دکتر علیرضا نوری زاده, دوزاری که ٤۳ سال دیر «افتاد»

دکتر علیرضا نوری زاده در مقاله ای بنام "تازه معنای "هیچی" را فهمیده‌ایم", بعد از قریب به ٤۳ سال اعتراف می کند که تازه معنی سخن "هیچ" خمینی در مورد احساس او در بازگشت به ایران را فهمیده است. ایشان در آن زمان دبیر سیاسی روزنامه اطلاعات بودند. و ظاهرا در زمان اعدام مسئولین کشوری و لشکری رژیم گذشته در بالای پشت بام مدرسه رفاه حضور داشتند و تیترهای سیاسی روزنامه اطلاعات روز بعد و روزهای بعدتر (و بدتر) که به همراه این نوشتار ضمیمه متن هستند, بوضوح نشان می دهد که ایشان بعنوان سردبیر روزنامه اطلاعات از آن اعدام های نوع داعشی و طالبانی خوشحال بودند (این ادعای من نیست بلکه تیترهای درشت و متعدد روزنامه اطلاعات قبل و یا بعد از اعدام ها است).
در آن زمان بنده یک "دانشجوی شهرستانی" بودم و نه ادعای بصیرت سیاسی داشتم و نه مدعی فضل و کرامات ژورنالیستی و آینده نگری. اما حداقل اندک شعور و بینایی را داشتم که سیاهی مطلق را ببینم و در زادگاه خودم چابهار سخنرانی و تظاهرات به راه بیندازم و با دست خط خودم و "رنگ فشاری" بر خلاف تیترهای درشت روزنامه اطلاعات, دیکتاتوری اسلامی را محکوم بکنم (تصویر زیر).
 
از آن روز (اسفند ۵۷ تا به امروز عقیده ام در مورد پیدایش "داعشیعه" در ایران عوض نشده و نان به نرخ روز نخورده ام که هیچ؛ بلکه با صراحت نقد و روشنگری بعضی ها را (از جمله دکتر نوری زاده) را از خود دلخور کرده ام. زیرا معتقدم مشکل اساسی ما فرهنگی و "بادسنج بودن" و رنگ عوض کردن و ابن الوقت بودن است. تا زمانی که این مشکل فرهنگی را بصورت صادقانه و بی رحمانه زیر ذره بین نقد قرار ندهیم, تاریخ تلخ خود را مثل همسایگان عقب مانده خود تکرار می کنیم. البته بنده به این نکته ظریف نمی پردازم که هزینه مرکز مطالعات و  تلویزیون آقای دکتر نوری زاده احتمالا توسط همان افراد یا کشورهایی تامین می شود که سایتی که مقاله اولیه در آن منتشر شده نیز توسط همان منابع (نه چندان طرفدار دموکراسی) تامین مالی  می شود.
 
سوال بنده از جناب آقای دکتر نوری زاده این است: شما اگر واقعا مخالف اعدام بودید (اینگونه که اکنون ادعا می کنید) و مدعی هستند که فقط وظیفه روزنامه نگاری خود را انجام می دادید و نه تایید و یا تکذیب؛ پس چرا بعنوان دبیر سیاسی روزنامه اطلاعات آن تیترهای درشت و زشت را هر روز در صفحه اول روزنامه اطلاعات در تایید اعدام ها منتشر می کردید؟ تیترهایی درشتی مثل " امشب ٢٢ خائن دیگر اعدام یا مجازات میشوند" و یا "تیرباران رهبران رژیم منفور شاه" و تیترهای بدتر از آن. همه ما بدون تعارف و بدون استثناء در مقابل تاریخ مسئول و پاسخگو هستیم.
 
  عبدالستار دوشوکی / مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن  / چهارشنبه ١٠ شهریور ١٤٠٠
 پاورقی:  بر طبق نوشته ایرج مصداقی و تصویر بریده از روزنامه اطلاعات علیرضا نوری زاده در مطلبی در روزنامه به مرحوم فرخرو پارسا حمله کرده و با تیتر درشت نوشته: " آقا را برای ما باقی بگذارید". لینک مطلب اینجاست. 
https://www.pezhvakeiran.com/maghaleh-1241.html
+139
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا

  عبدالستار دوشوکی: مرکز مطالعات بلوچستان!!! بخوان مرکز جدایی طلبی، ضد ایران و ایرانی، نویسنده ی این مقاله است و البته انتقاد ایشان به نوری زاده بسیار وارد است، ولی نوری زاده به اقتضای شغل خبرنگاری ولی جهت گیری های اشتباه در ان زمان به کار نشر اندر بوده است، ولی اکنون جناب دوشوکی شما کجا ایستاده اید و ایشان کجا؟ دقیقا جواب بده ببینیم »مطالعات بلوچستان« یعنی چی؟، همه ی ما تغییرات می کنیم، سیاست همین است، ولی شما از بدو جوانی بیشتر و بیشتر در منجلاب تجزیه خواهی فرورفته اید!
  116
  57
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  Herzl - امستردام، هلند

