نزدیک شدن جنگ بین اسرائیل و ایران به مرحله «دوری ناپذیر»

رادیو پیام اسرائیل: هشدار وزیر دفاع و وزیر امور خارجه اسرائیل، دایر بر این که حکومت اسلامی ایران در تلاش برای تولید نخستین بمب هسته‌ای، به فاصله چند هفته‌ای رسیده است، بازتاب مورد انتظار دولت اورشلیم را در مجامع بین المللی به دنبال نداشت و توسط مقامات ارشد بسیاری از کشورهای غربی، دست کم به صورت ظاهری، نادیده گرفته شد و این امر خطر بروز جنگ تمام عیار بین اسرائیل و حکومت اسلامی ایران را بسیار نزدیک تر می‌کند.
 
بنی گانتز، وزیر دفاع، و همچنین یائیر لاپید وزیر امور خارجه اسرائیل، روز گذشته (چهارشنبه) سفیران و نمایندگان سیاسی کشورهای مختلف را به مقر وزارت خارجه در اورشلیم دعوت کردند و در دو سخنرانی پیاپی، برای نخستین بار فاش ساختند که رژیم ایران در برنامه‌های اتمی خود به فاصله چند هفته‌ای تا تولید نخستین بمب رسیده است.
 
رهبر پیشین اسرائیل، بنیامین نتانیاهو و همچنین نخست وزیر کنونی نفتالی بنت، و در کنار او یائیر لاپید وزیر خارجه، که جانشین نخست وزیر نیز محسوب می‌شود، بارها گفته‌اند که اگر رژیم ایران به آستانه تولید بمب هسته‌ای برسد و جامعه بین المللی به اقدامات قاطع برای خنثی کردن آن دست نزند، اسرائیل ناچار خواهد گردید به تنهایی وارد میدان شود.
 
نتانیاهو گفته بود که حتی اگر دولت پرزیدنت بایدن مخالفت کند، اسرائیل باید بدون مشورت با دولت واشنگتن به همه اقدامات لازم برای دفاع از امنیت و موجودیت خود دست بزند.
 
گرچه نتانیاهو ادعا می‌کند که نخست وزیر کنونی اسرائیل نفتالی بنت به پرزیدنت بایدن تعهد داده که اسرائیل پیش از هر اقدامی، دولت واشنگتن را در جریان قرار دهد، ولی تصور می‌رود که کابینه جدید اسرائیل نیز دقیقا پیرو همین سیاست می‌باشد و از حمله نظامی گسترده به رژیم ایران، در صورتی که خطر موجودیتی اسرائیل را را تهدید کند، رویگردان نخواهد بود.
 
همین چند روز پیش بود که در رابطه با حمله پهپادهای انتحاری به یک کشتی بازرگانی که بخشی از مالکیت آن متعلق به یک سرمایه دار اسرائیلی است، مشاور امنیت ملی کاخ سفید به صراحت گفت که اسرائیل حق دارد برای حفظ امنیت خود، به هر اقدامی که صلاح بداند، دست بزند.
 
در حالی که دنیا ذهن خود را به طور کامل متوجه حمله به کشتی بازگانی کرده، ولی هنوز اقدام قاطعی در رابطه با آن انجام نداده، مقامات ارشد اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل هشدار می‌دهند که رژیم ایران، بدون احساس هیچگونه تعهد بین المللی، با شتاب بسیار، به پیشبرد برنامه‌های اتمی ادامه می‌دهد و جامعه بین‌المللی برای متوقف ساختن آن به اقدام موثری دست نزده و بعید است که در آینده نیز چنین روندی در پیش گیرد.
 
اقدام دولت جدید اسرائیل که سفیران و نمایندگان همه کشورهای خارجی را به اورشلیم فرا خواند تا هشدار دهد که رژیم ایران به فاصله چند هفته‌ای از تولید بمب رسیده، ممکن است آخرین هشدار اسرائیل به جامعه بین‌المللی باشد.
 
اسرائیل می‌گوید: «در همان حال که دولت پرزیدنت بایدن سرگرم یک رشته مذاکرات بی‌حاصل با رژیم ایران برای بازگشت به برجام است، رژیم تهران بی آن‌که با واکنش گسترده بین‌المللی روبرو شود، نه تنها سانتریفیوژهای پیشرفته‌تری را وارد چرخه غنی سازی کرده، بلکه سطح غنی سازی را به ۶۰ درصد نیز رسانده و به ذخیره کردن مقادیر زیادی از اورانیوم غنی شده پرداخته که وقتی به غلظت هشتاد یا نود درصدی برسد، تولید بمب اتمی کاملا امکان‌ پذیر خواهد بود.
 
