سالها انتظار زنان بوکسور ایرانی در انتظار مجوز فعالیت رسمی + تصاویر

زنان ایرانی در انجام بسیاری از امور مختار نیستند و نیاز به مجوز دارند. زنان علاقمند به ورزش بوکس سال‌هاست در انتظار مجور فعالیت رسمی هستند، اما بی وقفه به تمرین ادامه می‌دهند. گزارشی تصویری.
تمرین در زیر زمین مادربزرگ
نرگس محمدی، اهل کرمان پنج سال است به ورزش بوکس علاقه‌مند شده و در زیرزمین منزل مادربزرگ خود به صورت انفرادی تمرین می کند.
وقتی بوکس ممنوع بودورزش بوکس پس از انقلاب سال ۵۷ در ایران ممنوع شد ولی یازده سال بعد ازآن دوباره به راه افتاد. اما بوکس زنان همچنان ممنوع ماند. لیدا رضایی، مربی بوکس سابقه چهار سال تمرین حرفه ای دارد. او به همراه نه شاگرد خود در یکی از اتاق‌های منزلش تمرین می کند.
تمرین در فضای بازلیدا رضایی به طور معمول با شاگردانش در منزل شخصی خود تمرین می‌کند ولی آنها گاهی برای انجام ورزش‌های هوازی به کوه‌‌های اطراف تهران می‌روند.
علاقه به بوکس از کودکیمریم علیپور، مربی بوکس از دوران کودکی به این رشته ورزشی علاقه داشته است. وی سابقه هشت سال تمرین حرفه‌ای دارد و مدت چهار سال است که با چند نفر از اقوام و آشنایان خود در ساحل دریای خزر تمرین می‌کند.
برابری جنسیتی، خواست فدراسیون جهانیاواخر آبان ۱۳۹۷ فدراسیون بوکس ایران اجازه ثبت‌نام زنان برای آموزش مربیگری و داوری بوکس در پرتال فدراسیون را داد. حسین ثوری، رئیس فدراسیون بوکس نیز این اقدام را واکنشی به "خواسته فدراسیون‌ جهانی مبنی بر برابری جنسیتی بین مردان و زنان" خواند و گفت: «در سال‌های بعد فعالیت بخش بانوان همه کشورهایی که عضو آیبا هستند الزامی خواهد شد.» عکس: تمرین زهرا راستکار و مهدیه اسدی در ساحل دریای خزر.
تمرین در ساحلمریم علیپور، مربی بوکس با نگین شیرزادی در ساحل دریای خزر تمرین می کنند.
وزارت وزرش مجوز نمی‌دهدحسین ثوری، رییس فدراسیون بوکس پیش از آن که به سمت ریاست فدراسیون انتخاب شود یکی از وعده‌های تبلیغاتی خود را راه اندازی بوکس زنان عنوان کرده بود. وزارت ورزش و جوانان اما مجوزهای لازم را صادر نمی‌کند. عکس: پریماه افرار در حال تمرین در جنگل های مازندران.
تمرین در حیاط خانهنازنین فیضی، ملیکا مرادی و یاسمین زنگنه از اهالی شهر ملایر دو سال است که باهم در حیاط منزل و گاهی در بیابان‌های بیرون شهر تمرین می‌کنند.
تمرین در بیایانیاسمین زنگنه هم از اهالی شهر ملایر است. او و نازنین فیضی با هم تمرین می‌کنند.
تماشای تمرین مرداننازنین فیضی و یاسمین زنگنه در حال تماشای تمرین مردان در سالن ورزشی ملایر هستند.
مطالبه ۳۰ سالهحمید قبایی‌زاده، دبیر فدراسیون بوکس ایران سال ۱۳۹۹ به خبرگزاری ایسنا گفته بود: «راه‌اندازی بوکس زنان مطالبه ۳۰ ساله دختران ایرانی است و در حال حاضر هزاران زن به‌طور غیر قانونی این وزرش را انجام می‌دهند». عکس: معصومه حسینی خود را در منزل لیدا رضایی برای تمرین آماده می‌کند.
تفاوت بوکس و ورزش‌های رزمی؟فدراسیون بوکس در حالی دو سال است تلاش می‌کند تا شرایط را برای فعالیت زنان علاقه‌مند به بوکس مهیا کند که دیگر زنان ایرانی در میدان های جهانی کاراته، تکواندو، کونگ فو، کیک بوکسینگ و غیره حضور دارند.
+10
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.