  درود به نوری زاده حداقل اعتراف می کنه چه اشتباهی کردن ‌و تا حالا به اصولی که اعتقاد داره پایبنده.
  62
  105
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  مهدی52 - روتردام، هلند

  به جناب دوشوکی و مصداقی فقط باید گفت نوشته های شما تنها بوی عقده گشائی و تسویه حساب شخصی میدهد ،من به عنوان یک ایرانی از خودم خجالت میکشم در جائی که مردم کشورم هر روزه بیش هزار نفر بخاطر نداشتن واکسن معتبر کشته میشوند شما اینقدر ناراحت نیستید ولی بخاطر اینکه شخصی در ۴۳ سال پیش یک انقلابی شش دانگ بوده ولی بعدا متوجه شده که چه اشتباه بزرگی مرتکب شده و حال مشغول جبران و روشنگری است طرف رو به توپ انتقاد میبندید که چرا تو آنچنان بودی و حالا اینچنانی ،واقعا خجالت بکشید،ما بعنوان مردم ایران همه شما به اصطلاح فعالین رو زیر زره بین داریم
  17
  51
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین

  صادق قطب زاده جونتو نجات داد خودت خیلی خوب میدونی، هیچ اطمینانی به این ادم ندارم، تازه فهمیده هیچ خمینی ینی چی.
  6
  32
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  siavash786 - شیکاگو، ایالات متحده امریکا

  شما شاید خیلی معلومات داشته باشی ولی ازسپاهیان خائن تری. آنها بر اعتقاداتشان پایبندن ولی تو و امثال تو ، نان را به نرخ روز میخورید.اگر دوزاریت الان افتاه باشد پس باید خیلی نادان باشید. صد تا امثال تویک محمد نوری‌زاد نمیشوید. در بر بودائیان، آئین بودا را ستود/. در بر زرتشتیان، زند و اوستا را ستود/. چون مسیحی دید، انجیل مسیحا را ستود/. چون کلیمی یافت، ده فرمان موسا را ستود/. چون مسلمان دید، خود را از مسلمانان شمرد/. نان به نرخ روز خورد!/. مؤمنان او را یکی از مؤمنین پنداشتند/. صالحان او را نکوکار و امین پنداشتند/. دزدها او را به دزدی بیقرین پنداشتند/. از چه رو جمعی چنان جمعی چنین پنداشتند؟/. چونکه هم در زهد شهرت داشت، هم در دستبرد/. نان به نرخ روز خورد!/
  7
  33
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  حرفی نیست.اگر به گذشته خود انتقادی بر خورد می‌‌کند. پدر کشتگی با کسی‌ نداریم. به قول بردار لر. یک مو از خرس به ارث بردن.خودش یک غنیمت است. تازه تنها که این نیست.هما ناطق. سیاوش کسراهی. اخوان ثالث. امیر فطروس. سیمین بهبهانی. حتا که باور می‌‌کرد. سیمین دانشور همسر نکبت ایران .جلال ال احمد. شاملو کمی خجالتی بود. ولی دست کم مثل دولت آبادی .که همیشه مهمان افتخاری جشن و هنر شیراز بود. و کسی‌ اجازه نداشت به بگوید. بالای چشم ابرو. چون دست فرح پهلوی بر سر او بود. و امروز چکار می‌‌کند.؟ نمک خور و نمکدان شکن. با آخوند لاس خشگه می‌‌زند. نویسنده .کلهیدر و جای خالی‌ سلوچ.زرشگ. خوب اگر این آقا اگر پشیمان است. تشکر .کمکی‌ به نسل جوان. که فریب خود فروشانی مثل رزمجو و میلیونر‌ها را نخورند. دست کم شرف دارد. و از قبیله سه تفنگدار لندنی نیست. فرخ.مسعود. عطا.
  5
  31
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  چو نیک بنگری هنوز هم دوزاری خیلی ها نیوفتاده. لامصب دوزاری نیست که. انگار با در قابلمه میخوای از تلفن همگانی بوق آزاد بگیری. افتادنی نیست
  4
  28
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Herzl - امستردام، هلند::]. اگر به اصولی که اعتقاد داره پایبند هست باید اعلام کنه آماده پذیرش مجازات برای اشتباهاتش هست. درست نیست که کسی اشتباه بکنه و اشتباهات فاحش دیگران رو هم که منجر به قتل خیلی ها شد رو تشویق بکنه و وقتی پاش به لب گور نزدیک شد فقط بگه “اوپس، اشتباه کردم” و حالا انتظار داشته باشه که بخاطر قبول اشتباه تقدیرش هم بکنند.
  10
  21
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  rey kasravi - لندن ، انگلستان

