آیا واقعا مردم ایران با تورم، خوشحال می‌شوند؟

برترین‌ها: در مطلب زیر رشته توئیتی از یک اکانت به نام «Salman» را آورده‌ایم که درباره‌ی آرامش ناخودآگاهی که جامعه ایران از تورم دارد، نوشته است.
 
یک راز درگوشی برای کسانی که بیرون ایران هستند: آرامش ناخودآگاهی که جامعه ایران از تورم داره، ولی صداش را در نمیاره. (همین آرامش و رضایت از تورم هست که علیرغم این همه مشکل ظاهری، تغییری که دوست دارید ایجاد نمیشه)
 
تورم وقتی روی چیز‌هایی است که «میخریم»، حس بدی داره و داد میزنیم. کباب کوبیده‌ای که ده سال پیش میخریدیم ۱۲ تومان شده ۱۲۰ تومان و غر میزنیم .
 
همین تورم وقتی روی چیز‌هایی است که «داریم»، حس خوبی داره، ولی جار نمیزنیم. خونه ۵۷ متری خیابون جمهوری که خریدیم ۱۵۰ میلیون شده ۱.۵ میلیارد
 
اگر متوسط تورم سالانه را ۲۵ درصد بگیریم، یعنی هر ده سال یک صفر به قیمتها، و داراییها، اضافه میشه. (۱.۲۵ را به توان ۱۰ برسونید). برای اون صفری که جلوی کوبیده و دلار اومده داد میزنیم. برای اون صفری که جلوی خونه اومده جار نمیزنیم. (ولی میفروشیم و باهاش مهاجرت میکنیم)
 
فقط شهر تهران حدود سه میلیون خانه داره. سه میلیون صابخونه راضی و خوشحال. تعمیم بدهید به میلیون‌ها خانه و زمین کشور. تعمیم بدهید به ۴۸ میلیون نفر سهامدار بورس. همه از صفر‌های جلوی دارایی‌شون خوشحالند، ولی صداش را جلوی شما در نمیارند
 
در مورد نقش آرام‌بخش تورم در دنیا زیاد صحبت شده. حتی شوک‌های جهانی ۱۸۴۰ و ۱۹۷۰ را تورم تونسته آرامش بده. ولی ما صحبت نمیکنیم. چرا؟ چون غر به تورم کوبیده لایک داره. رضایت از تورم خونه‌ای که فروختیم و مهاجرت کردیم؟ لایک نداره
 
در تورم احساس مخلوطی از ترس و رضایت داریم. ترس از نیاز‌های فعلی. ترس از آینده‌ی نامعلوم. در کنارش رضایت ناخودآگاه از رشد دارایی‌ها. به ترس‌های اولی زیاد پرداخته‌ایم. به رضایت دومی نه
 کاربری در این باره نوشت: فرض کنید ماشینی دارید که ۵۰ میلیون تومان در ده سال پیش خریدید. حالا قیمت ماشین ده ساله ۵۰۰ میلیون و ماشین صفر آن یک میلیارد است. وقتی نتوانی ماشین ده سال کارکرده را با نو‌عوض کنی، افزایش ماشین قدیمی چگونه جای خوشحالی داره؟ حتی اگر حقوق ده برابر شده باشه، تهیه مابه التفاوت غیرممکنه
 
دیگری نوشت: فردی که ۱۰ سال پیش با ماهی ۶۰۰ هزار تومن زندگی میکرد و قیمت آپارتمانش ۲۰۰ میلیون بوده، امروزه همون زندگی رو با ۶ میلیون داره، ولی قیمت آپارتمانش شده ۴ میلیارد. اینطوری با اینکه الان ماهی ۶ میلیون رو بسختی در میاره، ولی ته دلش خوشحاله که در مجموع سود کرده.
 
کاربری در این باره نوشت: هر کس خشنود باشه احمق هست.دارایی مون شاید افزایش پیدا کرده باشه، ولی نداشته هامون هزاران برابر از ما دورتر شده.زمانی رانا رو خریدم ۳۲ میلیون که استپ وی ۴۰ تومن بود، الان رانا شده ۲۰۰ میلیون، ولی استپ وی ۵۰۰ تومن.
 
