ابعاد فاجعه‌ای که سعید نمکی، وزیر بهداشت باعث آن شد

بردیا دانش / سرویس سیاسی انتخاب: در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا با واکسیناسیون هدفمند و به موقع، در جهت مهار کرونا گام های بزرگی برداشته اند، ایران بدترین روزهای کرونایی خود در یک سال و نیم اخیر را می گذراند؛ مرگ های روزانه پانصد تایی شده و واکسیناسیون همچنان با سرعت غیرقابل قبولی پیش می رود.
 
سعید نمکی، وزیر بهداشت اما در تمام مدت شیوع کرونا به جز انداختن تقصیر به گردن این و آن و همزمان با آن، افتخار کردن به نحوه مدیریت خود و طعنه زدن به نحوه مدیریت سایر کشورها کار دیگری انجام نداده است.
 
حالا اما با مصاحبه بی سابقه رییس ستاد مقابله با کرونای استان تهران، ابعادی از فاجعه ای که مجموعه تحت مدیریت سعید نمکی در این مدت آفریده و البته هرگز آن را قبول نکرده بود، فاش شده است. پس از اظهارات غیرمنتظره علیرضا زالی که نشان می داد اوزارت بهداشت از خرید واکسن کرونا خودداری کرده، آمار‌های مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت پنهان کرده و کمک‌های جهانی و پزشکان بدون مرز را از فرودگاه برگردانده، افشاگری های سریالی دیگری هم به آن اضافه شد تا تصویر نسبتا روشنی از آنچه در این مدت انجام شده تا به فاجعه کنونی رسیده ایم، به دست بیاید.
 
تمسخر خبر ورود کرونا توسط نمکیپس از افشاگری های چند ساعته، اکنون در فضای مجازی این خبر پیچیده است که در اواخر آذر سال 98، یعنی دست کم دو ماه قبل از اعلام رسمی ورود کرونا به ایران، محمدجواد ظریف در جلسه هیات دولت از لزوم آمادگی ایران برای مقابله با این ویروس خبر داده اما نمکی با تمسخر این موضوع تاکید کرده که ورود این ویروس به ایران ممکن نیست.
 
به طور مشخص امیررضا نظری، روزنامه نگار در توئیتر نوشته که نمکی در جواب ظریف با «پوزخند» گفته «من تحصیلات پزشکی دارم و چنین چیزی ممکن نیست.»
 
ظریف خود تلویحا این موضوع را تایید کرده و در مطلبی خطاب به وزارت بهداشت پرسیده است که «اولین بار چه کسی در دولت بحث کرونا را مطرح کرد؟ چه پاسخی به او داده شد؟»
 
اعتبار 150 میلیون دلاری هند که وزارت خارجه جذب نکرد
 
در یک افشاگری دیگر، سید رسول موسوی، مدیرکل آسیای جنوبی وزارت امور خارجه در توییتی نوشته است که «یک روز وزارت خارجه باید به این سوال پاسخ دهد که چرا اعتبار 150 میلیون دلاری هند را که با تلاش وزارت خارجه برای واردات دارو تخصیص یافت جذب نکرد؟
 این افشاگری در حالی است که یکی از گلایه های ثابت سعید نمکی در یک سال و نیم اخیر، عدم تحصیص اعتبارات کرونا به وزارت بهداشت بوده است. او به طور مشخص چندین بار گلایه کرده که چرا اعتبار یک میلیاردی در نظر گرفته شده برای کرونا به طور کامل تخصیص نیافته است. 
 
6 میلیون دوز واکسنی که وزارت بهداشت جلوی ورود آنها را گرفت در اوایل سال جاری کمی پس ا آنکه دولت اعلام کرد بخش خصوصی این اجازه را دارد که به هر نحوی که می تواند واکسن کرونا وارد کند، شماری از اعضای اتاق بازرگانی از ورود قریب الوقوع 6 میلیون دوز واکسن به ایران خبر دادند. به گفته آنها قرار بود این واکسن ها در اختیار مدیران کارخانه ها قرار بگیرد تا به کارگران تزریق شود. با این حال با گذشت بیش از 4 ماه از آن روزها خبری از این واکسن ها نشد.
 
حالا مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران پرده از راز این موضوع برداشته و گفته است که وزارت بهداشت مانع از ورود این واکسن ها به ایران شده بود.
 