  در مورد نوری زاده درست می گی و این در مورد خیلی از اون روشنفکر ها سقط می کنه ،اما این مرکز مطالعات بلوچستان هم خودش کلی مورد داره ،اینجور اشخاص و مراکز را می بینم فقط درود بر رضاشاه فقید می فرستم که با سواد کمی که داشت توانست از حس میهن پرستی افراد پیرامونش استفاده کنه و همه را به سوی یکپارچگی ایران هدایت کنه و با تمام جریان های ضد یک پارچگی ایران در گوشه گوشه اون کشور در افتد و توانست همه را خاموش کنه اون کشور را ایران نگه داره ،امیدوارم وقتی این آخوند های ضد ایرانی روزی به درک واصل شدند و همه از اون سرزمین گم شدند به ما ایرانی به همان سایز و آبادانی که تصاحب کردند تحویل بدهند. جاوید ایران زمین و ایرانیان خرد ورز
  2
  24
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  منم هستم - استکهلم، سوئد
  عبدالستار دوشکی ‌شما اعتراضتان بر نوریزاده شاید که درست باشد ولی خود شما مطمئن هستین که گل بی خار هستید؟ نوریزاده هر چی که باشند بر وطن پرستی و ایران دوستی ایشان هرگز شک و تریددی نیست و البته از اشتباهات لپی و روزنامه نگاری مبری نیستند. اما شما به نظر من در جایگاه و سمت و سوی جدا طلبی و تفرقه افکنی بین ایرانیان ایستادین. با استناد به مطالب بزرگانی همچون ایرج مصداقی نمی توانین برای مقالات بی ربطتان اعتبار و ارزش خریداری بکنین. جایگان شما همان بس که در کنار شهرام همایون بایستین و روزانه در صدد اختلاف افکنی و جعل تاریخ و دروغ بپردازید. اینروزا نیز می گذرند و روزگاری می آید که سره از ناصره هویدا میشوند. هی...
  7
  23
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  [::azadi2011 - تورنتو، کانادا::]. من مرتب مقالات ایشان را میخوانم، هیج نشانی از تجزیه طلبی در سخنان ایشان وجود ندارد و حتی اکر هم باشد به گفته خود ایشان بلوچستان غرق دین اسلامه ولی ایشان کاملا معتقد به حکومت سکولار است پس طرفداری در اونجا نداره. در مورد نوری زاده هم مثل خیلی ادمها اشتباه کردن هست ولی بعد متوجه اشتباه شدن مهمه مثل پدر بنده میگفت ما اوایل فریب دروغهای خمینی را خوردیم ولی بعدا متوجه شدیم که اشتباه کردیم که به شاه پشت کردیم. من خودم سال ۷۶ اصلاح طلب بودم و نااگاه ولی الان فقط نابودی رژیم را میخوام و ایجاد حکومت غیردینی
  2
  32
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن
  [::Tony Arzenta - کی یف، اوکراین::]. دوست عزیز در مورد این مساله توضیح میدی که جریان از چه قرار بوده؟
  2
  1
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  الان هم اگه انقلاب بشه به احتمال زیاد بلوچستان دوشوکی تجزیه میشه،و خوزستان وکردستان. و باز یه خلخالی دیگه کشتار توی کردستان باید کنه تاجلوی تجزیه رو بگیره،یا اینکه خلخالی نباشه مثل عراق باسقوط صدام کردستان ازعراق جداشده. اصلا ازهمون اول کشورباقیامهای۴گانه۴تکه شده و رضاخان یکپارچه کرد.
  10
  0
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  azadi2011 - تورنتو، کانادا
  [::Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن::]. خوب است که شما ایشان را بیشتر از من می شناسید، من شناخت چندانی هم ندارم، بجز همین اخبارو مصاحبه های ایشان، و البته برداشت من چنین بود، همه ی ما فرزندان ایران زمین هستیم، و من همیشه از خواندن دیدگاه های متفاوت شاد می شوم، پاینده باشید در آنسوی کره زمین!
  1
  0
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین
  [::Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن::]. فیلم سه قسمتی انقلاب فرزندانش را میبلعد رو از یوتوب ببینید،۳ قسمته، هرکدوم یه ساعت، خیلی چیزها اونجا توضیح داده میشه ، که خود نوریزاده اونجا میگه زندگی خودمو زن و بچه هامو مدیون صادق قطب زاده هستم.
  1
  3
  ‌پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  samisan - توکیو، ژاپن
  صادق قطب زاده و سرتیپ فردوست و چند تن از ارتشیان طرفدار خمینی که با همدستی امریکا خمینی کثافت را اوردن پست ترین افراد زمان شاه بودن و به مردم ایران خیانت وپشت کردن مگر مردم انقلاب کردن کار اروپا و امریکا بود
  2
  3
  ‌پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.