دیگری نوشت: نرخ مالکیت خونه تو ایران حدود ۷۰% هست ۷۰% ''خانواده ''‌ها صاحب خانه اند طبق اطلاعات مرکز آمار ایران، اگه این آمار درست باشه: همین رضایت ناشی از تورم مسکن برای خانه دار‌ها شاید یکی از علل سکوت دربرابر این حجم از ناکارآمدیست.
 
محمد حسنی سعدی( دانش‌آموخته جامعه‌شناسی) در این باره در روزنامه همشهری نوشت: اکثر ما این تجربه را داریم که مثلا خودرو یا ملک یا کالای دیگری را خریده‌ایم و بعد به‌علت جهش تورم، آن کالا گران شده است. دائم افزایش قیمت آن را رصد می‌کنیم و وقتی متوجه می‌شویم که ارزش دارایی‌مان چقدر زیادشده، رضایت و یک احساس زرنگی در دلمان شکل می‌گیرد و به اطرافیانمان می‌گوییم چقدر شانس آوردم که خریدم را قبل از جهش تورم انجام دادم. بی‌توجه به اینکه این ارزش افزوده در اکثر اوقات تنها یک ارزش افزوده اسمی است و ارزش دارایی ما زیاد نشده، بلکه قدرت خرید و ارزش پولمان از دست رفته است.
 
البته در جهش‌های ارزی و تورمی اکثر کسانی که دارایی زیاد و نقدینگی کمتری دارند و زمان خرید و فروش مناسبی را انتخاب می‌کنند، در مقطع کوتاهی منافع زیادی کسب می‌کنند. این رضایت بخشی از جامعه از جهش‌های تورم که اکنون 50سال است به بیماری مزمن اقتصاد ما تبدیل شده، خود عامل روانی بسیار مؤثری است که به تشدید این وضعیت کمک می‌کند. به‌عبارت دیگر، می‌توان حدس زد بخش بزرگی از جامعه ما که اتفاقا به‌دلیل تمول دارای قدرت تأثیرگذاری در فاکتورهای اقتصادی هستند، از تورم خرسند می‌شوند و به تکرار آن کمک می‌کنند. نتیجه آن هم می‌شود یک جهش ارزی و تورمی که هر چند سال یک‌بار با یک عامل اقتصادی دیگر صورت می‌گیرد و موجب تعمیق اختلاف طبقاتی می‌شود و ما به آن خو گرفته‌ایم. در آغاز هر جهش تورمی، ثروتمندان به‌خوبی یاد گرفته‌اند که چگونه به این آتش دامن بزنند و منافع بیشتری کسب کنند، اما نکته مهم این است که آیا طبقه متوسط هم که دارایی اندکی دارد، از افزایش اسمی بهای دارایی خود راضی می‌شود و آیا این خشنودی به نوعی باعث تشدید عامل روانی و موجب حرکت‌های غیرمنطقی و مخرب اقتصادی می‌شود یا خیر؟
+59
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  vg2000 - اسلو، نروژ

  هر علفی که به این گوسفند ها بدی می‌خورنند
  9
  81
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  kakolzari - لندن، انگلستان

  علت تورم در ایران فساد و ناکارامدی سیستم مالیاتی است که فقط از بیچارگان مالیات میگیرد و دانه درشت ها را به حال خود رها میکند. اگرنه تورم در یک اقتصاد رو به رشد به رشد اقتصادی همراه است چون دولت مازاد بر گردش نقدینگی به بازار تزریق میکند تا به توسعه مشاغل و کسب و کارها کمک کند. اینکه ما هم تورم بالا داریم و هم بیکاری بالا = فلاکت بالا تنها علتش فساد است !
  4
  35
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Tony Arzenta - کی یف، اوکراین

  مردم ایران فقط مونده طالبان بیاد تو ایران ، تا تکون بخورن، نه، این مردم همین طور تو ترافیک بشینن فعلا تا تانزانیا بصورت کامل تکمیل شه
  4
  32
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا
  نزدیک 15 سالی هست تو امریکا هستم اینجا هر چی کار میکنی به عنوان مالیات کوفتو زهر مار ازت میگیرن. تا آخر عمرت کار میکنی که قسط خونتو بدی و در آخر میبینی شدی 60 سالت و تازه موفق شدی قسط خونتو بدی. من با دوستای خودم ایران صحبت میکنم میبینم که مثلا 10 سال پیش خونه خریدن و الان سرمایه شون چندین برابر شده و اصلآ نمیدونن در ایران مالیات دادن چی هست. خواستم اینو بگم راحت در ایران میتونی پول در بیاری و مالیات هم که اصلان نمیدی.
  31
  17
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Darknet - لندن، انگلستان