البته هنوز معلوم نیست که آیا رژیم ایران توانسته است چاشنی انفجار اتمی را تکمیل کند یا خیر، ولی تلاش در این زمینه همچنان ادامه دارد.
 
اسرائیل از منابع اطلاعاتی بسیار خوبی در داخل تشکیلات اتمی ایران برخوردار است و از جزئیات فعالیت‌ها، اطلاعات دقیقی دارد. ولی این احتمال را نیز نباید از نظر دور داشت که ممکن است برخی از واقعیت‌ها به آگاهی اسرائیل نرسیده باشد.
 
ماجرای حمله پهپادی به کشتی «مِرسِر استریت» در آب‌های نزدیک به دریای عمان، که بخشی از مالیکت آن را یک سرمایه گذار اسرائیلی در اختیار دارد، ظاهرا یک نوع همبستگی بین‌المللی علیه رژیم ایران به وجود آورده است و دستاوردی برای اسرائیل محسوب می‌شود، ولی این موفقیت دیپلماتیک، هنوز به حدی نرسیده است که خللی در ادامه برنامه‌های اتمی رژیم ایران ایجاد کند و این امر، اسرائیل را شدیدا نگران ساخته است.
 
اسرائیل از سال‌ها پیش، برای انجام حمله نظامی به تاسیسات اتمی رژیم ایران برنامه ریزی کرده که هرچند گاهی به روز شده و آماده اجرا می‌باشد. ولی دو مشکل را نیز نباید نادیده گرفت: یکی آن که رسیدن به این هدف، به خاطر فاصله جغرافیایی زیادی که بین ایران و اسرائیل وجود دارد و همچنین پراکنده بودن تاسیسات اتمی در چندین نقطه ایران، انجام این ماموریت را به شدت دشوار می‌سازد؛ مساله دوم آن است که حتی اگر اسرائیل بتواند تاسیسات هسته‌ای ایران را فلج کند، قادر به نابود کردن دانشی نخواهد بود که به مروز زمان به دست آمده است و نابودی تاسیسات، می‌تواند برای کوتاه مدت، و شاید حداکثر دو سال مفید باشد و یک درمان همیشگی محسوب نمی‌شود.
 
منابع خبری در داخل ایران به رادیو پیام اسرائیل بارها در ماه‌های اخیر گفته‌اند که مردم ایران بی‌صبرانه در انتظار حمله نظامی اسرائیل هستند. آن‌ها بر این باورند که اسرائیل در جریان حمله، به نابود کردن قرارگاه‌های سپاه پاسداران و دیگر نهادهای سرکوبگر رژیم خواهد پرداخت و این حمله به ملت ایران امکان می‌دهد بدون ترس از واکنش خونین سپاه پاسداران، به خیابان‌ها بریزند و بکوشند حکومت را براندازند.
 
منابع خبری در اورشلیم به رادیو پیام اسرائیل گفتند که دولت اسرائیل، پیام هشدار دهنده‌ای را که دیروز از زبان وزیران خارجه و دفاع علنی گردید، به صورت محرمانه نیز با مقامات ارشد ایالات متحده در میان گذاشته و به شدت هشدار داده‌اند.
 
با این همه، سخنگویان ارشد دولت آمریکا همچنان می‌گویند که بی‌صبرانه حاضرند به پای میز مذاکرات برجامی بازگردند. تا هنگامی که این تلاش ادامه داشته باشد، حمله نظامی احتمالی اسرائیل به ایران، همچنان دشوار باقی خواهد ماند.
+110
رأی دهید
-50

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  از زمان پیر خرفت یعنی خمینی گفته شده بود اسراییل از صفحه روزگار محو میشود نه تنها نشد بلکه قوی تر هم شد و در ایران هر کار دوست دارد انجام میدهد و در سوریه هم همینطور و با عربا هم به لطف سیاستهای اخوندی دوست شده یعنی در خلیج فارس حضوری فعالی دارد و در شمال ایران یعنی اذربایجان هم همینطور. البته اسرائیل اول پیدایشش هم قوی بود که در جنگ ۶ روزه این را ثابت کرد.
  15
  96
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
  ۵۲
  Akhond zed Iran - توکیو، ژاپن

  در مورد آمریکا هم پیرخرفت یعنی خمینی کبیر گفته بود آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند ولی آمریکا نشون داد میتواند و نمونه بارزش التماس تیم مذاکره کننده برای برداشتن تحریمهای بیت جناب رهبر معظم و معزززز توسط آمریکا. مورد بعدی غلط کردن امریکا اینه که هیچ کشوری از ترس تحریمهای آمریکا قدرت خرید نفت رژیم اخوندی را نداره و یه غلط دیگه رسیدن قیمت دلار به قیمت فعلی و نداشتن پول برای حسن نصرالله و مجبور شدن حزب الله به قاچاق موارد مخدر در آمریکای لاتین. غلط دیگه امریکا کمبود مالی سپاه و کمک مالی قطر به برادران قاچاقچی سپاه برای اعمال تروریستی.
  16
  75
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۱
  ۶۱
  vg2000 - اسلو، نروژ

