فرمانده ارتش آمریکا: از ترس حمله ترامپ به چین پنهانی به پکن هشدار داده بودم

 ژنرال مارک میلی، فرمانده ستاد مشترک ارتش آمریکایورونیوز :فرمانده کل ستاد مشترک ارتش آمریکا اعلام کرد که همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر در آمریکا در تماس با همتای چینی خود به او اطمینان خاطر داده که ایالات متحده به چین حمله نخواهد کرد.

طبق نوشته کتابی با نام «مخاطره»، که بخش‌هایی از آن پیش از انتشار در مطبوعات آمریکا چاپ شده، ژنرال مارک میلی عنوان کرد که نخستین بار ۴ روز پیش از انتخابات آمریکا و دومین بار ۲ روز پس از حمله به ساختمان کنگره، پنهانی به ژنرال لی‌ژو چنگ، همتای چینی خود گفته است که «اوضاع در ایالات متحده تحت کنترل است.»

وی تصریح کرد که در نخستین تماس به فرمانده چینی گفته است: «ژنرال لی، به شما اطمینان می‌دهم که دولت آمریکا پابرجاست و همه چیز خوب پیش می‌رود. ما هیچگونه تحرک نظامی علیه شما نخواهیم داشت.» و در تماس دوم خود نیز گفته است: «اگر بنا باشد حمله کنیم، پیش از آن به شما خبر می‌دهم. غافلگیری در کار نخواهد بود.»

در کتاب «مخاطره» همچنین عنوان شده که ژنرال مارک میلی در حول‌وحوش حمله به ساختمان کنگره آمریکا با شماری از سران نظامی دیگر کشورها از جمله روسیه و بریتانیا و پاکستان تماس‌های مشابهی داشته است. همچنین عنوان شده که فرمانده ستاد مشترک ارتش چنان نگران تصمیمات ناگهانی رئیس جمهوری وقت بوده که خواستار به تعویق افتادن تمامی تمرینات نظامی و رزمایش‌های آمریکا در محدوده اقیانوس آرام شده است.

از سوی دیگر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده در واکنش به اظهارات اخیر مارک میلی او را «ابله» خواند و خواستار «اقدامات قانونی» علیه وی شد. رئیس جمهوری پیشین آمریکا گفت: «اگر ثابت شود که میلی پشت سر رئیس جمهورش با همتای چینی‌ خود مراوده داشته و به چینی‌ها گفته که خبر حمله‌ای را به آنها می‌دهد، به‌گمانم باید به جرم خیانت دادگاهی شود.»

به‌نوشته رسانه‌های آمریکا، کتاب اخیر همچنین جزئیات تازه‌ای را از تلاش ترامپ برای باقی ماندن در قدرت پس از شکست در برابر بایدن به نمایش می‌گذارد. کتاب «مخاطره» نوشته باب وودوارد، روزنامه‌نگار نامدار واشنگتن پست و رابرت کوستا، بناست طی روزهای آینده در ایالات متحده منتشر شود.
+50
رأی دهید
-45

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان

  خود امریکایی ها میدونستند که ترومپت روان پریشی است ولی متاسفانه .....
  85
  36
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۱
  ۵۱
  Hamburg - هامبورگ، آلمان

  میبینم که چپ بین الملل دوباره فعال شد و برای ماله کشیدن بر خطا های دانسته خود هنوز پای ترامپ را وسط میکشند. در عرض ۸ ماه از ورود جو چرتی دنیا دوباره با اسلامگرایی افراطی روبرو شده و مهمتر با برنامه از قبل طراحی شده جو و وزیر خارجه بی کفایتش سلاح و مهمات هم بعنوان چشم روشنی برای طالبان پیش کش کرده اند. دموکرات ها باعث عداب بیشتر دنیا خواهند شد. طالبان هیچگاه مواضعش تغییر نخواهد کرد. هنوز بطور کامل بر اوصاع مسلط نشده اند. اندکی باید تامل کرد تا دسته گل جو و کابینه اش را در اینده نزدیک دید.
  26
  90
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا

