۱۳ تشکل سیاسی : عزم خود را برای سرنگونی جمهوری اسلامی جزم کرده‌ایم

رادیو فردا : سیزده سازمان و تشکل سیاسی در بیانیه مشترکی خطاب به مردم ایران نوشته‌اند که از «اراده» آنها برای سرنگونی جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند و اعلام کردند که «عزم خود را جزم کرده‌ایم که این همراهی و همکاری را هر چه سریع‌تر به سطحی از هماهنگی سازمان‌یافته ارتقاء دهیم.»
 
این گروه‌ها نوشته‌اند که علاوه بر مخالفت با جمهوری اسلامی، به «دموکراسی و سکولاریسم، تمامیت ارضی ایران و اعلامیه جهان‌گستر حقوق بشر» باور دارند.
 
انجمن اتحاد برای آغازی نو، جبهه ملی ایران در خارج از کشور، حزب مشروطه ایران، شبکه فرشگرد، سازمان برونمرزی حزب پان‌ایرانیست ایران، حزب آزادی و رفاه ایرانیان، جمعیت سوسیال‌دموکراسی برای ایران، حزب سکولار دموکرات ایرانیان، زنان برای آزادی و برابری پایدار، جنبش سکولار دموکراسی ایران، نهاد مردمی و جمعی از امضاکنندگان بیانیه ۱۴ نفر، امضاکنندگان این بیانیه هستند.
 
در این بیانیه خطاب به مردم ایران آمده است: «در شرایطی که شما اراده کرده‌اید تا کشورمان را از شر این رژیم ضد ایرانی و ضد بشری رها کنید، ما... ضمن پشتیبانی از اعتراض‌های شجاعانه و مسالمت‌آمیز شما، هم‌سو و متحد با هم اعلام می‌کنیم که به آرمان بزرگ ملت ایران وفاداریم و در جهت تحقق آن، همراهی و همکاری با یکدیگر را بیش از پیش ادامه می‌دهیم.»
 
این گروه‌های سیاسی اضافه کرده‌اند: «ما همچنین با آگاهی کامل نسبت به سختی‌هایی که در این راه با آن روبه‌رو‌ هستیم، عزم خود را جزم کرده‌ایم که این همراهی و همکاری را هر چه سریعتر به سطحی از هماهنگی سازمان‌یافته ارتقاء دهیم تا بتواند راه همبستگی ملی با هدف نجات ایران را هموار سازد».
 
در این بیانیه همچنین تاکید شده که مردم ایران در بیش از ۴۲ سال گذشته، در راه رسیدن به یک «زندگی انسانی، در پیکار مداوم با حکومت انسان‌ستیز اسلامی» بوده‌اند.
 
این بیانیه پس از آن صادر می‌شود که اعتراضات مردمی نسبت به سیاست‌های آبی جمهوری اسلامی در استان خوزستان، از سوی نیروهای امنیتی سرکوب شد.
 
پس از کشته‌شدن دست‌کم هشت جوان و نوجوان معترض در این اعتراضات و بازداشت‌های گسترده در این استان که گزارش‌های غیررسمی حاکی از ادامه‌دار بودن آنها است، شهروندان مناطقی در دیگر شهرهای ایران از جمله لرستان، اصفهان و تهران، تبریز و مشهد نیز از معترضان خوزستانی حمایت کردند.
 
پیروزی تیم فوتبال پرسپولیس تهران در لیگ برتر باشگاه‌های ایران و جشن خیابانی هواداران این تیم هم به صحنه حمایت از معترضان خوزستانی و اعتراض به سیاست‌های جمهوری اسلامی و شخص رهبر جمهوری اسلامی تبدیل شد.
 
با این حال این اعتراضات و گردهمایی‌ها نیز با بازداشت‌ها و خشونت نیروهای امنیتی و پلیس مواجه شد.
 
سیزده تشکل سیاسی با توجه به رخدادهای اخیر در ایران، خطاب به مردم کشور نوشته‌اند: «آنچه از سوی جمهوری اسلامی در این سال‌های سختِ فقر و خفقان و سرکوب به شما تحمیل شد، نتوانسته آرزوی رسیدن به آزادی، زندگی شایسته، و کرامت انسانی را در دل‌های بزرگتان از بین ببرد. و امروز آن آرزو تبدیل به آرمانی ملی شده و برای دستیابی به آن، جان‌های بسیاری در رویارویی با آدم‌کشان جمهوری اسلامی از دست رفته‌اند.»
 
سرکوب اعتراضات مردمی به بی‌آبی از سوی سازمان‌های حقوق بشری و کشورهای خارجی نیز مورد انتقاد شدید قرار گرفت.
 
رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران نیز در پیامی اعلام کرد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را «مسئول مستقیم» خون‌های ریخته شده در اعتراضات کنونی خوزستان می‌داند.
 