  اگر کسی از بالا رفتن قیمت ملکش خیلی خوشحاله، پس چرا باید ملکش رو بفروشه و به کشور دیگه ای مهاجرت کنه؟ چرا نباید در کشور خودش بمونه؟چون میدونه تنها راهی که جمهوری اسلامی گذاشته به 2 مقصد ختم میشه. یا زندان و اعدام برای فرد معترض یا فرار از کشور. نویسنده این مقاله با نیت قبلی و وارونه جلوه دادن حقایق، سعی در گناه کار نشون دادن مردم و مطهر نشون دادن فساد سیستماتیک جمهوری اسلامی داره.
  6
  26
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Madjid aramesh - پاریس، فرانسه

  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. آقای رزم جو شما اگر اینهمه مشکل در امریکا دارید و‌دوستانتان به راحتی خونشون در ۱۰ سال چند برابر شده و مالیات هم اصلا نمیدهند چرا اونجا ماندید . من هم‌در اینجا چون درآمد نسبتا بدی ندارم مالیات زیاد میدم شاید بیشتر از امریکا ولی بر عکس ابران خیلی زود و رایگان واکسینه شدم فکر میکنم تو امریکا هم‌همینطور بوده ‌الان دولت از مردم‌خواهش میکنه که هر چه زودتر بیان واکسینه بشن نه اینکه مثل ایران که بعد از ماهها معلوم نیست چه واکسنی میزنن و اگر فایزر بخواهی میری بازار آزاد میخری تاره تقلبی از کار در میاد. مالیات میدم ولی اگر حتی اگر چندین ماه بیمارستان بستری بشم یک یورو هم نمیدم نه اینکه مثل ایران تصادف کرده باشی و داری میمیری ولی اول ازت میخوان فلان مبلغ رو پرداخت کنی تا دکتر بیاد بالا سرت این متاسفانه برای مادر یکی از دوستام اتفاق افتاد و تا اون همراهش بره با پول بیاد متاسفانه فوت کرد. از این مثالها در موارد دیگر بسیار هست
  6
  42
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. ایکیوت = یه مقدار شمال دمپایی ابری
  5
  16
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  وطن نام تو نام نامداران - ستکهلم، سوئد
  البته که خوشحال میشن. من شنیدم بعضی از مردم میرن در قصابی ها وداد و بیداد راه میندازن که چرا گوشت کیلویی صد و پنجاه هزار تومنه, باید دویست, سیصد هزار تومن باشه. اینجوری ارزونی بشه تو کشور خطر deflation وجود داره.
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Chokam - ری، ایران
  ایرانیا باید از سوریها یاد بگیرن، سوریها توی فیس بوک کمپین گذاشتن برای حمایت از پول ملی کسی دلار نخره، اما ایرانیها هر چه دلار بود از توی بازار جمع کردن بردند خارج به بهانه دوره زبان و پناهندگی.اسمش رو گذاشتن دانشجویی! سفارتخانه ها گفتن مگه شماایران دانشگاه واموزشگاه ندارین؟یا سوریه جنگ شده ایرانیا پناهندگی میخوان!صدهاهزارایرانی میلیاردهادلاررو از ایران بردن ریال بی ارزش شد در اثرکمبوددلار ،تورم رفت بالا.
  2
  7
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::رزم جو - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. به نظر من البته، اگر روی بام منزل سولار پنل نصب کنی مشکلاتت کمتر میشن. البته همزمان باید از تناول مغز حمار دست بکشی!
  2
  11
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  حق گو لندن - لندن، انگلستان
  درست‌کفته ! یکی از علتهایی که ما ایرانیان‌به شورش و‌نغییر رژیم‌فکر نمی کنیم همین است .
  1
  6
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا
  تورم رو نمیدونم ولی ایرانیها با اسلام و مذهب خوشحال میشن!!!!
  0
  6
  ‌چهارشنبه ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.