او در توییتی نوشته است که در فروردین ماه امسال همه مقدمات واردات 6 میلیون دوز واکسن را با موافقت رییس جمهور و ستاد کرونای تهران طی کردیم اما به دلایلی که تاکنون برای ما مشخص نگردیده، مانع از انجام این کار شد.
 
وزارت بهداشت تاکنون درباره سرنوشت این واکسن ها و اینکه چرا وارد کشور نشد، توضیحی نداده است.
 
پول 100 میلیون دوز واکسن را به هدر دادیمیکی از بخش های تامل برانگیز اظهارات علیرضا زالی به بخش مربوط واردات دارو به جای واکسن کرونا بود. او گفته بود: «خبر‌های خیلی تلخ تری برای هفته‌های آینده داریم و شرایط بسیار بدتر خواهد شد. دلتا ۳ ماه در هند طول کشید، آن‌ها بسرعت همه را واکسینه کردند. ما نباید غصه قیمت واکسن را بخوریم حتی باید ۲ برابر قیمت بخریم و مردم را واکسینه کنیم. ما ۷۲۰ میلیون یورو خرج رمدسیویر کردیم و این پول را باید خرج واکسن می‌کردیم چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را ۳ برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی‌کنیم. هیچ راهی نداریم جز ۲ هفته تعطیلی که از همین امروز باید آغاز شود.»
 
علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی با استناد به مبلغ ۷۲۰ میلیون یورویی که زالی بدان اشاره کرده، محاسبه کرده است که با این مبلع می شد 100 میلیون دوز واکسن کرونا خرید. 
 
نکته قابل تامل آن است که یکی از شکایت های ثابت سعید نمکی در بحث مقابله با کرونا همواره مسائل مالی و کمبود بودجه بوده است. با این افشاگری ها حالا مشخص شده است که وزارت تحت مدیریت نمکی حتی در تشخیص اولویت های این وزارتخانه برای هزنه کرد در راستای مقابله با کرونا نیز به بیراهه رفته و با پولی که می توانست 100 میلیون دوز واکسن را برای کشور تامین کند، صرفا به تهیه دارو پرداخته؛ دارویی که در صورت واکسینه شدن بخش بزرگی از مردم، نیاز به آن به شدت کاهش می یافت.
 
مافیای دارو اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود؛ علی شریعتی عضو اتاق بازرگانی، پای مافیای دارو را وسط کشیده است. او در توییتر نوشته است که «سفره با برکت 6 میلیاردی دارو در ایران طالب زیاد دارد».
 
این اظهارنظر تردیدها درباره علت عدم تامین واکسن کرونا و واردات دارو به جای آن را بیشتر کرده است.
 
واکسن هایی که وزارت بهداشت نصف آن را نخواست!
 
فروردین ماه امسال کاظم جلالی، سفیر ایران در مسکو از کارشکنی در مسیر مذاکرات ایران و روسیه برای خرید واکسن اسپوتنیک وی خبر داده بود. او گفته بود که «عده ای کارشکنی کردند که چرا باید از روس ها واکسن خرید؟» 
 
او همچنین در اظهارنظری که همان روزها نیز سوژه مخافل خبری و یک ابهام در عملکرد وزارت بهداشت شده بود گفته بود که پیشنهاد اولیه برای خرید واکسن از روسیه 20 میلیون دوز بود اما وزارت بهداشت نصف آن را تایید کرد و رایزنی ها برای خزید 10 میلیون واکسن انجام گرفت نه 20 میلیون.
 
حالا که افشاگری های اخیر در مورد واکسن کرونا مطرح شده است، این سوال هم به ابهامات وزارت بهداشت اضافه شده که چرا واردات واکسن از روسیه را نصف کرد؟ آیا پای رانت در میان بوده است؟
 
نکته قابل تامل آن است که در این رویکرد تامل برانگیز وزارت بهداشت، نمایندگان مجلس نیز این دستگاه را همراهی کرده اند. به طور مثال در اواخر سال گذشته، کمیسیون اصل 90 مجلس در گزارشی عجیب ادعا کرد که 40 درصد مردم گفته اند که هیچ اعتمادی به واکسن خارجی ندارند و 72 درصد آنها گفته اند که تمایل دارند واکسن ایرانی تزریق کنند؛ گزارشی عجیب و عریب که نتیجه آن این بود که مسئولان نباید واکسن خارجی وارد کنند و به انتظار بنشینند تا واکسن داخلی تولید شود.
 
