درخواست طالبان برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل

سهیل شاهین سخنگوی طالبانبی بی سی :سازمان ملل متحد می‌گوید طالبان در افغانستان با ارسال نامه‌ای خواستار حضور نماینده خود در مجمع عمومی این سازمان بین‌المللی شده است.

طالبان در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوترش، رییس سازمان ملل متحد اعلام کرده است که "اشرف غنی رییس جمهوری پیشین افغانستان روز پانزدهم اوت از قدرت کنار رفته و جهان دیگر او را به رسمیت نمی‌شناسد."

در این نامه در عین حال آمده است که غلام ایسکزی، نماینده دولت اشرف غنی در سازمان ملل متحد که در حال حاضر در این نهاد است باید کنار برود و "امیر خان متقی" سرپرست وزیر خارجه افغانستان خواستار سخنرانی در مجمع عمومی این سازمان است.

فرحان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد با تایید این خبر گفته است که بعد از مشاوره با دفتر ریاست سازمان، این نامه به کمیته تایید اعتبار هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارسال شده است.

براساس بیانیه سازمان ملل متحد، در نامه طالبان که به امضای "امیرخان متقی" رسیده، "محمد سهیل شاهین" به عنوان نامزد این گروه مسلح برای کرسی نمایندگی دائم افغانستان در سازمان ملل متحد معرفی شده است.

آقای شاهین در زمان جنگ‌های داخلی افغانستان در زمینه مبارزات فرهنگی فعال بوده و از او مقالات زیادی منتشر شده است. او به زبان‌های پشتو و انگلیسی مسلط است.

آقای شاهین در زمان رژیم طالبان به عنوان مدیر مسئول روزنامه کابل تایمز، نماینده افغانستان در سازمان ملل و معاون سفیر افغانستان در اسلام‌آباد پاکستان کار کرده است.

پس از سقوط رژیم طالبان، او به عنوان سردبیر بخش انگلیسی سایت گروه طالبان کار کرده و پس از آن دفتر سیاسی طالبان و عضو تیم مذاکره کننده آن بود.

در حالی که نامه گروه طالبان به کمیته بررسی اعتبارات سازمان ملل متحد رفته است، برخی گزارش‌ها حاکی از آن است حتی اگر خواسته این گروه مورد تایید قرار بگیرد رسیدگی به آن بیش از طول اجلاس مجمع جهانی زمان خواهد برد و احتمالا دوشنبه آینده آقای ایسکزی کماکان در سازمان ملل متحد سخنرانی خواهد کرد.

هنوز هیچ کشوری طالبان را به عنوان دولت رسمی افغانستان به رسمیت نشناخته است اما آمریکا می‌گوید کماکان با این گروه در ارتباط است تا خروج شهروندان خود از افغانستان را میسر کند.

گروه طالبان خواستار کمک‌های بین‌المللی به افغانستان شده است و مقام‌های سازمان ملل متحد به دنبال سازو کاری برای رساندن کمک‌های انسان دوستانه به افغانستان است.
+3
رأی دهید
-81

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  بفرمایید شورای امنیت تعارف نکنین.
  0
  30
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۰
  ۵۲
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  بعد از 11 سپتامبر و عملیات تروریستی که القاعده و در واقع متحد خود آمریکا, عربستان در خاک آمریکا انجام داد, آمریکا مثل زنگی مست تیغ به دست گرفت و سیصد هزار غیر نظامی رو به انتقام سه هزار نفری که بن لادن کشته بود در دو کشور عراق و افغانستان به خاک و خون کشید. تمامی زیربناهای اقتصادی این دو کشور را نابود کرد وبعد از صرف هزاران میلیارد دلار پول مالیات دهنده های آمریکایی این دو کشور رو در دستان طالبان و حکومت غیر مردمی در عراق رها کرد و از این کشورها خارج شد. واقعا در دنیایی زندگی میکنیم که قانون جنگل در اون حاکمه و خود این کشورهای متجاوز دم از انسانیت و حقوق بشر میزنن.
  8
  22
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۵
  ۴۵
  حمید اندیشه - لندن، انگلستان

  رو که نیست سنگ پای قزوینه!!...هزاران زن و بچه رو کشتن انگار نه انگار!..
  0
  31
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۲
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  بزودی بوکوحرام هم یک نمایند به سازمان تروریست های متحد میفرسته تا کلکسیون تروریست ها در این سازمان تکمیل بشه
  4
  32
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷
  ۳۹
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  چرا که نه ، سازمان ملل جمهوری اسلامی رو قبول داره
  1
  36
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳
  ۴۵
  chi begam ke nagoftanesh - آمستردام، هلند
  تو دیگه خفه، بوزینه حرامی
  0
  17
  ‌چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.