نگران رئیسی از شورش مردم بدنبال حذف ٦۳ میلیارد دلار «یارانه پنهان»

رادیو فرانسه :دولت ابراهیم رئیسی که با کمبود شدید منابع روبرو است حذف آنچه را که "یارانه پنهان" می‌نامد در دستور کار قرار داده، اما، نگران است که اجرای این تصمیم در فقدان شرایط مساعد اقتصادی به وقوع شورش‌های شهری بینجامد. ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت، با انتشار مطلبی نوشت که "یارانه پنهان از چالش‌های دیرین کشور است" و "حذف آن باید به گونه‌ای باشد که اقشار ضعیف جامعه [...] از پی‌آمدهای سوء احتمالی آن به دور باشند."

به نوشته ایرنا "دولت هر ساله مجبور است چندین برابر یارانه آشکار به شیوه‌های مختلف یارانه پنهان به مردم پرداخت کند" و این امر "علاوه بر هزینه زیاد" "فشار سنگینی بر بودجه وارد می‌آورد". ایرنا به نقل از مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رقم یارانه پنهان را ٦۳ میلیارد دلار در سال اعلام کرده و افزوده است که "حذف یارانه پنهان باید در اولویت دولتمردان باشد" زیرا رقم آن بسیار بیشتر از "یارانه‌های نقدی و آشکار است."

ایرنا، تلویحاً با بازنمایی نگرانی "دولتمردان" از پی آمدهای اجتماعی حذف باصطلاح یارانه پنهان تصریح کرده است که در حذف این یارانه "نباید به کسی آسیبی برسد" و این که این یارانه "به چه کسانی تعلق می‌گیرد و به چه کسانی تعلق نمی‌گیرد از حساسیت بالایی برخوردار است."

خبرگزاری دولت سپس نوشته است : "در ضرورت حذف یارانه پنهان شکی وجود ندارد". اما، "در صورت فراهم نبودن شرایط به ویژه در سطح اقتصاد کلان هرگونه حذف یارانه پنهان ممکن است پی آمدهای بسیار بدی برای جامعه دربرداشته باشد."

به نوشته خبرگزاری دولت "اگر شرایط اقتصادی مناسب نباشد تورم شدید می‌تواند به سرعت نقش یارانه‌های نقدی را در افزایش قدرت خرید یارانه‌بگیران از بین ببرد" چنانکه این بلا بر سر یارانه نقدی ٤٥ هزار و ٥٠٠ تومانی آمد. برای پیشگیری از چنین سناریویی "ایرنا" پیشنهاد کرده که پیش از حذف یارانه پنهان شاخص‌های کلان اقتصادی کشور تقویت و نرخ تورم در کشور کاهش یابد. اما، هیچک از این دو بدون رفع تحریم‌ها و به هنجار شدن مناسبات جمهوری اسلامی با جهان میسر نیست.

در آبان ماه ٩٨ افزایش ناگهانی بهای سوخت شورشی سراسری در ایران برانگیخت که جمهوری اسلامی ایران به بهای کشتن صدها تظاهرکننده و معترض در شهرهای کشور توانست آن را مهار و از سقوط احتمالی حکومت جلوگیری کند.
+69
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۰
  vg2000 - اسلو، نروژ

  هرکاری که دلت میخواد با این گوسفندها بکنید بکنید از ترس خودشونو زدن به مردن فقط بلدن خودکشی کنند
  22
  126
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۷
  ۳۹
  rahjoo - مازندران، ایران

  یارو تا تو ایران بود جیککش درنمی اومد حالا که رفته اونورکی شده یه ایران رو بسته به چارپا.اصلن من و بقیه گاو و گوسفند .بهرحال یه درصدی از مردم دادشون رو میزنن ولی تنهان. تویی که جیم شدی تا ایران بودی چکردی؟!!البته پشت کیبورد هرچی میشه گفت!. با این الفاظت من میگم لات کوچه خلوت بودی و بس.
  4
  35
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۸
  ۳۳
  shahruz-kh - فرانکفورت، آلمان

  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. تو که زنده ای, برگرد ایران کاری بکن!!!
  3
  30
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۹
  ۵۱
  Mome - لوند، سوئد

  گوسفندها؟. منظور فامیل جناب است.
  3
  25
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۰
  ۴۱
  amirgheryou - تهران، ایران
  عمرا. حکومت یه چنتا دبه پر ویروس کرونا از یخچال درمیاره میکنه تو حلق ملت و یه پیک خرکی الکی میساز هم بیمارستانها و لابیهای دارویی و تجهیزات پزشکی پولدار میشن هم حکومت نظامی کرونایی اعلام میکنه. 100تا سپاه گاوداران نمیتونست اندازه کرونا کم خرج و موثر باشه. سردار کرونا اندازه 100هزارتا قاسم کتلت موثره.
  3
  20
  ‌چهارشنبه ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۹
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.