در همان روزها یعنی در اسفندماه سال 99 دبیرکل جمعیت هلال احمر نیز خبر داده بود که وزارت بهداشت پس از آغاز تولید واکسن های داخلی، به نوعی جلوی واردات واکسن را گرفته است. او گفته بود که «ما با چین وارد مذاکره شده بودیم اما پس از رونمایی از واکسن های داخلی، قرار بر این شد که وزارت بهداشت مستقیما از طریق سهمیه های خود برای خرید واکسن کرونا اقدام کند.»
 
ابعاد فاجعهبر اساس آنچه تاکنون مشخص شده، وزارت بهداشت به گفته زالی، هم آمار مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت مخفی کرده و هم کمک های پزشکان بدون مرز را فرودگاه برگردانده است.
 
ابعاد دیگر فاجعه را شاید بتوان از لابلای سخنان لاریجانی و ظریف دریافت.لاریجانی گفته بود که مردادماه سال گذشته می خواستیم 18 میلیون واکسن چینی بخریم اما نگذاشتند. جالب اینجاست که مشاور وزیر بهداشت، این اظهارات لاریجانی را با این استدلال که واک های چینی 5 ماه بعد فاز سوم آزمایش بالینی را پشت سر گذاشتند، رد کرده اما موضوع احتمالا به قراردادهای کشورها در همکاری با آزمایش های بالینی برمی گردد. نمکی بارها با بیان اینکه ما موش آزمایشگاهی هیچ کشوری نشدیم، به رد کردن این گونه قراردادها افتخار کرده اما جالب اینجاست که ایران دست کم در پروژه واکسن کوبایی این موضوع را پذیرفته است.
 
این قضیه در نوشته اخیر ظریف نیز مورد اشاره قرار گرفته است. او پرسیده «کدام دستگاه پیشنهاد تمهید واردات واکسن از چین را در شهریور گذشته مطرح کرد؟ دقیقا همان کاری که بعد از آن تاریخ امارات (برای سینوفارم) و ترکیه (برای سینوواک) انجام دادند؟ چه کسانی گفتند مردم ما موش آزمایشگاهی نیستند؟»
 
ظریف همچنین از یک اقدام عجیب دیگر وزارت بهداشت در رد کردن یک فرصت دیگر برای واردات 20 میلیون واکسن پرده برداشته و نوشته است که «کدام دستگاه پروفورمای ورود ۲۰ میلیون واکسن از اروپا را رد کرد؟»
+146
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان

  تراژدی تاریخ این مملکت نگون بخت در این است. که احمق‌ها به نظر خود کاملا اعتقاد دارند.و آنکه با این‌ها روی سخن. ناا امید. و پر از تردید است. مهم نیست اینتلیگنت شما چقدر است. حتا اگر. در مقیاس. انیشتن. کپرنیک. گالیله.کانت .همه با هم باشید. در یک بحث با آخوند احمق و آخوند دوست. .هیچ شانسی‌ ندارید. همه ما کم و بیش می‌‌دانیم چه هستیم. چاق ما می‌‌داند. چاق است. قد کوتاه ما می‌‌داند. قد کوتاه است. و مثل همیشه. از زمانی‌ که اجداد ما آفریقا را ترک کردند. مثل همیشه احمق ها. نمی‌‌دانند. احمق هستند. قبول ندارید. یک نگاه ،به آقای خودمان. و مریدان ریش او. میان جمله او در یک ماه پیش. نخرید. و جمله او. هفته پیش. بخرید. میان این دو کلمه. فقط یک حرف الفبا تفاوت است. ن و ب. در وسط آان. هزاران. رنج.مرگ. نابودی. بیچارگی. تردید. قبرستان.شیون. آیا هنوز معتقد. احمق‌ها می‌‌دانند.چه می‌‌گویند؟ کمی فکر. یک ن و ب .چه به روز ما آورد.
  8
  122
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۹
  گور دجال زار می بینم - نیده، ترکیه

  روزی پانصد کشته جوکی بیش نیس، ایران سی هزار روستا دارد و اگر بگوییم روزی یک کشته در شش روستا بدهد به عبارتی میکند روزی 5000 کشته، در ضمن بی بی سی حلام زاده! پارسال تیتر زده بود که آمار رسمی فقط مربوط به بهشت زهرا میباشد! نه کل ایران، معمولاً‌. من اسکرین شات بی بی سی را میگیرم ولی حیف که آن خبر از دستم در رفت، تمام اوامر امام زمان به فارسی سلیس. از طریق بی بی سی به حکومت دیکته میشود و تا بحال هیچکس متوجه آن نشده!11
  1
  72
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  golaleh - زاگرس، افغانستان

