محمد محقق: طالبان هزاره‌های دایکندی را اخراج و زمین‌هایشان را تصاحب می‌کنند

محمد محقق: 'دایکندی در آستانه یک فاجعه است'بی بی سی :محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، در یک پیام فیس‌بوکی نوشته است که "دایکندی در آستانه یک فاجعه است"، چون به گفته آقای محقق، "طالبان نیروهای ضربتى‌شان را وارد منطقه 'کندیرگ ' و 'دهن ناله ' کرده‌اند تا مردم هزاره را از مناطق حاصل‌خیزشان کوچ داده و زمین‌هاى‌شان را به هواداران طالبان توزیع کنند."
آقای محقق با انتشار عکس فرمانی منسوب به والی طالبان در ولایت دایکندی، نوشته است که "آن‌ها به حدود ٨٠٠ خانواده هزاره هشدارداده‌اند تا مناطق شان را الی ساعت ٢ بعد از ظهر امروز به وقت محلی ترک کنند یا در غیر آن با برخورد نظامى مواجه خواهند شد".

محمد محقق در همین حال نوشته است که طالبان به مردم محل گفته‌اند در صورت ناراضی بودن، بعدا به محکمه شکایت کنند. آقای محقق این تصمیم طالبان را زیر سوال برده است که "این چگونه نظامی است که خانه و زمین مردم پیش از فیصله محکمه غصب می‌شود و بعد از آن محکمه در مورد آن فیصله می کند؟"

او از رهبری طالبان خواسته است تا از کوچ اجباری مردم هزاره در آستانه فرا رسیدن فصل سرما در دایکندی دست بردارند و از سازمان ملل متحد نیز تقاضا کرده است که از این فاجعه انسانی که "براساس خصومت‌‍‌های قومی و مذهبی انجام می‌شود" جلوگیری کند.

پیش از این نیز گزارش‌ها و تصاویری مبنی بر کوچ اجباری مردم ولایت پنجشیر، اهالی شهر قندهار و ساکنان دایکندی از سوی طالبان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

طالبان به صورت مشخص در رابطه به این گزارش‌ها چیزی نگفته‌اند.
در کاببینه طالبان تمامی اعضای کابینه از قوم پشتون و تنها دو چهره از قومیت‌های تاجیک و ازبک مشاهده می‌شوددر همین حال محمد کریم خلیلی، رئیس حزب وحدت اسلامی افغانستان در یک گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری تاس روسیه به آنچه ساختار تشکیلاتی "تک قومی طالبان" خوانده، تاخته و هشدار داده است که "اگر این گروه دست از استبداد قومی و مذهبی برندارد، هزاره‌ها و شیعه‌ها در سراسر افغانستان علیه آن‌ها دست به قیام مسلحانه خواهند زد."

آقای خلیلی در این گفتگو از جامعه جهانی خواسته است تا بر طالبان فشار وارد کند و "این گروه را از تحمیل خواسته‌های خود به تمام مردم افغانستان بازدارد تا از آغاز یک جنگ داخلی دیگر جلوگیری شود".

کریم خلیلی گفته است که اگر وضعیت به "این‌گونه ادامه پیدا کند، نه‌تنها برای هزاره‌ها، بلکه برای سایر جریان‌های سیاسی و گروه‌های قومی هم پذیرفتنی نخواهد بود و همه دوباره متحد می‌شوند و در برابر طالبان به شکل مسلحانه قیام خواهند کرد".

در ۱۵ اوت/آگوست، در پی فرار اشرف غنی، رئیس‌جمهوری سابق، طالبان کنترل کابل را به دست گرفتند و با سه هفته تاخیر دولت موقت به رهبری ملا حسن آخوند را اعلام کردند. تقریباً همه وزرای موقت کابینه، یا رهبران گروه طالبان هستند یا نزدیک به رهبری این گروه. با این حال طالبان مدام تاکید کرده که این کابینه موقت است و ساختار و ترکیب آن دایمی نیست.
+11
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۴
  hassan1326 - تهران، ایران
  اقای بایدن باید نظر بدهد که ایا طالبان طرف مذاکره (به نمایندگی کل افغان)اجازه ضبط زمین های اقوام دیگر واخراج ۸۰۰ خانواده هزاره شیعه را دارد یا نه ؟!؟ شاید این اعمال با مجوز بایدن میباشد !؟!
  6
  18
  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۰۲:۲۷
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  از دوران رضا خان تا الان هم در پروژه های عاریایی سازی زمینهای اعراب خوزستان رو به لرهای بختیاری و زمینهای ترکمنها رو به مازندرانیها و سیستان بلوچستانیها تقدیم میکردن. در ایران خیلی وقته تفکر طالبانی اجرایی شده. همین الان تعداد زیادی مازندرانی رو در بدنه تمامی ارگانهای شهر زنجان وارد کردن تا مردم زنجان مجبور باشن در ادارات فارسی حرف بزنن و به مرور فارسی سازی کنن. آخه چقدر عقده و کمبود! اینجوری جمعیتتون و پرشینتون رو گسترش میدید؟ خودتون از خودتون حس استفراق نمیگیرید!
  9
  8
  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.