  وقتی رییس جمهور امریکا مردک دیوانه ای بنام ترامپ باشد ,مسولین عاقل باید پیش بینی های لازم را بکنند
  85
  37
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۱
  ۳۱
  Dermis - لندن، انگلستان
  [::Hamburg - هامبورگ، آلمان::]. همه اینها رو‌نوشتی،ولی توافق صلح با طالبان و‌خ وج آمریکا از افغانستان تو چند ماه آخر دوره ترامپ انجام شد.بایدن فقط ادامه اش داد.پس همه این حرفها پر.
  41
  28
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۳۸
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. ۶ ماه بایدن هنوز تو را عاقل نکرده.علامه دهر حزب دمکرات آمریکا. مسولین عاقل ؟ کدام ؟ کارتر که خمینی را آورد ،یا بیل کلینتون که بن لادن را آورد؟ شاید هم منظور شما اوباما .که ال بغدادی را آورد. یا بایدن که طالبان را آورد ؟ این ها مسولین عاقل شما هستند؟این ارمغان ۴۰ سال حزب دمکرات برای خاورمیانه بود.دست کم رفقا شما .کم و بیش اعتراف. که بایدن بهترین هدیه برای آخوند‌ها بود. و شما هنوز. نه برای مداوای کرنا. باید آنجا دمکرات را لیسید. خجالت هم خوب چیزی است. مسولین عاقل ،زرشگ
  18
  44
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۷
  ۶۱
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  نترس دیگر.همان کسی‌ که ترامپ را آورد.همان کس هم بر کنار کرد. دیگر برای فک و فامیل شما هم ویزا نمی‌‌خواهند. بر داشتند. ننه قمر. مامان حسن روضه خون .دوباره بدون سختی ویزا می‌‌گیرد. برای دیدار فک و فامیل در لوس آنجلس. ببر رستوران کباب شمشیری‌هی‌ قمپز برا ننه در کن .مسولین عاقل .یکی‌ هم خودت هستی. دو چیز در جهان بی‌ نهایت است.کهکشان و حماقت ریش لیس ایرانی‌ دمکرات سال ۵۷ اتی. البته . در مورد اولی‌ زیاد اصرار ندارم. ممکن است .بی‌ نهایت نباشد.
  15
  27
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. لایک. از طرفدار مخفیهای جمهوری اسلامی که در شورت دموکرات آمریکا خشتک پاره میکردن چه توقعی داری
  13
  17
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۰
  ۳۱
  Dermis - لندن، انگلستان
  منفی میزنید؟ خب پس واقعیت که مستند هست رو باهاش مخالفید؟! فقط یک ابله و احمق ممکنه اینجور واکنشی نشان بده! امان از این جماعت نادون که حتی واقعیت محض رو هم قبول ندارند و فکر میکنند نظر شخصیه و میشه انکار کرد! خود ترامپ این رو گفت و انجام داد،خبر و عکسهاش هست اینها میگن نه! باشه!😂
  9
  13
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۸
  ۱۰۴
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  ۱. از دیدگاه نظامی: سربازان نمی توانند پشت پلی استیشن بنشینند و با بازیهای کامپیوتری آمادگی رزمی خود را بروز نگه دارند. کشورهایی نظیر افغانستان و بقیه کشورهای فلاکت زده خاورمیانه بعنوان «میدان مشق و تمرینات آمادگی» نیروهای نظامی کشورهای پیمان آتلانتیک شمالی موقعیت فوق العاده مطلوبی دارند. حالا این وسط سه چهار میلیون هم از مردم محلی کشته و زخمی و آواره می شوند یا خانه هایشان سرشان خراب می شود. خوب که چه؟! سنگ مفت، گنجشک مفت! آنچه مهم است، نگهداری آمادگی رزمی سربازان است. هزینه هایی هم است که مردم محل برگزاری این رزمایش ها لازم است متحمل شوند. چه کسی بهتر از مردمان غیور و همیشه جان برکف عراق و سوریه و افغانستان. انتقادی که مطرح می شود اینست که چرا امریکا بعد از تخلیه میدان مشق و فرستادن سربازانش به مرخصی میان دوره ای چند تا ترقه و جرقه برای گرم نگه داشتن زمین تمرین، برای طالبان باقی گذاشته است؟ چرا شهر بازی سربازانش و میدان مشق و تمرینات رزمی نظامیان خود را به سوئیس تبدیل نکرده است؟! چرا میدان رزم را به میدان بزم تبدیل نکرده است؟! دور بعدی تمرینات: «بازگشت رومبو» !
  9
  2
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۳
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  amirgheryou - تهران، ایران. حرف مفت رو بیخیال! بگو ببینیم به گفته ترامپ صغیر وایتکس تزریق کردی یا اونم گیرت نیومد!؟🤣🤣🤣🤣
  13
  15
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۹
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::الفارد - وردینگ، انگلستان::]. انقدر بانمکی موش فاضلاب بخوره تورو
  3
  9
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷
  ۶۴
  اقای شاکی - برمن، آلمان
  یعنی ماله کش هم اینجا داریم؟ هنوز انکار میکنید که ترومپت بحث کنار آمدن با طالبان را شروع و تاریخ خروج سربازان آمریکایی را از افغانستان به بهای خون افغانها مشخص کرد و بایدن چرتی هم بقول شما همان خیانت را ادامه داد، اگر انکار میکنید که معلوم الحال هستید.
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۶
  ۳۱
  Dermis - لندن، انگلستان
  یک نکته هم لازمه اشاره کنم مه من اصلا طرفدار دموکراتها نیستم و برای آمریکا سیستم جمهوری خواهان رو مناسب میدونم.در مورد ترامپ هم من ۷۰ درصد کارهاش رو قبول داشتم،ولی اشتباهات بزرگی هم داشت.ولی واقعیت اینه که بالا نوشتم.صاح با طالبان و خروج از اونجا زمان ترامپ انجام شد.حقیقتی هست مستند و واضح که نمیشه انکار کنید.
  4
  2
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱
  ۴۱
  henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. تک تک جملاتی که استفاده میکنی نشان از یک انسان روان پریش یا همان قاطی به تمام معنی هست. خوب یک رییس جمهور روان پریشی مثل ترامپ حتما طرفداران روان پریشتر از خود مثل توی حمال و بی سرو پا خواهد داشت
  7
  7
  ‌چهارشنبه ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۱
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. طرفدار مخفی جمهوری اسلامی و علمای دموکرات امریکا اسم کاربریتو میبینم به اسال استفراق میوفتم . کامنتهات که بماند....معلومه از اون ... که دوران اوباما به عده ای جیره خود و فک و فامیل عمال حکومت ایران اقامت و پول هدا کرد.
  3
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۴
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::henryaaaa - لوس انجلس ، ایالات متحده امریکا::]. مگه طرفدارای ترامپ بهت ... انقدر ازشون متنفری!.
  3
  3
  ‌پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۶
  ۴۱
  الفارد - وردینگ، انگلستان
  amirgheryou - تهران، ایران. متاسفانه هیچ جانوری رو سراغ ندارم که چیزی مثل تو رو بخوره!
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۷:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.