  مرگ بر دزد علی
  4
  81
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  آذرمهری - تهران، ایران

  یا فاطی . محمد از فلان جا . رزم فلان . چرا لال شدید جواب بدید خون تک تک مردم به گردن شماست . گرچه به گردن رهبر شما هست ولی شماها آتش بیار معرکه بودید . از بوی نکبت حکومت خفه نشدید . باور کنید سگ عمر . سگ معاویه به حکومت شماها شرف دارد
  5
  59
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  paniranist - پراگ، چک

  میگم اینا کی برمیگردن شرشون رو از سیاست کم کنند بتمرگن تو همون مسجد خراب شده شون!؟ البته دوستان باور کنید دخالت دین در سیاست در کشورهای دیگه هم هست و به مرآت بسیار قوی تر. مثل رژیم اسرائیل ولی زیاد رسانه ها روش تمرکز نمی کنن چون بیشتر رسانه ها مال خودشونه. منتظر کامنت های "استادانه" و "سبکبالانه" دوستان هستم
  62
  9
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zavareh - رودسر، ایران

  فرافکنی های آبکی و بی اساس را کنار بگذارید، دیگر همه میدانند که مسئول اصلی تمامی این جان های از دست رفته شخص سیدعلی خائن است و بس.
  4
  62
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  SydneyWater - سیدنی، استرالیا

  یعنی روزی یک هواپیما تو ایران سقوط میکنه!
  3
  46
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  paniranist - پراگ، چک
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. استاد ارادت داریم خیلی کارت درسته
  22
  9
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  فاجعه پزشکان ایرانه،نه نمکی. هیچ جای دنیا پزشک مقاطعه کار نمیشه.پزشکان آمالشون برج سازی است،توی امریکا بگی یه پزشک ساختمان سازه و حاضره برای مهاجرت از صفر یو اس ام لی بخونه باور نمی کنه،این ساختمان سازها با هم ارتباط پیدا کردن نتیجه شده نمکی
  21
  19
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Democ.IR - تهران، ایران

