آیا آتش سوزی‌های اخیر ترکیه از تاکتیک‌های «پ ک ک» علیه دولت این کشور است؟

فرارو- خبرگزاری "تی آر تی وورلد" در گزارشی به تحلیل آتش سوزی‌های اخیر در ترکیه پرداخته و به طور خاص با اشاره به این مساله که ایجاد حریق‌های عمدی، یکی از تاکتیک‌های اساسی گروه "پ ک ک" در نبرد علیه دولت ترکیه است، سعی کرده استدلال‌های مختلفی را برای روشن شدنِ هر چه بیشتر نقش گروهِ مذکور در آتش‌زدن جنگل‌های ترکیه به عنوان یک حربه جنگی را مورد اشاره قرار دهد. این در حالی است که به تازگی یک گروه وابسته به گروه تروریستی پ ک ک به نامِ "گروه ابتکار کودکان آتش"، مسوولیت آتش سوزی‌های اخیر ترکیه را بر عهده گرفته است.
 
تی آر تی وورلد دراین رابطه می‌نویسد: «وقوع بیش از ۷۱ مورد آتش سوزی در محدوده حداقل ۱۷ شهر ترکیه در مدت تنها سه روز (در فاصله روز‌های ۲۸ تا ۳۰ جولای)، تا حد زیادی بسیاری از مردم ترکیه را با این گمانه‌زنی رو به رو کرده که این آتش‌سوزی‌ها، احتمالا حملات خرابکارانه و تروریستی هستند.
 
به گزارش فرارو، علل طبیعی نظیر شرایط آب و هوایی و یا ایجاد آتش سوزی بر اثر بی احتیاطی‌های مردم، از جمله دلایل شایعِ وقوع آتش سوزی در کشور‌های اقصی نقاط جهان هستند. در این راستا، "وزیر کشاورزی و جنگل‌بانی ترکیه" گفته است: وقوع آتش سوزی در مناطق مختلف ترکیه و در شرایطی که باد هم وزش چندانی ندارد و شاهد انتقال آتش از یک نقطه به نقطه دیگر نیستیم، تا حد زیادی سوظن‌ها در مورد عمدی بودن آتش سوزی‌های اخیر در ترکیه را افزایش داده است".
 
"رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه نیز به صراحت گفته است: "آتش سوزی‌های اخیر پدیده‌ای نیستند که ما به آن‌ها بی اعتنایی کنیم. این آتش سوزی‌ها اگرچه در مناطق مختلف روی داده اند با این حال، در شرایط زمانی تقریبا یکسانی اتفاق افتاده اند".
 
در جریان آتش سوزی‌های اخیر، جدای از دستگاه‌های دولتی، بسیاری از مردم محلی و بخش خصوصی نیز جهت خاموش کردن شعله‌های آتش در بخش‌های مختلف ترکیه، دست به دست هم داده اند. با این همه، دولت ترکیه درست همزمان با گسترده کردن تلاش‌های خود جهت به کنترل درآوردن بحران آتش سوزی در این کشور، چندین فروند هواپیمای نظامی را در تاریخ ۳۰ جولای به شمال عراق اعزام کرد تا دست به عملیات نظامی علیه مواضع گروه تروریستی "پ ک ک" بزنند.
 
این جنگنده‌های نظامی حدودا به ۴۰ هدف نظامی گروه پ ک ک حمله کرده اند و بنا بر آنچه وزارت دفاع ترکیه اعلام کرده، کاملا اهداف خود را نیز نابود کرده اند. امری که به نظر می‌رسد با توجه به ارزیابی‌های نهاد‌های اطلاعاتی ترکیه نسبت به دست داشتن گروه پ ک ک در آتش سوزی‌های اخیر ترکیه اتفاق افتاده است. مساله‌ای که البته اخیرا نیز به تایید گروه پ ک ک رسیده است.
 