  فقط اسرائیلی که میتونه مردم ایران را از دست این تازی ها نجات بده
  34
  79
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۸
  ۴۵
  Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین

  امیدوارم این جنگ رخ بده تا به دنیا ثابت بشه اسراییل تو فیلمهای هالیوود گنده شده و تو خالی هست، بی صبحانه منتظریم اگر وجودش داری که برای همه روشن شده اینکاره نیستی و هربار به گردن امریکا میندازی که اجازه حمله نداد
  94
  25
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۷
  ۵۵
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  هرگاه تهدیدهای اسرائیل بر علیه نظام اخوندی ایران بیشتر می شود دسترسی نظام اخوندی هم به بمب اتم کمتر خواهد شد . اسرائیل چون وابسته به امریکا است نمی تواند بدونه اجازه امریکا هیچ اقدام نظامی بر علیه ایران انجام دهد . اگر جمهوری اسلامی بمبهای اتم اسرائیل را میداشت اسرائیل هیچ که نابود میشد بلکه حالا نیروهای نظامی اخوندهای ایران در مرز امریکا بودن و کل امریکا را تهدید به نابودی میکردن . انطور که پیداست اگر اخوندها کل دنیا را رهبری نکنن و نظامشان را در دنیا گسترش ندهند انگاه نه فقط اسرائیل بلکه تمام مردم دنیا در معرض نابودی خواهند بود , پس لطفا" به جای انتظار کشیدن و دست رو دست گذاشتن , نظام اخوندی را بر کل دنیا از حالا سوار کنید تا موجودیت این کره خاکی به دست اخوندها نابود نشود.
  37
  9
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۳
  ۳۹
  rey kasravi - لندن ، انگلستان

  هر قدرت خارجی که بدون چشمداشت به منافع ملی و جغرافیایی به ایران حمله کنه و جمهوری آخوندی .....را نابود کنه تا ابد دوست مردم ایران خواهد بود .اما سرنگونی آخوندک ها شروع تغییرات بسیار گسترده ای در خاورمیانه خواهد بود که فقط می توان گفت عربستان به مدد قدرت مالی و روابط سیاسی اش با غرب توانایی ایستادن خواهد داشت و بقیه خاورمیانه همه و همه وارد چرخه تازه ای خواهند شد .پایان جمهوری .....آخوندی در ایران اغاز جدایی کامل دین و مذهب از تمام کشورهای خاورمیانه خواهد بود .
  14
  39
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۵
  ۵۱
  paniranist - پراگ، چک

  خوب توی گوشتون فرو کنید این کار اِگِ شترمرغ میخاد نه اِگِ خاویار مثل آمریکا و اسرائیل. و طرفداراشون!!! سوسیالی مذهب نظر نده لطفا که عصبی میشما!
  53
  13
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۸
  ۵۱
  paniranist - پراگ، چک

  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. اینم اکانت جدید ، یعنی دیگه هانی نیستی؟ زرتشت و وطن نام تو و پشمک بال و . . پسر از رو نمی رو تو؟ چقدر هم ناشی هستی هه هه
  44
  9
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۷
  ۴۵
  maradona - براتیسلاوا، اسلوواکی
  پان ایرانیست اینها خودشونم از دستشون دررفته چند تا اکانت دارند/از روزی که اون اتفاق تو مترو افتاد خود مردم مچشون رو گرفتند تحولیشون دادن
  23
  13
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۶
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  باشه، یه چهل سال دیگه هم با شایعات جنگ با اسراییل سرگرم میشیم تا آخوند به چاپیدنش ادامه بده و پانیرانیست گشنه نمونه.
  9
  26
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۳
  ۵۰
  AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان

