زبان هخامنشیان رو تاحالا شنیدید؟!نیاکان ما ۳۰۰۰سال پیش این گونه حرف میزدند

+176
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  برای همین وقتی اعلیحضرت گفتند: کوروش، شاه شاهان، شاه هخامنشی، آسوده بخواب زیرا که ما بیداریم. او نفهمید چی میگن و همه چیز به هم ریخت!
  115
  24
  یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۵:۴۹
  ۳۱
  tiger.man - آخن، آلمان
  اینو که بیشتر به زبان سواحیلی و هوسایی میمونه با فارسی کنونی که 70 درصدش عربی و کل قواعد و دستور زبانش از عربی گرفته شده را مقایسه کنید، سعدی که سهله حافظ و فردوسی امکان سرودن با این نداشتند. ولی نیاکان ما نوشتنش خیلی باحال بود. اینی که اینو نوشته اسم جد چهارمش بپرسی نمیشناستش از نیاکان 3 هزار ساله میگه :)
  15
  23
  یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۵۱
  ۴۳
  مسافران - آنکارا، ترکیه

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. همان شاه فراری که به چهار زبان تسلط داشت؟اصولأ تعریف شما از ویژگیهای فرد(نفر)اول کشور چیست؟صراحت لهجه؟صداقت؟یا دانستن چهارزبان؟یا وام بلاعوض دادن جهت احداث سد و مترو به دوکشوریکه(هلند-سوئد) هیچ کمکی به او درزمان فرارش نکردند؟من نمی دانم چراآن دوکشور پول ایران را برنمیگردانند!.
  68
  10
  یکشنبه ۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۵
  ۴۰
  پنجاه و هفت - ریو، برزیل

  در حروف الفبا حرف مو را شنیدم،نتیجه میگیریم که آبادانیها هنوز به زبان کوروش صحبت میکنن.پس حی نگین آبادانیها لاف میان.
  0
  30
  دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  پارسها با ایلامی معاشرت داشتن،خیلی اززبان ایلامی قرض گرفتن.بعد که اسکندر حمله کرد و ایران با زبان یونانی امیخته شد و شد چند زبان. تااینکه ساسانیان دوباره فارسی رو رسم کردن، و بعد سامانیان باالفبای عربی فارسی رو تا ماورالنهر بردند و سرانجام با هجوم ترکها به ماوارلنهر انجارا ترک زبان کردن،ماورالنهرفارسی تبدیل شد به ترکمنستان،ازبکستان.اما مورخین ترک ضیا گوگ آلپ و آرین انگین تمام زبانها از اون اول ایلامی تا ماورالنهر رو ترکی می دونن
  3
  7
  دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۶
  ۳۳
  Dolmeh - سیدنی، استرالیا

  نمیدونم کمی حس میکنم شبیه زبان کردی، اعدادش که بالای 90% شبیه کردی بود، ولی اون متن رو چون تسلط ندارم نمیدونم ولی بنظرم شبیه زبان کردی بود.
  2
  22
  ‌سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۰۸
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران
  [::Dolmeh - سیدنی، استرالیا::]. کرد یک زبان نیست، چند تاست،کورمانجی، سوریانی و زازاکی. هیچ شباهت هم ندارن، کرد کرمانجی اصلا زبان زازاکی رو نمیفهمه،کردها بقایای ملتهای مختلفن به زبانهای متفاوت.
  5
  3
  ‌سه شنبه ۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
  ۳۴
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  زبان پارسی و همه ی شاخه های کردی و لری و بخشی از گویش های بلوچی، همه در یک خانواده هستند، ریشه ی لاتینی دارند. الفبای عربی باید به لاتین تغییر کند، چون آواهای لاتینی با حروف عربی جور در نمی اید. مانند اینکه بچه ها در مدرسه باید بنویسند »خواستن« و بخوانند » خاستن ».
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۸ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۱۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.