار خون بالا، ممکن است خطر زوال عقل در سال‌های بعد را کاهش دهد.

دانا آرنت، رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه کنتاکی که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: «داشتن حجم مغزی کمتر به معنی از دست دادن سلول‌های عصبی و کاهش ارتباط آنها با یکدیگر است.»

این در حالی است که حجم بیشتر مغز با عملکرد شناختی بهتر مرتبط است. فشار خون بالا در طول زمان بر جریان خون در مغز تأثیر می‌گذارد و می‌تواند به‌طور بالقوه به ساختار آن آسیب برساند.

با این حال به گفته محققان، ورزش کافی از سنین پایین و حفظ رژیم غذایی سالم می‌تواند به حفظ فشار خون در محدوده سالم در بزرگسالی کمک کند.

بخشی از رژیم غذایی سالم شامل تعدیل مصرف الکل و حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی است. کاهش مصرف نمک نیز می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

کاهش سایر عوامل خطر مانند چاقی، دیابت، کلسترول بالا و سیگار کشیدن نیز خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد.
+3
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.