  من به شخصه مشکلی با بخشیدن خامنه ای(تنها در قصیه کرونا) ندارم اما اما.. به شروط زیر: 1-عذرخواهی و طلب پوزش از ملت ایران به خاطر کوچک انگاشتن کرونا. 2-اعتراف به اینکه مراسم انتصاباتش را بر سلامت مردم ارجح دانست و شیوع اپیدمی را به سخره گرفت 3- اعتراف به مشارکت شرکت هواپیمایی سپاه در ورود کرونا به ایران 4-جلوگیری از قرنطینه قم و تکذیب چند هفته ای ورود کرونا به کشور 5-جلوگیری و تاخیر در ورود کمک های پزشکی، بازپس فرستادن پزشکان بدون مرز و لجبازی کودکانه سیاسی بر سر ورود واکسن های موثر به کشور 6-قصور و ضعف در قرنطینه، گسترش کرونا با مراسمات شادی و عزا به خصوص محرم 7-به شرط زنده کردن کشته شدگان و تلفات بدون توجیه(به خصوص کشته شدگان به علت قصور در واکسیناسیون موثر) با استفاده از دعای هفتم صحیفه سجادیه. اگر توانست فوت کرده ها را با دعایی که خودش به مردم توصیه کرد زنده کند، بخشیده می شود 8-تجهیز تمام کادر و پرسنل سپاه پاسداران و مقامات لشگری و کشوری به دستگاه ویروس یاب مستعان و گردانده شدن در شهر به جهت یافتن و انهدام نقاط تجمع کرونا. موارد بالا می بایست در یک دادگاه بین المللی رسیدگی شوند.
  4
  42
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  الان "رزم جو" میاد میگه تو آمریکا با ۵ ۶ برابر جمعیت ایران، هم فلان تعداد کشته داده، پس تقصیر خامنه ای و نمکی هستش؟! آره عمه ی من بود که واکسن رو قدغن کرد و گفت ممنوعه و برید صحیفه سجادیه بخونید و امثال مزدورانی مثل تو هم بلافاصله بعد از حرف های این آخوند الاغ، تا چند ماه ماله کشی میکردید و میگفتید فایزر باعث میشه آلت تناسلی مردان راست نشه!!
  3
  19
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  مهدی52 - روتردام، هلند
  به نظر من این نمکی یک آلت دست بود و هست و یکمی هم جو گیر علی خامنه ای شده بود وگرنه نه قدرت و نه اراده انجام کاری رو داشت بر خلاف سپاه و دم و دستگاه باج بگیر علی خامنه ای رو
  2
  15
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  تمام اخر هفته ما خراب کردی.‌ای کاش ارادت نمی‌‌کردید. همیشه با ارادت مریدان عاقا مشگل دارم. یک کم ارادت مریدان ۱۰۰۰ بار .تلختر از فحش مریدان.کسانی هستند.که اردات شما مریدان. نام آن ها نابود می‌‌کند.فحش بده. بعد باور دارم. که نوشته کاملا حقیقت و درست است. باید دوباره بخوانم.شاید .درک.کجا آن اشتباه. که شما. ارادت دارید.
  5
  6
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Chokam - ری، ایران::]. شما هم که همه ول کردید. و چسبیده.به ملت ایران. در هر کلام آخوند را ول کرده .یا فحش به ملت. یا به پناهندگان. خارج نشینان. اصلا نمکی مقصر نیست، آقا مقصر نیست. بلکه پزشگان مقصر. این ویروس را اختراع .و به زور چسبوندند به ملت. حالا گیرم که پزشگ‌ها ما ثروت طلب. چه ربطی‌ به این ویروس دارد. ؟ پزشگان گفتند. برید حرم لیس بزنید.؟ پزشگان گفتند. واکسن نمی‌‌خواهیم. از چی‌ حرف می‌‌زنید؟
  4
  9
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  ایران وقتی درست میشه که انگلیس و مامورانش که اخوند باشه دست از سر ایران بر دارند. تمام بدبختی ما از انگلیس سر چمه میگیره. مرگ بر امریکا یعنی مردم را دنبال نخود سیاه فرستادن
  1
  12
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid4053 - اصفهان، اتریش
  عزیزان بدون تعارف نسل امروز ایران ننگی بر تاریخ ایران هستند. ایا ترس از. مردن با گلوله یا به نحوی دیگر (کرونا مریضی ماشینهای غیر استاندارد) فرقی دارد؟ مردن با گلوله افتخارش بیشتر است تا به اشکال دیگر. نمکیها خر کی باشند تا زمانی که این پیرسگ ضد ایرانی علی فلج خامنه ای و خانواده کثیفش هستن و مردم هم در خواب غفلت ودر حال فیلمبرداری همین هست که میبینید. چندین بار جنبش ازادیخواهان بوجود امد و اکثریت مردم در سوراخهایشان پنهان شدند تا این ناجوانمردها ی عیر ایرانی ازادیخواهانمان را قلع قمع کردند. برای این مردم همین حکومت هم از سرشان زیادتر هستند.
  2
  17
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  نمکی یه خاویار مال بیشتر نیست. خامنه ای رو باید آتیش زد.
  3
  21
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. عزیزم تو انجا المان تشریف داری به یه پزشک ومتخصص المانی توی کار ساخت و سازه؟
  8
  1
