«نگهبانان تاسیسات هسته‌ای ایران بازرسان زن آژانس را آزار جسمی داده‌اند»

بی بی سی :بنا به گزارش وال استریت ژورنال، چهار تا هفت مورد جداگانه از این "آزار و اذیت‌ها" گزارش شده که شامل "لمس نامناسب" و "دستور برای درآوردن بعضی از لباس‌ها" می‌شده است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع دیپلماتیک، می‌گوید طی چند ماه اخیر نگهبانان مرد ایرانی چند تن از بازرسان زن آژانس را در جریان بازدیدشان از تاسیسات هسته‌ای در نطنز "آزار جسمی" داده‌اند.

بنا به گزارش این روزنامه، چهار تا هفت مورد جداگانه از این "آزار و اذیت‌ها" گزارش شده که شامل "لمس نامناسب" و "دستور برای درآوردن بعضی از لباس‌ها" می‌شده است.

در واکنش به این گزارش، آژانس بدون ارائه جزئیات بیشتر، وقوع مواردی از این نوع را به هنگام بازدید از تاسیسات هسته‌ای ایران را تایید کرده است.

سخنگوی آژانس به وال‌استریت ژورنال گفته آژانس به سرعت این مسئله را با ایران در میان گذاشته و به صراحت اعلام کرده که چنین رفتارهایی با کارکنانش غیرقابل قبول است.

به گفته سخنگوی آژانس، ایران در پاسخ خود توضیحاتی در مورد تشدید تدابیر امنیتی در پی حوادث اخیر در سایت‌های هسته‌ای این کشور ارائه کرده است.

سخنگوی آژانس می‌گوید در پی این گفتگوها، "دیگر چنین حوادثی تکرار نشده است."

ایران هنوز واکنشی به این اتهام‌ها نشان نداده است.

وال‌استریت ژورنال می‌گوید آمریکا در بیانیه‌ای که در آستانه نشست آخر هفته شورای حکام تهیه شده، خواهان توقف این رفتارها شده است.

بعضی منابع دیپلماتیک هم در گفتگو با این روزنامه، اظهار نگرانی کرده‌اند که فاش شدن این خبر بار دیگر موجب تیرگی روابط آژانس با ایران شود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش از این گزارشی در این مورد این رفتارها منتشر نکرده بود.

انتشار این خبر در حالی است که طی روزهای اخیر و در پی سفر رافائل گروسی مدیر آژانس به ایران، دو طرف به توافقاتی برای ادامه همکاری‌های خود دست یافتند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود گفته بود که پس از تعلیق برخی بازرسی‌های این سازمان از فعالیت‌های هسته‌ای ایران، وظایف نظارتی‌اش در این کشور "به طور جدی تضعیف شده است".

اما رافائل گروسی و محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بعد از دیدار در تهران، اعلام کردند که برای ادامه مذاکرات فنی در چارچوب پروتکل الحاقی در وین و سپس تهران توافق کرده‌اند.
+59
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  کسانی که با طالبان ایران مراوده میکنند مستحق همین رفتار هستند!
  4
  47
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۶
  ۳۱
  behzad2010 - رتردام، هلند

  در دین اسلام شون این امر خیلی طبیعی است، بمال بمال از خصوصیات امامان این دین عزیز است!
  6
  40
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۹
  ۳۵
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  اگر با پوشیدن دستکش و امثال آن نمی شود از آن مشکل رهایی یافت، جایز است مرد و یا زن مسلمان با دیگری مصافحه کند ، دفعه دیگه مرد بفرستن. مشکل حل میشود. حضرت آیت الله آغا فاطی
  3
  24
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
  ۲۴
  پویا ۸۷۹۰ - طهران، ایران

  بازرسی بوده و احتمالا دقیق تر ولی بعضی از اروپایی ها خیال می‌کنند از دماغ فیل افتاده اند .به نظر من بعد از اون خرابکاری ها باید ایران احتیاط بیشتری بکند.این حرفها ا می‌زنند فقط جنگ روانی به را بیندازند
  31
  10
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۵
  ۵۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک، دانمارک

  کلان کار نیکی کرده‌ای تا اینا باشن دیگه با البسه مکش مرگ ما نیایند به ولایت از باب فضولی.
  33
  9
  ‌سه شنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۲۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.