طالب هیپی : فشن شوی طالبان با لباسهای غنیمت گرفته شده از نیروهای آمریکایی

این فرد با نام «طالب هیپی» در اینترنت معروف شدایندیپندنت فارسی :هنگامی‌که طالبان در سال ۱۹۹۶ در افغانستان به قدرت رسید پوشش غربی از جمله شلوار جین، کلاه و پیراهن را ممنوع کرد

با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تسلیم شدن ارتش این کشور، تنها سلاح‌های آن‌ها به دست طالبان نیفتاد. تصاویر منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد مقادیر قابل‌توجهی البسه و کفش نیز در اقامتگاه آمریکایی‌ها و ارتش افغانستان به‌جامانده که نیروهای طالبان با به غنیمت گرفتن آن‌ها ظاهری متفاوت از آنچه از آن‌ها می‌دیدیم، به خود گرفته‌اند.

یکی از تصاویری که در چند روز گذشته در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، یکی از اعضای طالبان را پس از اشغال کابل نشان می‌دهد که لباس‌هایش ترکیبی از ظاهر سنتی طالب‌ها و غنیمت‌های به‌دست‌آمده در کابل است.
این فرد که به او «طالب هیپی» هم می‌گویند، یک پیراهن نارنجی، جلیقه جیب‌دار به تن و کفش‌های ورزشی به پا دارد.

این تصویر را زکی دریابی در زمانی که همکارش سکینه امیری در حال مصاحبه با نیروهای طالبان در خیابان‌های کابل بود، گرفته است.
یکی از کاربران شبکه اجتماعی ردیت در شوخی با این تصویر، سبک لباس پوشیدن او را مانند نمونه‌های مد و زیبایی که برای خریداران درست می‌کنند، مقایسه کرده و قیمت تقریبی پوشش او را در آورده است.
در این تصویر که هزاران بار در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شده، جلیقه ۹۳۰ دلاری، پیراهن ۳۵۰۰ دلاری، شال، جوراب، حلقه و کفش او از نشان‌های تجاری مختلف فهرست شده است.

علاقه طالبان به کفش‌های ورزشی پیش‌ازاین هم عیان بود. یکی از نشان‌های تجاری مورد علاقه آن‌ها «نیم بوت‌های پاکستانی servis» است. نیویورک‌تایمز در گزارشی درباره این کفش‌ها نوشته بود اگر رد این کفش‌های سرویس را بگیرید آخرش به یک نیروی طالبان می‌رسید.
یکی از عجیب‌ترین ماجراهای مربوط به سبک زندگی و لباس پوشیدن نیروهای طالبان پس از ورود نیروهای آمریکایی و شکست طالبان در قندهار، به دست عکاس آژانس مگنوم، توماس دورزاک افتاد.

 در سال ۲۰۰۲، دورزاک مجموعه عکس‌هایی از سربازان یا طالب‌های جوان در قندهار در دو عکاس‌خانه «روشن و شهزاده» پیدا کرد. در مناطق تحت تسلط این گروه، عکاسی حرام و ممنوع بود؛ اما این تصاویر روتوش شده مردان جوانی را که برخی صمیمانه با چشمان سرمه کشیده جلوی دوربین ایستاده‌اند به تصویر کشیده است.
هنگامی‌که طالبان در سال ۱۹۹۶ در افغانستان به قدرت رسید پوشش غربی از جمله شلوار جین، کلاه و پیراهن را ممنوع کرد. تحصیل دختران را ممنوع و قوانین ضد انسانی فراوانی را با شعار بازگشت به سنت‌های صدر اسلام، در افغانستان برقرار کرد. بااین‌حال، به نظر می‌رسد جنگجویان امروزی و جوان طالبان اگرچه در عقایدشان تغییری ایجاد نشده، اما حاضر نیستند مانند نسل قبل لذت استفاده از «مظاهر غربی» را نچشند و یا برای استفاده از پوشش یا فناوری مدرن مخفی‌کاری کنند.
+74
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران

  طالبان، داعشی و آخوندها در نظام اسلامی یک نوع تداعی از پیغمبر و امامان اسلام را هستند و کاملا نشان میدهند که آنها بهتر از این اوباشان و جنایتکاران نبوده اند.تنها نگاهی به چهره های این گروه ها و آخوندها گواهی وحشی گری، بی سوادی، بی شعوری و عقب ماندگی بی حد انها است.
  12
  106
  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۰
  ۵۵
  من و تو باهم - لندن، انگلستان

  خوب این ملت هم همین نظر رو می خواهند در غیر این صورت آمریکا ۲۰ سال این همه خرج کرد که دموکراسی اروپایی برایشان به ارمغان بیاره ۱۱ روز ولشون کرد برگشتن به سر جای قبلی ۲۰ سال گذشته خوش باشند نوش جانشان به من و شما چه
  3
  108
  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
  ۳۱
  grizzly - برلین، آلمان

  به نظر میرسه طالبان از دامن چین دار بلند هم بدشون نمیآد!! آمریکایی ها کلی اسلحه جا گذاشتند ولی عاقلانه بود که سلاحهای تهاجمی را یا میبردند یا نابود میکردند، چند سال پیش یک زن ایرانی رو که میخواست دوربین های دید در شب رو خرید کنه برای ایران آمریکا بازداشت و محاکمه کرد و حالا میبینیم که تمام این سلاح ها افتاده دست طالبان!!
  4
  57
  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۱
  ۳۷
  kakolzari - لندن، انگلستان

  دموکراسی باد آورده را باد میبرد. فقط ماندم آن مجری تلویزیون افغانستان که ما ایرانی ها را مسخره میکرد الان کجاست. البته دلمان هم بحالشان میسوزد.
  2
  71
  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۶
  ۵۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  بلند قامت، برنا و خوش رخسار. بقول شماها خوشتیپ.
  18
  2
  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۵۹
  ۴۲
  قورپه - بروکسل، بلژیک

  لعنت به هر گروهی که با نام اسلام قصد تخریب اسلام را دارند اسلام دین برادری و برابری هست اسلام طالبان داعش و اخوند های ایران فقط قصدشان تخریب اسلام هست
  26
  6
  یکشنبه ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.