  من هم مثل بسیاری از هموطنان از ج.ا متنفرم و به همون اندازه از جنگ و کشتار. دوستانی که برای خلاصی از ج.ا به کشورهای دیگه دخیل میبندند و خواهان حمله نظامی به ایران برای رسیدن به ازادی هستند از این نکته غافلند که ازادی و دموکراسی با جنگ و خونریزی در هیچ کجا مسقر نمیشه. درخواست از دیگران که برای ما ابادانی و ازادی بیارند مثل اینه که بچه میخواهید و از دیگران توقع داشته باشیم دیگران قبول زحمت کنند و ایین شب جمعه را انجام دهند. درضمن ما جماعتی هستیم که میگیم اوضاع از این که هست بدتر نمیشه. زمان انقلاب برخی میپرسیدن اخه چی میشه. و دیگرانی میگفتن از دوران شاه که بدتر نمیشه. ولی شد و هر سال بدتر از سال قبل. الان هم اوضاع میتونه از این افتضاحی که هست خیلی بدتر بشه.خودمون باید فکر چاره باشیم
  1
  28
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::vg2000 - اسلو، نروژ::]. به جمع خودم خوش آمدید. تا هفته پیش من خودم، خودم بودم. به این ارشادی ندای آسمان آمد. که این هانی‌ از اسلو من است. نه کم بود. Sabokbalam آمد و شد خودم. و از امروز هم شما به گروه خودم.خودم. خودم .خودم خودم خوش آمدید. انگار اسم بنده شده جن کافر این ها. سخن در شک ناا امیدی همیشه نشانه دیوانگی نیستند. ولی کمدی‌ترین شخصیت را نشان.
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳
  ۴۱
  داش آکل2 - تهران، ایران
  [::Iryana2014 - بیتالمقدس، فلسطین::]. نه صبحانتو بخور یه هو پس نیوفتی!
  4
  10
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
  ۵۱
  paniranist - پراگ، چک
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. ببین پسرکم من اینجا با کسی دعوا ندارم بلکه با ادله و شواهد مسائل رو تحلیل می کنم. شماها(ببخشید شما - چون فقط یک نفری با اکانتای فراوان موسادی) یا به شدت احساساتی هستید و مسائل رو آبکی تحلیل میکنید یا سربازان گمنام حضرت موسی. البته خیلی هاتون هم از اون پیرای علاف تاریخ گذشته سوسیال بگیر هستید . بفرما بذار عسراعیل به ایران حمله کنه یالا.
  15
  4
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۲
  ۵۱
  paniranist - پراگ، چک
  [::AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان::]. دمت گرم با این کامنت زیبا و منطقی . درد و بلات بخوره توی سر هر چی لَچَکی و سرباز گمنام امام موسی هست
  9
  4
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۴
  ۳۲
  Reza9118 - شهرکرد، ایران
  [::paniranist - پراگ، چک::]. مشخصه که اِگ خیلی دوست داری، واسه همینکه که به آخوندها چسبیدی و ولشون نمیکنی.
  4
  15
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۷
  ۶۲
  zarduscht1 - فرانکفورت، آلمان
  [::AGENT0-0 - شفیلد، انگلستان::]. هیچ کس از جنگ و کشتار راضی‌ نیست.ولی‌ یک دولت فاشیست و مذهبی‌ را نمی‌‌شود.ما من بمیرم تو بمیری راضی‌ کرد. ۴۲ سال است کوشش .نتیجه داد؟ دست یافتن آخوند‌ها به بمب اتم.برای زدن به اسراهیل نیست. چنین بیضه اسلام هم ندارند. هنوز اولی‌ را نزده . ایران با خاک یکسان می‌‌شود.این‌ها بمب اتم را فقط به یک دلیل می‌‌خواهند. باری سرکوب مردم. نمونه کره شمالی. دیگر به خاطر بمب اتم. هیچ دولتی دیگر ریسک نمی‌‌کند. به خاطر کشتار مردم اعتراض یا کاری دیگر. سرکوب یک دولت فاشیستی با جنگ در طول تاریخ کم نداشتیم.آلمان فاشیست در مقابل همه. آمریکا و ویتنام.در مقابل خمر سرخ.آمریکا و اسپانیا در مقابل فرانکو.آرژاانتین.شیلی و ۱۰۰ نمونه دیگر. علی‌ میر فطرس:هر حمله‌ای که پایگاه‌ها و ستادهای سرکوب رژیم ایران را بقول شما اخته کند، باعث رضایت و شادمانی مردم ایران خواهد بود و به آنان فرصت خواهد داد تا بدون ترس از سرکوب پاسداران رژیم، به خیابان‌ها ریخته و خود به حیات این رژیم فاشیستی نقطه پایان بگذارند
  5
  12
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱
  ۶۱
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::paniranist - پراگ، چک::]. درسته عزیزم، با کسی دعوا نداری ولی گمان کردی که زرنگ هستی و به خیال خودت با “ادله و شواهد” میخواهی روی گندکاری های آخوند ماله بکشی و ضمن دست و پا زدن های کودکانه مردم رو از آینده بدون آخوند بترسانی. قبلاً هم عرض کرده بودم با این ترفند ها کاربر سایبری زیاد دیدیم این اواخر، حواسمون جمع هست.
  4
  13
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.