پ ک ک و تاکتیک ایجاد آتش سوزی‌های عمدی
گروه پ ک ک همواره از حربه تخریب محیط زیست برای پیشبرد دستور کار‌های خود بهره برده است. بسیاری از حامیان پ ک ک در مورد آتش سوزی‌های اخیر ترکیه نیز، موضعی توام با لذت و خوشحالی را در مورد این اتفاق ابراز کرده اند و به نوعی حتی آن را مورد حمایت قرار داده اند.
 
در سال ۲۰۲۰ و در سالگرد اخراج رهبر گروه پ ک ک "عبدالله اوجالان" از سوریه نیز (در تاریخ ۹ اکتبر سال ۱۹۹۸)، آتش سوزی‌های گسترده‌ای در اقصی نقاط شهر‌های ترکیه به وقوع پیوست و حدودا ۴۰۰ هکتار از جنگل‌های این کشور و مناطق مسکونی آن و همچنین هزاران گونه جانوری در ترکیه را طعمه حریق کرد.
 
در آن زمان، گروه موسوم به "کودکانِ آتش" که وابسته به گروه تروریستی پ ک ک بود، در یک سایت اینترنتی وابسته به گروه پ ک ک، به طور رسمی مسوولیت آتش سوزی‌ها در ترکیه را بر عهده گرفت. این گروه در ارتباط با آتش سوزی‌های اکتبر ۲۰۲۰ ترکیه اعلام کرده است: "ما به آتش مقدس، سلام و درود می‌فرستیم".
 
گروه تروریستی پ ک ک که از سال ۱۹۸۴ در جنگ با دولت ترکیه است، به طور خاص از دهه ۱۹۹۰، از تاکتیک ایجاد حریق و آتش سوزی‌های عمدی برای حمله به دولت ترکیه استفاده می‌کند. در این رابطه، دولت ترکیه به طور خاص بر این باور است که یونان، یعنی همان کشوری که به زعم آنکارا، بسیاری از نیرو‌های پ ک ک در آن آموزش می‌بینند نیز سهم بسزایی در اقدامات خرابکارانه این گروه در مساله ایجاد آتش سوزی‌های عمدی در خاک ترکیه دارد (یونان و ترکیه، رقابت و خصومت‌های زیادی با هم دارند). در برخی موارد، گروه پ ک ک جنگل‌هایی را در ترکیه به آتش کشیده که توریست‌های خارجی زیادی را به خود جذب می‌کردند.
 
گروه پ ک ک تنها جنگل‌ها را در خاک ترکیه به آتش نمی‌کشند. آن‌ها همچنین خطوط انتقال نفت و نهاد‌های دولتی ترکیه را نیز به آتش می‌کشند. گروه پ ک ک در جریان ایجاد حریق‌های عمدی خود در مناطق مدیترانه‌ای ترکیه که محل‌های عمده جذب توریست‌های خارجی برای این کشور هستند، ظرف قریب به پنج سال، حدودا دو هزار هکتار از اراضی جنگلی این کشور را به آتش کشیده و نابود کرده اند. این گروه مسوولیت حریق‌های مذکور را نیز به طور رسمی پذیرفته اند.
 
در برخی موارد نیز، گروه پ ک ک با ایجاد حریق‌های عمدی سعی داشته تا حواس نیرو‌های امنیتی ترکیه را پرت کند و راه را برای فرار اعضای خود که به نوعی در محاصره نیرو‌های امنیتی این کشور بوده اند، هموار کند. این گروه و گروه‌های وابسته آن تاکنون بار‌ها و بار‌ها از این تاکتیک استفاده کرده اند و آن را به طور رسمی نیز در بیانیه‌های خود مورد اشاره قرار داده اند.
 