وی همچنین اضافه کرد که «بزرگترین و قدرتمندترین اسلحه ما جمعیت بیشمارمان است و همبستگی و اتحاد ما. بدانید هیچ حکومتی یارای مقابله با اراده یک ملت متحد را ندارد.»
 
سرکوب‌ها در خوزستان در شرایطی صورت گرفت که علی خامنه‌ای چند روز پس از این اعتراضات گفت که نمی‌توان از اعتراضات مردم این استان نسبت به بی‌آبی، «گلایه‌ای» داشت.
+241
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۱
  arian1 - ابادان، ایران

  امید است که با عزمی راسخ و اتحاد ناگسستنی میان تمامی اقشار مردم و گروه ها بتوانیم راه سرنگونی حکومت جهل و جنایت اسلامی را هموار بکنیم
  16
  243
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۳
  ۴۷
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  بنده نه سیاسی و نه سیاست مدار هستم. ولی عقل سلیم میگوید که وضع موجود در ایران ۸۵ میلیونی نمیتواند به این شیوه ادامه یابد.
  2
  120
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲
  ۴۶
  حق گو لندن - لندن، انگلستان

  خیلی خوب است اما این ۱۳ تشکل باید با هم‌منحد باشند‌تا حریف این هیولا بشوند‌. شما با مذهب و خرافات می خواهید مبارزه کنید . کار خیلی سختی است .
  1
  99
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۴
  ۵۱
  hamid4053 - اصفهان، اتریش

  به امید بیدار شدن غیرت مردم تنها کسی که ایران را نجات میتواند بدهد خود مردم هستند
  1
  102
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۳
  ۳۹
  Chokam - ری، ایران

  عزم برای پناهندگی؟، فقط خاندان پهلوی توجیه برای خارج داره،.شما میلیونها نفر یه توجیه دیگه پیدا کنین،اون رو هم بی اثر کردین
  84
  7
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۱
  ۲۱
  varied - ریزه، ترکیه

  همیشه اینطوری بوده بعد از هر انتخابات در طویله رهبری یکعده تشکل درست میکنند امضا جمع میکنند به سازمان ملل نامه مینویسند اما یکی دوماه بعد بادشون میخوابه اپوزیسیونهای منورالفکر خارجه نشین
  20
  172
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۶
  ۴۵
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه

  هیچ فایده ای ندارد چون تمام این تشکلها در خارج از کشور هستند تو این 42 سال تنها حرکتی که جمهوری اسلامی را تا مرز سقوط پیش برد حرکت سال 88 بود و دلیلش هم این بود که حزب سبز پشت آن حرکت بود و توانست میلیونها نفر را به خیابان بکشد حال این که رهبرانش شهامت لازم را برای نابودی جمهوری اسلامی نداشتند بحث دیگری است ما نیاز به احزاب داخل کشور داریم که بتوانند حرکتها را رهبری کنند وگرنه حرکات خودجوش به هیچ جا نمی رسد
  9
  51
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۲
  ۴۱
  محمدرضا نام آور - ژنو، سوییس

  فاتحه این نظام داعشی خوانده شده است، امسال سال سرنگونی نظام داعشی است!
  3
  29
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۰
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک

  هیچ کدوم از اینا از جمله اون چی که خودش رو حزب پان ایرانیست خارج از ایران توصیف میکنه هیچ غلطی نمی تونن بکنن
  30
  3
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵
  ۵۰
  paniranist - پراگ، چک
  [::آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه::]. دم شما گرم با این تحلیل منطقی. فقط یک اختلاف نظر با شما دارم و اون اینکه جورج سورس در ۸۸ (حد اقل به صورت جزئی) دست داشت
  2
  4
  ‌پنجشنبه ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۹
  ۳۰
  حسنلو - باکو، آذربایجان
  [::paniranist - پراگ، چک::]. شاسکول عرزشی عزیز میبینم که خیلی اصرار داری بی وطنی و سرسپردگیت به علی گدا رو در بوغ و کرنا کنی ولی اولا که دیر اومدی ته کاسه بهت رسیده دوما مفنگی اعظم که ارباب همتونه سره قضیه سورس لو رفت مشاور احمدی نژاد ستون نویس وقت مستراح کیهان اعتراف کرد که مثه سگ دروغ گفته...
  0
  10
  جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۳
  ۴۵
  amir58 - مشهد، ایران
  13 تشکل وهوادارانش چند نفرند؟10هزار...........دلتون رو به کیا خوش کردین....
  6
  0
  یکشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۱۷
  ۱۰۴
  millionaire - منچستر، انگلستان
  فقط طرفدارهای رضا پهلوی بی عرضه اگه .....نکنن تمومه
  3
  0
  دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۵
  ۵۸
  یا فاطمه زهرا - کپنهاک ، دانمارک
  اگر شما 13 تا دارین، ما 313 تا.
  4
  0
  دوشنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۱
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.