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Chokam - ری، ایران::] آخه گوگلی باهوش: مگه آخوندا نرفتن توی بیمارستانها و گفتن ویروس دروغه. مگه دوستان مداحت مراسم روضه خونی نگرفتن؟ مگه روغن بنفشه و عنبر نساء و شاش شتر رو پزشکان تجویز کردن؟ مگه رهبرت نگفت واکسن غربی نه؟ چرا مقصر پزشکانند؟ تا کی میخایی چرت بنویسی؟ این همه بیسوادی و درماندگی مغز نداشته ات رو به حساب گوکل نگذار!
  4
  16
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  eternity - اوکلاهما، ایالات متحده امریکا
  نون خشکه بیار نمک ببر-- چرا همه گیر میدن به نوچه های حلقه به گوش اغا. چرا بازیگران وقتی کامنت مینویسن بجای هدف قرار دادن ع حامنه ای میان گیر میدن به نوچه ها ی اون . بانی تمام مشکلات کشور شخص فاسد علی حامنه ای است. تنها و تنها یک نفر مسول تمام این مشکلات است بقیه از زریف لب شکری تا اون زیلو باف شمع دزد همگی از نوکران حلقه بگوش خامنه ای هستن.
  2
  10
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس
  نمکی باید محاکمه بشود!
  2
  6
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. گوگولی مگولی ، کنار روغن بنفشه و عنبر نساء و شاش شتر اون پزشک متخصص ساخت و ساز رو هم اضافه کن . نه اون پزشکی بدرد میخوره و نه اون ساختمان.شما توی همون نروژ بگو پزشک متخصص ها ساخت ساز هم میکنن،ببین حرفت رو باور میکنه یاشاخ درمیاره.
  5
  0
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::Chokam - ری، ایران::]. شاید باور نکنید. بزرگترین مالکین در آلمان پزشگ هستند. همه دست کم ۱۰۰ خانه. که کرایه می‌‌دهند.البته حساب کتاب دارد. دلخواه نمی‌‌توانند. کرایه را بالا برند. همه یا خانه سالمندان دارند. یا سرمایه گذاری .در ملک و املاک .یا داروخانه دارند.که زمین آن مال خودشان است. یا مطب مال خودشان. به خودشان کرایه می‌‌دهند.اخر سال هم. به عنوان خرج کاری اضافه. از مالیات خود کم می‌‌کنند، از دو جا می‌‌خورند. حالا که گفتم. دیگر .دست از سر .پناهنده . خارج نشین. ملت ایران دست بر می‌‌دارید؟ جانور و شیطان نشسته در جماران. نه مطب حسین علی‌ متخصص گلو و بینی‌. شما .انگار همیشه .آدرس عوضی‌ دارید.
  2
  10
  جمعه ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۲
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  [::Chokam - ری، ایران::]. تو خود نمکی نیستی با اسم مستعار؟ یا اول دستمال بودی بعد دست و پا در اوردی؟
  2
  8
  شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Chokam - ری، ایران::] تا دیر نشده برو پیش یک روانپزشک و خودت رو معرفی بکن. بگو من گوگلی هستم . هم ترمز بریدم و هم آب روغن قاطی کردم. ولی قبلش حتماً از طریق گوگل اطلاعات پزشک رو دربیار , که توی کار بساز و بفروش نباشه. تکرار میکنم شانس آوردیم که .... بودن درد نداره و اپیدیمی نیستش. اگه بیماری بود توی بیمارستانها تخت خالی گیر نمی اومد.
  1
  6
  شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::] رفیق: ما میگیم نره. باز شما میگی بدوش! اسم ایشون گوگلی هستش. یعنی وجودش و اطلاعاتش با گوگل گره خورده. یعنی علاوه بر اینکه ذوب در ولایته. بلکه ذوب در گوگل هم هستش. پس لطفا به نمکی توهین نکنید. Chokam تولیدات دستمال و چفیه دارن. یعنی کلاً دستمال خوراکش.
  2
  2
  شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  [::zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان::]. المان خودپزشک نمی تونه ،شرکتهای سرمایه گذاری هست که هرثروتمندی چه پزشک چه پرستار مشارکت می کنند،نه اینکه مثل متخصص ایرانی خانه کلنگی بخره بکوبه اپارتمان بسازه،
  5
  0
  شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  Chokam - ری، ایران
  [::هانی‌ - اسلو، نروژ::]. [::hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا::]. شماهر وقت کم بیاری به شخص فحش میدی، توی ایران یه ترند شده،کم بیارن موضوع رو شخصی کنن.
  2
  0
  شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  هانی‌ - اسلو، نروژ
  [::Chokam - ری، ایران::] کجا من بهتون فحش دادم؟ پس این وسط یوکی چکاره؟ حتی یکبار توی متنی نوشته بودم :هرکه اینجا بیاد شما یک گیری بهش میدی. ولی متاسفانه بجای گ غیر عمد ک نوشته شده بود که یوکی این کلمه رو پاک کرد. در ضمن صفت رو با فحش اشتباه نگیر. مثلا صفت من اینه که دیپلم ردی ام و شغلم هم فضولییه که این وسط تله میزارم , تا آدمای احمق رو توی تله بندازم و دستشون رو بکنم. یا نادانی یک compliment هستش که بعضی از دوستان دارن. به هرحال اگه من به غیر از واقعییت چیزی به شما گفتم ازتون پوزش میخام.😜
  1
  3
  شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.