در این چهارچوب، "مراد کارایلان" یکی از رهبران مهم و برجسته گروه پ ک ک (آمریکا برای دستگیری و یا جسد وی، جایزه تعیین کرده است) نیز در موضع گیری گفته است: "وقتی اعضای پ ک ک هیچ اسلحه‌ای در اختیار ندارند، ایجادِ حریق عمدی یک تاکتیک راهگشا برای آن‌ها است". او در ادامه می‌گوید: "دو یا سه جوان دور هم جمع می‌شوند و امکان دارد که بگویند ما که سلاحی نداریم. با این حال، کبریت و فندکی که در دستان آن‌هاست، خود یک سلاح موثر علیه دولت ترکیه است"».
+47
رأی دهید
-28

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hiwa68 - رتردام، هلند

  اولا پ ک ک تروریست نیست بلکه ازادیخواه‌ است. ترک که حرف حساب حالیش نیست. مذاکره نمیکنه چونکه از نظر تورکها ی مغول کورد وجود نداره. بعد هم در جنگ حلوا پخش نمی‌کنند. کشورهای متمدن از اتم و شیمایی و میکروبی استفاده می‌کنند. نمونش همین حالا.
  48
  74
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک

  بذار حالش رو ببرن، خونه های کردهای سوریه رو که آتیش میزدن یا بمباران میکردن که همه رو کوچ بدن پرچم نحسشون دست هر مغول زاده‌ای بود، الان هم با همون پرچم باد بزنن شاید فرجی شد 😉 هیچ ملتی به اندازه ی مردم نادان ترکیه پشت سیاستهای کثیف دولتش نیست.
  24
  53
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران

  ترکها نمی تونن تا ابد کردها بجنگن باید سهم ساکنین اصلی آسیای صغیر رو از سرزمینهایی که اشغال کردن رو پرداخت کنن!. بهرحال نابودی محیط زیست نابودی همه انسانهاست ولی یه مشت لجباز و نفهم مثل خردوغان و حامیانش بهمراه خامنه ای و بیت دارن منطقه رو به آتش می کشن و واکنشها برای مردم دست خالی معمولن اینگونه هست!. اونوقتی خردوغان کردها رو در عراق و سوریه به بردگی میگرفت بایدفکر اینروزها رو میکرد که همه چیز پان ترکیسم و توپ و تانک نیست!. ملتی که پاسخ درخور و منطقی نگیره هرگز تسلیم نمیشه ولو 1400سال طول بکشه.قابل توجه ترکها و اعراب متجاوز.
  19
  45
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  golden remix - استکهلم، سوئد
  طرفدران دولت میگن آتشسوزی کار پ ک ک است، مخالفین دولت میگن کار اردوغان هست. کارشناسان هم میگن بلای طبیعی است. به هر حال اردوغان ملای تروریست و پ ک ک تروریست کومینیست هر دو بیشرف وبه فکر چپاول هستند
  14
  9
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  این آتش باعث خسارات جانی، مالی ،محیط زیستی بسیاری برای کشور دوست و همسایه ما شده ،یک تعداد چقدر از انسانیت دور هستند که از این اتفاق خوشحال و حمایت بکنند.
  11
  10
  ‌سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. انسانیت نمی تونه جاده یک طرفه باشه.به اعمال و رفتار ترکان عثمانی در طول قرون مختلف کمی فکر کن.انسانیت انجا هم هست
  8
  9
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. خیلی خیلی نفرت وجودت شما را گرفته که با این حرفهای .....سوختن انسان‌ها و مزارع یک کشور را توجیح میکنید. این نوع نفرت تنها در بین اشخاصی است که در گذشته زندگی می‌کنند و همیشه دیگران را مقصر شکست خود میدانند.قرن ۲۱ است انسان باش.
  4
  6
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان::]. دستکم می توانید هر روز بخاطر کشتار وسیع ارامنه عذرخواهی کنید و در برابر ارامنه زانو بزنید.شما ترکان عثمانی ذره ای شرافت انسان قرن بیست و یکم را هم ندارید.
  4
  3
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. طبق معمول دوباره آتشفشان شدی! یک ترکی تورا خیلی ناراحت کرده حالا چرا و چطوری؟!!
  1
  2
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  Sayet uk - ناتینگهام، انگلستان
  [::rahjoo - مازندران، ایران::]. مسیو این از اول میگفتی!
  0
  2
  ‌چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.